Семенець Андрій, лікар – рентгенолог
ВЦ «АЛДЕН-ВЕТ» за адресою: вул. Героїв Дніпра, 18
Комп’ютерна томографія — це відносно новий (винайдений у 1972 році) і високоінформативний метод діагностики, в основі якого лежить рентгенівське випромінювання. У ветеринарній медицині Києва комп’ютерний томограф з’явився у 2017 році (мал. 1). Апарат сконструйований так, що рентгенівська трубка і багато рядів датчиків обертаються навколо досліджуваної області і роблять відразу багато «кадрів», які потім передаються в комп’ютер, який, обробляє всі отримані зображення і вибудовує з них зрізи тіла тварини на моніторі. Комп’ютерна томографія абсолютно безболісна. Процедура сканування триває менше однієї хвилини. У тому випадку, якщо обстеження проводиться з використанням контрастного посилення, сканування повторюється кілька разів. Після закінчення процедури лікар- рентгенолог вивчає отримані зображення на екрані комп’ютера і пише висновок.
В першу чергу — руху. Будь-які рухи під час сканування області дослідження спотворюють отримані зображення, звичайно ж і знижуючи їхню інформативність для лікаря. Якщо в серії отриманих зображень навіть всього 1-2 скана будуть спотворені артефактами від рухів, то наступні 3D-реконструкції будуть вже з дефектами і їхня інформативність для лікаря, звичайно ж, буде знижена. Тому обов’язковою умовою дослідження тварин є медикаментозне знерухомлення, седація, яку виконує кваліфікований анестезіолог.
Отримані зображення КТ повинен вивчити лікар-радіолог (лікар, який спеціалізується на КТ, МРТ, рентген-дослідженнях, що має відповідний сертифікат). Необхідно «прочитати» всі скани, вивчити надану документацію, зіставити її з отриманою КТ-картиною, описати дослідження, зробити діагностичний висновок. В середньому це займає близько 1-3 годин. У діагностичному центрі зобов’язуються підготувати результати до видачі наступного робочого дня.
Комп’ютерна томографія вважається безпечним методом. Доза рентгенівського опромінення відносно невелика. Сучасні технології дозволили знизити дозу опромінення до мінімуму. По променевому навантаженню її можна порівняти з навантаженням при польоті на літаку. Доза опромінення залежить від розміру області, що сканується. Відповідно, при скануванні черевної порожнини, доза опромінення вище, ніж при скануванні суглоба.
Комп’ютерну томографію призначають не в усіх випадках, іноді інші методики більш інформативні. Однак, при деяких захворюваннях КТ є «золотим стандартом» діагностики. Опорно-руховий апарат: КТ призначають при складних переломах, захворюваннях суглобів. На відміну від звичайного рентгенівського знімка, томограма дозволяє отримати об’ємне зображення усіх тканин в області пошкодження (мал. 2).
У стоматології КТ використовують перед хірургічними втручаннями.
КТ голови — кращий спосіб діагностики синуситів, вроджених і набутих деформацій кісток лицьового скелета, отитів (мал. 3;4)
Комп’ютерна томографія грудної клітини показує всі структурні зміни легень, стравоходу, грудної аорти, серця. З її допомогою проводять комплексне дослідження органів середостіння, виявляють пухлини, вогнища запалення, аневризми і деформації судин (мал. 5).
КТ черевної порожнини допомагає у діагностиці новоутворень, крововиливів, сторонніх тіл, запальних процесів. Якщо за результатами УЗД неможливо поставити точний діагноз, обов’язково призначають КТ. (мал. 6;7).
За більш детальною інформацією з приводу комп’ютерної томографії звертайтесь за адресою: м. Київ, вул. Героїв Дніпра,18 або за телефонами: +38 093 360 48 60; +38 096 225 08 53.
Підпишіться на наші новини та отримуйте першими наші спеціальні пропозиції, знижки та новини