Дерматологічні хвороби котів

Провозен Михайло
Лікар-ординатор ВЦ “Алден-Вет” за адресою вул. Харківське шосе, 53

Дослідження показують, що від 6 до 15 відсотків пацієнтів з сімейства котячих мають як мінімум одну дерматологічну проблему, а багато кішок страждає навіть від декількох хвороб. Наприклад, нещодавнє дослідження серед кішок показало, що у 22 відсотків були прояви двох шкірних захворювань, а у 6 відсотків – три характерних симптоми шкірного захворювання.

Шкіра – найбільший орган у живому організмі. Вона забезпечує захисний бар’єр від навколишнього середовища і регулює температуру тіла, крім інших важливих функцій. 

Складники шкіри:

  • епідерміс (верхній шар, що забезпечує захист);
  • дерма (підтримуючий шар під дермою, що забезпечує живлення епідермісу); 
  • підшкірна клітковина (внутрішній шар, який містить м’язи та жир);
  • різні придатки. 

До цих придатків відносять кігті, сальні залози, що змащують шкіру і волосся, і крихітні м’язи, які змушують волосся вставати дибки.

Причини дерматологічних хвороб

Спосіб життя, стать і порода кішок можуть впливати на ризик розвитку різних шкірних захворювань. У порівнянні з домашніми кішками, кішки, які живуть на відкритому повітрі, мають більше шансів зараження ектопаразитами (блохами) і вищий ризик травм і абсцесів у результаті боїв з іншими котами або тваринами. 

Крім того, коти частіше, ніж кішки, проявляють агресивну поведінку, яка може призвести до абсцесу, що викликаний укусами або подряпинами. 

Нарешті, деякі породи, наприклад, гімалайські, можуть бути більш схильні до шкірних захворювань, ніж кішки інших порід.

Клінічні ознаки дерматологічних хвороб

Загальні ознаки шкірних захворювань у кішок включають:

  • надмірне дряпання, облизування чи проковтування шерсті;
  • почервоніння і припухлість шкіри;
  • випадання хутра;
  • жорстка, луската шкіра або тріщини шкіри;
  • набряки або шишки на шкірі;

Діагностика дерматологічних хвороб

З’ясувати причину шкірного захворювання у котів буває складно, хоча в деяких випадках причину визначити можливо. Важливо уважно вивчити анамнез захворювання, результати діагностичних тестів і, в деяких випадках, реакцію на лікування, зміну дієти або способу утримання та поведінки. 

Анамнез може надати інформацію про потенційний контакт з речовинами, які можуть викликати шкірне захворювання (включаючи бліх), про поведінку, яка може вказувати на причину (наприклад, розчісування, яке передбачає свербіж) і про реакцію на терапію.

Необхідно ретельне обстеження для оцінки характеру тварини та шкірних аномалій (включаючи втрату волосся, почервоніння і наявність паразитів), які можуть вказувати на причину шкірного захворювання. Залежно від історії хвороби та загального огляду, можуть бути рекомендовані діагностичні дослідження для виключення конкретних причин шкірних захворювань. У деяких випадках діагноз може ґрунтуватися на спостереженні за реакцією кішки на лікувальну терапію або зміну раціону.

Лікування дерматологічних хвороб

Лікування шкірних захворювань котів залежить від їх конкретних причин. Зараження блохами (сифонаптероз) лікують за допомогою відповідних засобів боротьби з ними (краплі на холку, аерозолі), щоб знищити бліх як у кота, так і у його навколишньому середовищі. 

Харчова алергія зазвичай лікується шляхом введення дієти, яка не містить компонентів, на які у кота алергія, виключаюча дієта. 

Абсцеси лікують шляхом дренування інфікованої ділянки та введення коту антибіотиків для боротьби з бактеріальною інфекцією, а грибкове захворювання (дерматомікози) – протигрибковими препаратами місцевої та системної дії.

