Котячий грип. Міф чи реальність?

Ринотрахеїт кішок (синонім — «грип» кішок) — є інфекційним захворюванням, викликаним герпесвірусом котячих типу 1. Вірусом можуть заразитися кішки будь-якого віку.

Ринотрахеїт кішок є однією з основних причин захворювання верхніх дихальних шляхів у кішок і є найбільш поширеною причиною кон’юнктивіту (запалення слизової оболонки очей).

Як кішка заражається котячим герпесвірусом?

Кішка заражається цим вірусом при безпосередньому контакті з вірусними виділеннями.

Вірус виявляють у слині із характерним виділеннями з очей і носа зараженого кота. Таким чином, зараження відбувається, коли сприйнятлива кішка контактує із зараженою кішкою або вступає в контакт із забрудненими вірусними частками (брудними підстилками і т.ін.).

Які симптоми котячої вірусної інфекції ринотрахеїту?

Ринотрахеїт може викликати кон’юнктивіт, кератит (запалення рогівки) і захворювання верхніх дихальних шляхів. Симптоми ринотрахеїту у вашої кішки залежатимуть від того, яким чином вірус впливає конкретно на неї. Симптоми ринотрахеїту можуть включати:

 • кон’юнктивіт;
 • виділення з очей;
 • нежить;
 • чхання;
 • важке дихання;
 • виразки на рогівці;
 • відсутність апетиту та зацікавленості до їжі;
 • млявість;
 • сонливість;
 • слинотечу;
 • лихоманку;
 • закладеність носа;
 • виразку язика;
 • пневмонію;
 • у вагітних кішок може статися абортування плода.

Симптоми ринотрахеїту найчастіше пов’язані з хворобами верхніх дихальних шляхів. Початок хвороби раптовий (гострий), з нападами чхання. Спостерігаються виділення з носа, кашель. Червоніють очі і з’являються водянисті або гнійні виділення; кіт примружує або закриває очі. У деяких кішок розвиваються характерні виразки на рогівці. Кішка, як правило, відмовляється від їжі. У кішок з ослабленим імунітетом можуть також розвинутися різні вторинні інфекції.

Коли з’являються перші симптоми захворювання після зараження вірусом?

Після того як кішка заражена на «грип», триває інкубаційний період від 2—10 днів, перш ніж з’являються перші симптоми хвороби. Кішка може заражати своїх родичів протягом цього інкубаційного періоду. У більшості випадків, коли з’являються характерні симптоми, захворювання триватиме близько 10—20 днів. Всі кішки, які були інфіковані на «грип», стануть носіями цього вірусу, а деякі переносники будуть хворіти в прихованій формі.

В більшості випадків у кішки проявляються симптоми респіраторної інфекції, коли вірус активізується. Інфіковані кішки становлять небезпеку для інших котячих (від домашньої кішки до тигра).

Якщо ваш вихованець проявляє один із симптомів цієї хвороби, то чекати вдома, поки симптоми погіршаться, не варто. Негайно зверніться до ветеринарного лікаря.

Як довго вірус може жити в навколишньому середовищі?

Коли слина або інші виділення від інфікованої кішки виділяються в навколишнє середовище, вірус здатний виживати на матерії до тих пір, поки він залишається вологим. Такі об’єкти, як їжа, миски з водою, ящики для сміття, ганчірки для прибирання та іграшки, будуть інфіковані доти, поки виділення на них залишатимуться вологими — в нормальних умовах виділення висохнуть протягом декількох годин і вірус інактивується.

Як можна вбити вірус?

Підстилки та іграшки можуть бути знезаражені за допомогою регулярного машинного прання з використанням гарячої води і миючих засобів. М’які меблі можуть бути очищені від вірусу шампунем для меблів, хоча в більшості випадків меблі є джерелом вірусу протягом короткого періоду часу.

Після контакту з зараженим котом руки слід помити проточною водою з милом, з подальшим застосуванням дезінфікуючих засобів для рук на спиртовій основі.

Які кішки піддаються найбільшому ризику зараження котячою вірусною інфекцією ринотрахеїту?

Всі кішки можуть заразитися на котячий «грип», але зараження має тенденцію бути більш серйозними у молодих тварин або тварин, які мають іншу хронічну хворобу. Кошенята, народжені від кішки, що несе приховану герпесвірусну інфекцію, заражаються під час вагітності, а після народження стають джерелом зараження інших котів.

Як діагностується дана інфекція?

Найбільш доступними для власників кішок є методи імуноферментного аналізу (ІФА) і полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР). Методи ІФА спрямовані на виявлення вірусного антигену в природних виділеннях у кішок. Дана група методів досить чутлива і достовірна, але все ж поступається методам ПЛР. Останні, на відміну від ІФА, в виділеннях відображають і ідентифікують нуклеїнові кислоти збудника.

Диференціювати вірус ринотрахеїту слід від інфекційних агентів, таких як пікорнавіруси, реовірус, мікоплазми, хламідії, здатних викликати розвиток захворювань, що протікають з клінічно схожої картиною.

