Котячий грип. Міф чи реальність?

Ринотрахеїт кішок (синонім — «грип» кішок) — є інфекційним захворюванням, викликаним герпесвірусом котячих типу 1. Вірусом можуть заразитися кішки будь-якого віку.

Ринотрахеїт кішок є однією з основних причин захворювання верхніх дихальних шляхів у кішок і є найбільш поширеною причиною кон’юнктивіту (запалення слизової оболонки очей).

Як кішка заражається котячим герпесвірусом?

Кішка заражається цим вірусом при безпосередньому контакті з вірусними виділеннями.

Вірус виявляють у слині із характерним виділеннями з очей і носа зараженого кота. Таким чином, зараження відбувається, коли сприйнятлива кішка контактує із зараженою кішкою або вступає в контакт із забрудненими вірусними частками (брудними підстилками і т.ін.).

Які симптоми котячої вірусної інфекції ринотрахеїту?

Ринотрахеїт може викликати кон’юнктивіт, кератит (запалення рогівки) і захворювання верхніх дихальних шляхів. Симптоми ринотрахеїту у вашої кішки залежатимуть від того, яким чином вірус впливає конкретно на неї. Симптоми ринотрахеїту можуть включати:

 • кон’юнктивіт;
 • виділення з очей;
 • нежить;
 • чхання;
 • важке дихання;
 • виразки на рогівці;
 • відсутність апетиту та зацікавленості до їжі;
 • млявість;
 • сонливість;
 • слинотечу;
 • лихоманку;
 • закладеність носа;
 • виразку язика;
 • пневмонію;
 • у вагітних кішок може статися абортування плода.

Симптоми ринотрахеїту найчастіше пов’язані з хворобами верхніх дихальних шляхів. Початок хвороби раптовий (гострий), з нападами чхання. Спостерігаються виділення з носа, кашель. Червоніють очі і з’являються водянисті або гнійні виділення; кіт примружує або закриває очі. У деяких кішок розвиваються характерні виразки на рогівці. Кішка, як правило, відмовляється від їжі. У кішок з ослабленим імунітетом можуть також розвинутися різні вторинні інфекції.

Коли з’являються перші симптоми захворювання після зараження вірусом?

Після того як кішка заражена на «грип», триває інкубаційний період від 2—10 днів, перш ніж з’являються перші симптоми хвороби. Кішка може заражати своїх родичів протягом цього інкубаційного періоду. У більшості випадків, коли з’являються характерні симптоми, захворювання триватиме близько 10—20 днів. Всі кішки, які були інфіковані на «грип», стануть носіями цього вірусу, а деякі переносники будуть хворіти в прихованій формі.

В більшості випадків у кішки проявляються симптоми респіраторної інфекції, коли вірус активізується. Інфіковані кішки становлять небезпеку для інших котячих (від домашньої кішки до тигра).

Якщо ваш вихованець проявляє один із симптомів цієї хвороби, то чекати вдома, поки симптоми погіршаться, не варто. Негайно зверніться до ветеринарного лікаря.

Як довго вірус може жити в навколишньому середовищі?

Коли слина або інші виділення від інфікованої кішки виділяються в навколишнє середовище, вірус здатний виживати на матерії до тих пір, поки він залишається вологим. Такі об’єкти, як їжа, миски з водою, ящики для сміття, ганчірки для прибирання та іграшки, будуть інфіковані доти, поки виділення на них залишатимуться вологими — в нормальних умовах виділення висохнуть протягом декількох годин і вірус інактивується.

Як можна вбити вірус?

Підстилки та іграшки можуть бути знезаражені за допомогою регулярного машинного прання з використанням гарячої води і миючих засобів. М’які меблі можуть бути очищені від вірусу шампунем для меблів, хоча в більшості випадків меблі є джерелом вірусу протягом короткого періоду часу.

Після контакту з зараженим котом руки слід помити проточною водою з милом, з подальшим застосуванням дезінфікуючих засобів для рук на спиртовій основі.

Які кішки піддаються найбільшому ризику зараження котячою вірусною інфекцією ринотрахеїту?

Всі кішки можуть заразитися на котячий «грип», але зараження має тенденцію бути більш серйозними у молодих тварин або тварин, які мають іншу хронічну хворобу. Кошенята, народжені від кішки, що несе приховану герпесвірусну інфекцію, заражаються під час вагітності, а після народження стають джерелом зараження інших котів.

Як діагностується дана інфекція?

Найбільш доступними для власників кішок є методи імуноферментного аналізу (ІФА) і полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР). Методи ІФА спрямовані на виявлення вірусного антигену в природних виділеннях у кішок. Дана група методів досить чутлива і достовірна, але все ж поступається методам ПЛР. Останні, на відміну від ІФА, в виділеннях відображають і ідентифікують нуклеїнові кислоти збудника.

Диференціювати вірус ринотрахеїту слід від інфекційних агентів, таких як пікорнавіруси, реовірус, мікоплазми, хламідії, здатних викликати розвиток захворювань, що протікають з клінічно схожої картиною.

