Панкреатит у кішок

Козоріз Олександра, лікар-асистент ВЦ “Алден-Вет” за адресою вул. Анни Ахматової, 16а

Ні для кого не секрет, що свята для звичайних людей це час розваг та смачної їжі, а от для ветеринарів – це час напруженої роботи. Адже в такий період спостерігається потік пацієнтів зі “святковими хворобами”.

“Святкові хвороби” – досить узагальнене поняття. Розглянемо одну з таких хвороб.

Панкреатит – це запалення підшлункової залози, що може супроводжуватися набряком і відмиранням клітин залози, а також порушенням секреторної функції.

Підшлункова залоза – це залоза внутрішньої секреції, що відповідає за перетравлення їжі та регулює концентрацію глюкози. Одна частина залози продукує сік, який містить у собі ферменти для перетравлення білків, жирів, вуглеводів та організації нормального травлення. Інша частина відповідає за вироблення інсуліну та глюкагону, які, працюючи в парі, регулюють рівень глюкози в організмі. Ці речовини в нормі виділяються через жовчний проток, адже у 80 % котів проток підшлункової залози та жовчні протоки зливаються у загальну протоку, яка впадає у дванадцятипалу кишку. При патології ферменти активуються в самій залозі й тим самим починають руйнувати її. Враховуючи тісний анатомічний зв’язок печінки, підшлункової залози та дванадцятипалої кишки у котів, передбачає запалення всіх трьох органів. Якщо до процесу запалення приєднається мікрофлора, процес може перейти в септичний, що досить часто призводить до летальних випадків.

Причини виникнення панкреатиту

Є різні причини виникнення панкреатиту. Це може бути:

  • неправильне харчування, що є основною причиною, а часто просто бажання урізноманітнити “смачненьким” харчування улюбленця; 
  • зайва вага або навпаки виснаження;
  • отруєння різного генезу;
  • вплив деяких ліків, зокрема тих, які не призначені для тварин (наприклад, парацетамол, який заборонений для лікування котів);
  • спадковість та схильність деяких порід, оскільки частіше панкреатит виявляють у сіамських та орієнтальних порід, але захворювання може виникнути й у звичайних кішок;
  • захворювання жовчного міхура;
  • захворювання печінки;
  • захворювання шлунково-кишкового тракту;
  • внаслідок отриманих травм черевної порожнини;
  • внаслідок паразитарних, інфекційних, вірусних захворювань.

Симптоми панкреатиту

Складністю даного захворювання у котів є те, що частіше вони переживають його “мовчки”, і господарі не завжди можуть помітити, що з його улюбленцем щось не так.  

Є 2 форми захворювання: гостра та хронічна. Зазвичай остання зустрічається частіше, але явні симптоми можна виділити при гострій формі.

Гостра форма

Найчастіше у кішок проявляється в’ялістю, больовим синдромом, блюванням, проносом зі специфічним кислим запахом, зростанням температури.

Хронічна форма

Досить часто власники можуть навіть не підозрювати, що тварина хворіє, пов’язують втрату активності зі старінням або ж з іншими причинами, що не пов’язані з захворюванням. Тварина частіше спить, менш активна, шерсть стає тьмяна та ламка, періодично проявляється пронос з частинками неперетравленого корму. В період загострення виникає блювання відразу після їжі, повна відмова від корму, спрага. 

Діагностика панкреатиту

Постановка діагнозу є досить складним процесом. Для підтвердження діагнозу обов’язкові аналізи крові (загальний та біохімія), УЗД та рентген.

При лабораторному дослідженні звертають увагу на лейкоцитоз, проте це неспецифічний показник, тому що може вказувати й на інші захворювання, та не у всіх пацієнтів з панкреатитом він виражений. Також слід звернути увагу на зміну печінкових показників, оскільки за анатомічними особливостями печінка також може вражатись.

При ультразвуковому дослідженні виявляють стан всього шлунково-кишкового тракту, збільшення та запалення підшлункової залози, бо у здорової тварини вона майже непомітна.

