Герпесвірусна інфекція кішок

Герпесвірусна інфекція (інфекційний ринотрахеїт, герпесвірусний ринотрахеїт, вірусний ринотрахеїт) – гостра вірусна інфекція, основними характеристиками якої є підвищення температури (лихоманка), ураження верхніх дихальних шляхів, нежить, запалення легень. В деяких випадках можливе ураження органів зору. Якщо наявні порушення в імунній системі, тварина стає вкрай вразливою до вірусу. Варто зауважити, що навіть після одужання протягом певного часу кішка все ще виділяє вірус у навколишнє середовище і вважається носієм збудника інфекції. Інфекційні властивості вірусу зберігаються при температурі 60-70 °С і рН 6-9 до 9 місяців. При температурі 56°С він інактивується через 20 хвилин, при 37 °С – через 4-10 діб, при 22 °С – через 50 діб.

Причини виникнення ринотрахеїту кішок

Хоча захворіти на герпес може кішка будь-якого віку, враховуючи те, що основною причиною розвитку всіх вірусних інфекцій є слабкий імунітет, найчастіше ринотрахеїт кішок вражає кошенят та тварин похилого віку.

Основні фактори, які провокують розвиток захворювання:

  • незбалансований раціон, недостатня кількість в ньому поживних речовин;
  • антисанітарія;
  • погані умови утримання;
  • перепади температур;
  • часті застуди;
  • переохолодження.

Як саме відбувається зараження вірусом герпесу?

У природі зараження відбувається повітряно-крапельним шляхом, тобто при безпосередньому контакті з хворою твариною. Домашня кішка може підхопити  вірус герпесу від кішок на вулиці, у громадському транспорті, від рук людини, що мала контакт з інфікованою твариною, через предмети догляду, корм, воду, комах, гризунів.

Швидкому розвитку і поширенню інфекції сприяють підвищена температура в приміщенні, малий простір для утримання, поганий корм, переохолодження, стрес. Після лікування тільки деякі тварини позбуваються інфекції повністю, тому дуже часто за сприятливих для вірусу умов можливі рецидиви.

Важливо! Тварини зі слабким імунітетом потребують ретельного обстеження. Для них цей вірус може стати смертельним.

Симптоми захворювання

Інкубаційний період триває від 2 до 6 діб. Після закінчення інкубаційного (прихованого) періоду у кішки з’являються такі характерні для цього захворювання ознаки: чхання, виділення з носа, в подальшому з домішками гною, кон’юнктива запалена і набрякла, очна щілина стає вузькою, а повіки злипаються через гнійні виділення, температура тіла підвищується до 39,5-41°С, розвивається трахеальний кашель. У деяких випадках в ротовій порожні та на піднебінні утворюються виразки, спостерігається відсутність апетиту,  шерсть на мордочці постійно брудна через виділення з очей та носу. Хвороба може протікати як гостро, так і хронічно. Період гострого протікання триває до декількох тижнів і у дорослих тварин зазвичай закінчується повним одужанням. Якщо ж хвороба переходить у хронічну стадію, крім усіх ознак, перелічених вище, імовірний розвиток виразкового кератиту, який надалі може призвести до панофтальміту і втрати зору.

Тому якщо ви виявили у вашого улюбленця хоча б деякі з цих ознак, негайно зверніться до лікаря. Пам’ятайте, найкращою профілактикою герпесвірусної інфекції у кішок є щорічна вакцинація.

КОРОП Яна Сергіївна,

ординатор мережі ВЦ «Адлден-Вет»

Стаття з журналу «Алден-Вет Ревю» №4(21) зима 2018