Як лікується «грип» кішок?

Якщо у вас є підозри, що ваша кішка заразилася вірусом котячого «грипу», необхідно негайно звернутися до ветеринарної клініки. Кішки з неускладненою інфекцією, викликаною рінотрахеїтом котячих, як правило, лікуються симптоматично. Лікування залежатиме від конкретних клінічних ознак і проблем вашої кішки. Після зараження більшість кішок залишаються носіями вірусу все життя (як і у людей, у яких герпес на губах в ситуації стресу або ослабленні імунітету періодично проявляється). Проте, прояв гострих симптомів необхідно купірувати. Деякі приклади ліків:

 • Противірусні препарати.
 • Антибіотики.
 • Засоби для лікування інфекції очей і болі.
 • Носові краплі для зменшення виділень з носа.

У тих випадках, коли інфекція проявилася ураженням очей, своєчасне лікування може бути єдиним способом зберегти зір вашої кішки. Якщо кішка зневоднена і має важкий перебіг хвороби, швидше за все ветеринарний лікар буде рекомендувати госпіталізацію і більш інтенсивне лікування, в тому числі внутрішньовенне введення рідини та інших необхідних для стабілізації процедур.

При хорошому харчуванні, турботі і ніжній любові господарів більшість кішок успішно відновлюються після хвороби.

Зверніть увагу, що будь-яка кішка з інфекцією верхніх дихальних шляхів повинна перебувати під ветеринарним наглядом. За результатами огляду ветеринар визначить, яке лікування потребує ваша кішка, чи є у неї лихоманка або зневоднення. Не давайте кішці ліки, якщо ви не обговорили їх з вашим лікарем.

Чи небезпечний «грип» кішок для людини?

Ринотрахеїт кішок безпечний для людини, можуть заразитися тільки котячі.

Який прогноз для кішок з рінотрахеїтом?

Прогноз для кішок з ринотрахеїтом зазвичай сприятливий. Деякі кішки можуть мати лише незначні виділення з очей і носа, чхання, в той час як інші можуть страждати захворюванням кілька тижнів. Смертність дуже низька, за винятком кошенят. Можливі ускладнення — запалення пазух (синусит) особини і хронічні виразки рогівки.

Як можна запобігти зараженню кішки вірусом?

Єдиний спосіб запобігти зараженню — вакцинація! Щорічне введення вакцини допоможе звести до мінімуму ризики захворіти вашій тварині.

Также интересно
Дерматологічні хвороби котів
Дерматологічні хвороби котів

Провозен МихайлоЛікар-ординатор ВЦ “Алден-Вет” за адресою вул. Харківське шосе, 53 Дослідження показують, що від 6 до 15 відсотків пацієнтів з сімейства котячих мають як мінімум одну дерматологічну проблему, а багато кішок страждає навіть від декількох хвороб. Наприклад, нещодавнє дослідження серед кішок показало, що у 22 відсотків були прояви двох шкірних захворювань, а у 6 відсотків […]

Читать дальше >>
Перший візит до ветеринарної клініки: питання, які ви повинні поставити лікарю
Перший візит до ветеринарної клініки: питання, які ви повинні поставити лікарю

Дорофєєва ІринаЛікар-терапевт ВЦ “Алден-Вет” за адресою вул. М. Закревського, 87 У нас у домі радісна подія: з’явилося маленьке пухнасте кошеня або доросла кішка, яку підібрали на вулиці. Але з цією радістю виникає питання: “Що робити далі?”. І тут новоспечені власники згадують про ветеринарну клініку. Отже, що треба запитати у лікаря, щоб надалі не було проблем […]

Читать дальше >>
Опіки котів
Опіки котів

Мухаммад ФатімаЛікар-асистент ВЦ “Алден-Вет” за адресою вул. М. Гришка, 4а Коти неймовірно допитливі тварини: їм усе цікаво, вони люблять досліджувати. Ці домашні улюбленці дуже полюбляють спостерігати за своїми господарями, тому іноді можуть застрибнути на кухонну плитку та отримати опіки подушечок лап або ж перекинути гарячий посуд. Окрім того, коти можуть з’їсти заборонені для них речовини, […]

Читать дальше >>
Захворювання підшлункової залози котів
Захворювання підшлункової залози котів

Шавкун АндрійСтарший терапевт ВЦ “Алден-Вет” за адресою вул. Героїв Дніпра, 18 Підшлункова залоза – орган, який виконує 2 основні функції: ендокринну та екзокринну. Ендокринна роль підшлункової залози полягає у виробленні гормонів, інсуліну і глюкагону, які регулюють рівень цукру в крові. Екзокринна роль підшлункової залози полягає у формуванні ферментів, які необхідні для перетравлення складних харчових компонентів: […]

Читать дальше >>
Подписка на новости

Подпишитесь на наши новости и получайте первыми наши специальные предложения, скидки и новости

Запись на прием
X
Отзыв
X
Поиск
X