Як лікується «грип» кішок?

Якщо у вас є підозри, що ваша кішка заразилася вірусом котячого «грипу», необхідно негайно звернутися до ветеринарної клініки. Кішки з неускладненою інфекцією, викликаною рінотрахеїтом котячих, як правило, лікуються симптоматично. Лікування залежатиме від конкретних клінічних ознак і проблем вашої кішки. Після зараження більшість кішок залишаються носіями вірусу все життя (як і у людей, у яких герпес на губах в ситуації стресу або ослабленні імунітету періодично проявляється). Проте, прояв гострих симптомів необхідно купірувати. Деякі приклади ліків:

 • Противірусні препарати.
 • Антибіотики.
 • Засоби для лікування інфекції очей і болі.
 • Носові краплі для зменшення виділень з носа.

У тих випадках, коли інфекція проявилася ураженням очей, своєчасне лікування може бути єдиним способом зберегти зір вашої кішки. Якщо кішка зневоднена і має важкий перебіг хвороби, швидше за все ветеринарний лікар буде рекомендувати госпіталізацію і більш інтенсивне лікування, в тому числі внутрішньовенне введення рідини та інших необхідних для стабілізації процедур.

При хорошому харчуванні, турботі і ніжній любові господарів більшість кішок успішно відновлюються після хвороби.

Зверніть увагу, що будь-яка кішка з інфекцією верхніх дихальних шляхів повинна перебувати під ветеринарним наглядом. За результатами огляду ветеринар визначить, яке лікування потребує ваша кішка, чи є у неї лихоманка або зневоднення. Не давайте кішці ліки, якщо ви не обговорили їх з вашим лікарем.

Чи небезпечний «грип» кішок для людини?

Ринотрахеїт кішок безпечний для людини, можуть заразитися тільки котячі.

Який прогноз для кішок з рінотрахеїтом?

Прогноз для кішок з ринотрахеїтом зазвичай сприятливий. Деякі кішки можуть мати лише незначні виділення з очей і носа, чхання, в той час як інші можуть страждати захворюванням кілька тижнів. Смертність дуже низька, за винятком кошенят. Можливі ускладнення — запалення пазух (синусит) особини і хронічні виразки рогівки.

Як можна запобігти зараженню кішки вірусом?

Єдиний спосіб запобігти зараженню — вакцинація! Щорічне введення вакцини допоможе звести до мінімуму ризики захворіти вашій тварині.

Также интересно
Ми підібрали кошеня, що робити в перший місяць?
Ми підібрали кошеня, що робити в перший місяць?

Ярмош Лілія, Лікар-ординатор ВЦ “ВЕТПро” за адресою вул. Драгоманова, 31-В Перший крок – візит до ветеринара Коли, так чи інакше, кішка опиняється в ваших руках, пора показати її ветеринару. Це слід зробити перед тим, як привести її додому, особливо якщо у вас вже є інші тварини. Адже ніколи не знаєш, хворіє бездомна кішка чи ні. […]

Читать дальше >>
Коти і новорічні травми. Як уберегти улюбленця?
Коти і новорічні травми. Як уберегти улюбленця?

Агамалієва Кристина, асистент лікаря ВЦ “Алден-Вет” за адресою вул. Естонська, 51 Новорічні свята – це той час, коли ми неодмінно починаємо готуватися заздалегідь, готуємо подарунки, плануємо як і з ким будемо святкувати. Чарівний період для кожного з нас, коли можна нарешті відпочити та зустріти Новий рік у колі близьких та рідних людей. Та в багатьох […]

Читать дальше >>
Кардіологія невідкладних випадків
Кардіологія невідкладних випадків

Коломієць АнастасіяЛікар-ординатор ВЦ “Алден-Вет” за адресою вул. А. Ахматової, 16-А Кардіологія невідкладних випадків буває найчастіше спровокована хронічним захворюванням серцево-судинної системи. Коли фаза компенсаторна вже не може справлятися зі своєю функцією, проявляється декомпенсаторна фаза. Кардіогенний шок Результат глибокого порушення серцевих функцій, яке веде до зниження обсягу ударів і продуктивної здатності серця, венозного застою та до периферичної […]

Читать дальше >>
Кон’юнктивіти та отити
Кон’юнктивіти та отити

Кон’юнктивіт – це запалення внутрішньої поверхні повіки, кон’юнктиви, яке супроводжується виділеннями з очей. Кон’юнктивіти бувають гострими і хронічними, односторонніми або двосторонніми. Отит – це запалення зовнішнього, середнього і внутрішнього вуха. У тварин найчастіше зустрічається зовнішній отит. У статті детально розглянемо ці захворювання. На кон’юнктивіт хворіють коти незалежно від віку і статі тварини. Причини запалення кон’юнктиви […]

Читать дальше >>
Подписка на новости

Подпишитесь на наши новости и получайте первыми наши специальные предложения, скидки и новости

Запись на прием
X
Отзыв
X
Поиск
X