Миргородська Яна
Лікар-ординатор ВЦ “Алден-Вет” за адресою вул. Харківське шосе, 53
Шкіра – найбільший орган в організмі, але власники домашніх тварин часто не надають цьому значення. Вони, швидше за все, будуть стурбовані можливими захворюваннями серця, легень, шлунку або нирок, ніж шкірними захворюваннями, хоча хвороби шкіри зазвичай мають симптоми, які набагато очевидніші аніж симптоми інших хвороб. За наявності шкірних проблем, особливо тривалих, якість життя собаки значно знижується.
Дерматит – загальне слово для будь-якого типу запалення шкіри. Реакція шкіри на подразнення загалом називається дерматитом і проявляється як будь-яка комбінація свербіння, лущення, ненормального почервоніння, потовщення шкіри, надмірної пігментації, запаху, надмірної кількості жиру та випадіння волосся.
Дерматит також може бути пов’язаний із внутрішніми захворюваннями.
Свербіж виникає при багатьох шкірних захворюваннях і часто присутній через вторинні інфекції. Якщо проблема поширюється від верхнього шару шкіри (епідермісу) до глибшого шару (дерми), може з’явитися виділення рідини, біль, розшарування або лущення шкіри, виразки на шкірі, суха шкіра, висипання, втрата шерсті.
І хоча свербіж є одним з найбільш очевидних симптомів, важко точно визначити що саме дратує вашого собаку без повного ветеринарного обстеження.
Найпоширеніші типи шкірних захворювань собак включають контактну алергію, бактеріальні та грибкові інфекції, а також алергію на паразитів.
Раптовий початок свербежу, особливо на морді, ногах, грудях і животі, може свідчити про алергію на навколишнє середовище, яка виникає під час контакту з причиною подразнення.
Цей конкретний тип алергії у собак називається «атопією», і схожий на поліноз у людей, за винятком того, що у собак це захворювання проявляється розчісуванням шкіри, що свербить, а не сльозотечею та чханням.
Аналіз крові може допомогти діагностувати, чи є у вашого вихованця алергія на траву, пилові кліщі та пилок, які є одними з найпоширеніших речей, на які у собак алергія.
Посилений свербіж, який часто зачіпає морду, ноги, вуха та задній прохід, є ознакою потенційної алергії на корм для собак. У собаки може розвиватися харчова алергія в залежності від типу білка, що вживається як частина їх раціону, наприклад, яловичини, яєць, курки та молочних продуктів, хоча це може бути будь-що в раціоні, наприклад, пшениця або навіть овочі.
Як і люди, які страждають на непереносимість їжі, домашні тварини повинні пройти процес виведення протягом 8-12 тижнів, щоб виключити будь-які причини алергії. Ваш ветеринар покроково проконсультує вас щодо цього виду лікування.
Будь-який алергічний дерматит може додатково інфікуватися бактеріями або грибком, що потребує більш широкого спектра лікувальних дій.
Фолікуліт означає запалення волосяних фолікулів і часто виникає, коли ваш собака стикається з іншою шкірною проблемою, такою як залозниця або алергія, оскільки інфікуються волосяні фолікули. Він з’являється у вигляді пухирців і струпів на шкірі. Ветеринар призначає шампуні, пероральні антибіотики та антибактеріальні мазі для лікування та заспокоєння інфекції.
Дерматофіт – це грибок, дуже заразний для інших тварин і людей. Грибкова інфекція має вигляд круглих, гладких лисин і часто виявляється на голові, лапах і вухах собаки. Шкіра собаки може також виглядати запаленою та червоною у місцях розчосів.
Дріжджова інфекція – ще одна причина свербіння, запалення шкіри. Теплі ділянки на тілі собаки приваблюють дріжджові інфекції, які люблять рости у важкодоступних місцях, таких як слуховий прохід, міжпальцеві проміжки, складки, пах та промежина собаки. Шкіра може потовщуватися, змушуючи собаку чесати та кусати уражену ділянку. Дріжджові інфекції можуть знебарвити шкіру та, як правило, буде відчуватися неприємний запах. Місцеві обробки, засоби для купання та таблетки допоможуть полегшити симптоми та вилікувати уражене місце. На щастя, дріжджові інфекції не є заразними.
Кліщі та блохи впливають на шкіру вашого собаки, кусаючи та смокчучи кров. Слина бліх потрапляє в організм і може спричинити алергічну реакцію, яка дратує шкіру вашого вихованця, змушуючи її сильно свербіти. Домашні тварини, які страждають на сильну алергію на паразитів, мають запалену, почервонілу шкіру, часто подряпини, і можуть жувати шерсть, щоб полегшити свербіж.
За останні роки лікування тварин від паразитів (бліх, кліщів) стало набагато легшим. Існує безліч ефективних варіантів лікування.
Коростяна хвороба – важкий стан шкіри, спричинений кількома видами кліщів, які мешкають на шерсті та шкірі собаки.
Симптомами корости є випадіння волосся на морді та лапах, а також сильний свербіж та почервоніння навколо уражених ділянок.
Лікування включає таблетки та спеціальні шампуні для знищення кліща, полегшення свербежу та запалення.
Як і у людей, у собак може з’явитись лупа. Це може бути ознакою основної проблеми, наприклад, інфекції. Деякі собаки схильні до сухості шкіри, особливо взимку. Вирішити цю проблему може дієта: високоякісні джерела білка, омега 3 та 6 жирних кислот можуть допомогти зберегти шерсть здоровою. Прості випадки лупи зазвичай легко лікувати шампунями.
Вовчак – це аутоімунне захворювання, що означає, що імунна система організму атакує власні клітини. Відкриті ранки на шкірі, які заживають занадто довго, можуть свідчити про імунний розлад, вони часто спостерігаються навколо носа, очей та лап. Вилікувати таку хворобу неможливо, але можливо проводити підтримуючу терапію, що покращить якість життя улюбленця.
Контроль за алергічними реакціями залежить від типу алергії, яка вражає вашого вихованця. Харчова алергія може вимагати спеціалізованої дієти, щоб уникнути спалахів. Екологічну алергію можна контролювати за допомогою ліків (часто рекомендується як тривала терапія).
Щоб запобігти появі таких шкідників, як блохи та кліщі, розгляньте можливість використання перорального або місцевого препарату для собаки.
Якщо у вашого собаки часті проблеми з вухами чи шкірою, слід звернутися до дерматолога, щоб з’ясувати основну причину. Коли ви зайдете до ветеринарного дерматолога, він розгляне поєднання симптомів вашого вихованця, а також проведе діагностику: зішкріб зі шкіри, тестування на алергію, мікроскопічну оцінку мазків-відбитків, мікологічний посів, аналізи крові, щоб визначити, з яким захворюванням шкіри він має справу. Після постановки діагнозу ветеринарний дерматолог прийме рішення про курс лікування основної причини та лікування вторинних інфекцій або інших ускладнень.
Звертайтесь до ветеринара вчасно та бережіть своїх улюбленців!
Підпишіться на наші новини та отримуйте першими наші спеціальні пропозиції, знижки та новини