У багатьох випадках дерматологічні хвороби можуть передаватися іншим тваринам (а в деяких випадках і людям), тому запобігання передачі інфекції іншим тваринам або людям часто є важливим компонентом плану лікування.

Незалежно від конкретної причини, коти зі шкірними захворюваннями часто страждають на дерматит або запалення шкіри. Це запалення може бути результатом процесу, який запускає захворювання шкіри, як у випадку деяких харчових алергій, або того, що кіт дряпає чи кусає себе у відповідь на роздратування, викликане дерматитом.

У будь-якому випадку запалення викликає свербіж, і в результаті розчісування може викликати подальше пошкодження шкіри, що може запустити процес запалення знову, пошкодження шкіри та ще більшого запалення. Це робить боротьбу зі шкірною сверблячкою важливою метою лікування багатьох котів. 

Ретельна консультація з ветеринаром допоможе вам виробити найкращу стратегію, яка допоможе вашій тварині уникнути постійного свербіння, травм і запалень.

Прогноз

Залежно від причини та тяжкості шкірного захворювання прогнозований результат для котів з такими станами часто буває сприятливим. 

Ретельне дотримання рекомендацій вашого лікаря та своєчасна діагностика є запорукою розв’язання проблеми у хворих тварин.

Також цікаво
Безпритульні тварини – наші друзі, а ми – їхня підтримка!
Безпритульні тварини – наші друзі, а ми – їхня підтримка!

Любіна Катерина, Асистент клініки ВЦ “Алден-Вет” за адресою: вул. Естонська,51 Чи знаєте Ви, що існує день наших братів менших, які живуть на вулиці? Міжнародний день безпритульних тварин проходить кожного року у другій половині серпня. У 1992 році його започаткувала Міжнародна спільнота з прав тварин. На разі цей день відзначають більш ніж у 50 країнах і […]

Читати далі >>
Котик зригує шерсть. Термінова допомога
Котик зригує шерсть. Термінова допомога

Власники котів часто помічають за своїми улюбленцями відригування волосяних клубочків. До цієї реакції більш схильні довгошерсті коти (мейн-куни, перси, манчкіни, сибірські, норвезькі лісові, турецька ангора тощо), але короткошерсті тварини також можуть проявляти такий симптом. Для здорових котів це нормально, доки таке відбувається не частіше двох разів на рік. Чому саме це відбувається? За даними останніх […]

Читати далі >>
Зубний камінь у котів. Як допомогти улюбленцю?
Зубний камінь у котів. Як допомогти улюбленцю?

  Мірошкіна Олена,  Лікар-ординатор ВЦ «АЛДЕН-ВЕТ» за адресою: пр-т Лобановського, 10А           Зубний камінь – проблема досить поширена серед тварин. Перші признаки зубного каменю можуть з’явитися як в молодому віці, так і в зрілому. Причини виникнення зубного каменю: годування; якість питної води; догляд за зубами; порушення обміну речовин; неправильний прикус. Годування    При споживанні м’якої їжі (м’ясо, […]

Читати далі >>
Наскільки небезпечний вушний кліщ? Як допомогти коту з цим впоратися?
Наскільки небезпечний вушний кліщ? Як допомогти коту з цим впоратися?

Миргородська Яна Анатоліївна, терапевт та УЗД-спеціаліст ВЦ «АЛДЕН-ВЕТ» за адресою: Харківське шосе, 53. Отодектоз у котів Ваша кішка чухає вуха більше, ніж зазвичай? Однією з найпоширеніших причин дискомфорту у вухах у кішки є мікроскопічні паразити, відомі як вушні кліщі. Найпоширеніший тип вушного кліща у кішок — Otodectes cynotis. Він є другим за поширеністю ектопаразитом (зовнішнім […]

Читати далі >>
Підписка на новини

Підпишіться на наші новини та отримуйте першими наші спеціальні пропозиції, знижки та новини

Запис на прийом
X
Отзыв
X
Пошук
X