КТ. Про що розповість даний метод дослідження?

Семенець Андрій, лікар – рентгенолог

ВЦ «АЛДЕН-ВЕТ» за адресою:  вул. Героїв Дніпра, 18

Комп’ютерна томографія — це відносно новий (винайдений у 1972 році) і високоінформативний метод  діагностики, в основі якого лежить рентгенівське випромінювання. У ветеринарній медицині Києва комп’ютерний томограф з’явився у 2017 році (мал. 1). Апарат сконструйований так, що рентгенівська трубка і багато рядів датчиків обертаються навколо досліджуваної області і роблять відразу багато «кадрів», які потім передаються в комп’ютер, який, обробляє всі отримані зображення і вибудовує з них зрізи тіла тварини на моніторі. Комп’ютерна томографія абсолютно безболісна. Процедура сканування триває менше однієї хвилини. У тому випадку, якщо обстеження проводиться з використанням контрастного посилення, сканування повторюється кілька разів. Після закінчення процедури лікар- рентгенолог вивчає отримані зображення на екрані комп’ютера і пише висновок.

Що «не любить» КТ?

Мал. 1. Вигляд сучасного комп’ютерного томографа

В першу чергу — руху. Будь-які рухи під час сканування області дослідження спотворюють отримані зображення, звичайно ж і знижуючи їхню інформативність для лікаря. Якщо в серії отриманих зображень навіть всього 1-2 скана будуть спотворені артефактами від рухів, то наступні 3D-реконструкції будуть вже з дефектами і їхня інформативність для лікаря, звичайно ж, буде знижена. Тому обов’язковою умовою дослідження тварин є медикаментозне знерухомлення, седація, яку виконує кваліфікований анестезіолог.

Хто розшифровує результати і коли їх можна отримати?

Отримані зображення КТ повинен вивчити лікар-радіолог (лікар, який спеціалізується на КТ, МРТ, рентген-дослідженнях, що має відповідний сертифікат). Необхідно «прочитати» всі скани, вивчити надану  документацію, зіставити її з отриманою КТ-картиною, описати дослідження, зробити діагностичний висновок. В середньому це займає близько 1-3 годин. У діагностичному центрі зобов’язуються підготувати результати до видачі наступного робочого дня.

Чи безпечна комп’ютерна томографія?

  Комп’ютерна томографія вважається безпечним методом. Доза рентгенівського опромінення відносно невелика. Сучасні технології дозволили знизити дозу опромінення до мінімуму. По променевому навантаженню її можна порівняти з навантаженням при польоті на літаку. Доза опромінення залежить від розміру області, що сканується. Відповідно, при скануванні черевної порожнини, доза опромінення вище, ніж при скануванні суглоба.

Що досліджують за допомогою КТ?

Мал.2. Перелом тазової кістки у кішки

Комп’ютерну томографію призначають не в усіх випадках, іноді інші  методики більш інформативні. Однак, при деяких захворюваннях КТ є «золотим стандартом» діагностики.  Опорно-руховий апарат: КТ призначають при складних переломах, захворюваннях суглобів. На відміну від звичайного рентгенівського знімка, томограма дозволяє отримати об’ємне зображення усіх тканин в області пошкодження (мал. 2).

У стоматології КТ використовують перед хірургічними втручаннями.

Мал.3. Середній отит правого уха кішки
Мал. 4. Фронтит у кішкиКТ голови — кращий спосіб діагностики синуситів, вроджених і набутих деформацій кісток лицьового скелета, отитів (мал. 3;4)

Комп’ютерна томографія грудної клітини показує всі структурні зміни легень, стравоходу, грудної аорти, серця. З її допомогою проводять комплексне дослідження органів середостіння, виявляють пухлини, вогнища запалення, аневризми і деформації судин (мал. 5).

Мал.5. Кішка 2 роки. 1.Наявність повітря в грудній порожнині (пневматоракс). 2. Наявність вільної рідини в грудній порожнині (гідроторакс)

КТ черевної порожнини допомагає у діагностиці новоутворень, крововиливів, сторонніх тіл, запальних процесів. Якщо за результатами УЗД неможливо поставити точний діагноз, обов’язково призначають КТ. (мал. 6;7).

Мал.6. Множинні кистозні утворення печінки у кота
Мал.7. Кішка з конкрементами в жовчовивідних шляхах (холанголітіаз)

За більш детальною інформацією з приводу комп’ютерної томографії звертайтесь за адресою: м. Київ, вул. Героїв Дніпра,18 або за телефонами: +38 093 360 48 60; +38 096 225 08 53.

Також цікаво
Безпритульні тварини – наші друзі, а ми – їхня підтримка!
Безпритульні тварини – наші друзі, а ми – їхня підтримка!

Любіна Катерина, Асистент клініки ВЦ “Алден-Вет” за адресою: вул. Естонська,51 Чи знаєте Ви, що існує день наших братів менших, які живуть на вулиці? Міжнародний день безпритульних тварин проходить кожного року у другій половині серпня. У 1992 році його започаткувала Міжнародна спільнота з прав тварин. На разі цей день відзначають більш ніж у 50 країнах і […]

Читати далі >>
Котик зригує шерсть. Термінова допомога
Котик зригує шерсть. Термінова допомога

Власники котів часто помічають за своїми улюбленцями відригування волосяних клубочків. До цієї реакції більш схильні довгошерсті коти (мейн-куни, перси, манчкіни, сибірські, норвезькі лісові, турецька ангора тощо), але короткошерсті тварини також можуть проявляти такий симптом. Для здорових котів це нормально, доки таке відбувається не частіше двох разів на рік. Чому саме це відбувається? За даними останніх […]

Читати далі >>
Зубний камінь у котів. Як допомогти улюбленцю?
Зубний камінь у котів. Як допомогти улюбленцю?

  Мірошкіна Олена,  Лікар-ординатор ВЦ «АЛДЕН-ВЕТ» за адресою: пр-т Лобановського, 10А           Зубний камінь – проблема досить поширена серед тварин. Перші признаки зубного каменю можуть з’явитися як в молодому віці, так і в зрілому. Причини виникнення зубного каменю: годування; якість питної води; догляд за зубами; порушення обміну речовин; неправильний прикус. Годування    При споживанні м’якої їжі (м’ясо, […]

Читати далі >>
Наскільки небезпечний вушний кліщ? Як допомогти коту з цим впоратися?
Наскільки небезпечний вушний кліщ? Як допомогти коту з цим впоратися?

Миргородська Яна Анатоліївна, терапевт та УЗД-спеціаліст ВЦ «АЛДЕН-ВЕТ» за адресою: Харківське шосе, 53. Отодектоз у котів Ваша кішка чухає вуха більше, ніж зазвичай? Однією з найпоширеніших причин дискомфорту у вухах у кішки є мікроскопічні паразити, відомі як вушні кліщі. Найпоширеніший тип вушного кліща у кішок — Otodectes cynotis. Він є другим за поширеністю ектопаразитом (зовнішнім […]

Читати далі >>
Підписка на новини

Підпишіться на наші новини та отримуйте першими наші спеціальні пропозиції, знижки та новини

Запис на прийом
X
Отзыв
X
Пошук
X