Якщо за допомогою цих методів не можна поставити остаточний діагноз, а призначене лікування не приносить позитивної динаміки, виконують діагностичну лапаротомію та біопсію. Ці методи допомагають виключити або підтвердити онкологічні процеси (добро- чи злоякісні).

Лікування панкреатиту

При лікуванні неяскравих проявів панкреатиту, призначають симптоматичне лікування, що спрямоване на усунення блювоти, больового фактора, підтримуючої та дієтотерапії. Далі потрібно знайти першопричину, яка викликала захворювання, та спрямувати дії на її усунення.

Лікування гострого панкреатиту починають негайно, не чекаючи на результати аналізів. Лікування починають з госпіталізації, адекватного знеболення, введення сольових та колоїдних розчинів, блокування роботи підшлункової залози специфічними препаратами. У край тяжких випадках рекомендоване хірургічне втручання з частковим видаленням пошкодженої залози та промиванням черевної порожнини. 

Господарям потрібно розуміти, що якщо улюбленцю поставлений діагноз “панкреатит” доведеться слідкувати за харчування, а саме дотримуватись правильного режиму харчування (дієти), не перегодовувати та не давати тварині голодувати. А особливо не давати “людської” їжі, тому що це може призвести до рецидиву в гірших проявах.

Бережіть своїх улюбленців, адже ми відповідальні за тих, кого приручили.

Також цікаво
Безпритульні тварини – наші друзі, а ми – їхня підтримка!
Безпритульні тварини – наші друзі, а ми – їхня підтримка!

Любіна Катерина, Асистент клініки ВЦ “Алден-Вет” за адресою: вул. Естонська,51 Чи знаєте Ви, що існує день наших братів менших, які живуть на вулиці? Міжнародний день безпритульних тварин проходить кожного року у другій половині серпня. У 1992 році його започаткувала Міжнародна спільнота з прав тварин. На разі цей день відзначають більш ніж у 50 країнах і […]

Читати далі >>
Котик зригує шерсть. Термінова допомога
Котик зригує шерсть. Термінова допомога

Власники котів часто помічають за своїми улюбленцями відригування волосяних клубочків. До цієї реакції більш схильні довгошерсті коти (мейн-куни, перси, манчкіни, сибірські, норвезькі лісові, турецька ангора тощо), але короткошерсті тварини також можуть проявляти такий симптом. Для здорових котів це нормально, доки таке відбувається не частіше двох разів на рік. Чому саме це відбувається? За даними останніх […]

Читати далі >>
Зубний камінь у котів. Як допомогти улюбленцю?
Зубний камінь у котів. Як допомогти улюбленцю?

  Мірошкіна Олена,  Лікар-ординатор ВЦ «АЛДЕН-ВЕТ» за адресою: пр-т Лобановського, 10А           Зубний камінь – проблема досить поширена серед тварин. Перші признаки зубного каменю можуть з’явитися як в молодому віці, так і в зрілому. Причини виникнення зубного каменю: годування; якість питної води; догляд за зубами; порушення обміну речовин; неправильний прикус. Годування    При споживанні м’якої їжі (м’ясо, […]

Читати далі >>
Наскільки небезпечний вушний кліщ? Як допомогти коту з цим впоратися?
Наскільки небезпечний вушний кліщ? Як допомогти коту з цим впоратися?

Миргородська Яна Анатоліївна, терапевт та УЗД-спеціаліст ВЦ «АЛДЕН-ВЕТ» за адресою: Харківське шосе, 53. Отодектоз у котів Ваша кішка чухає вуха більше, ніж зазвичай? Однією з найпоширеніших причин дискомфорту у вухах у кішки є мікроскопічні паразити, відомі як вушні кліщі. Найпоширеніший тип вушного кліща у кішок — Otodectes cynotis. Він є другим за поширеністю ектопаразитом (зовнішнім […]

Читати далі >>
Підписка на новини

Підпишіться на наші новини та отримуйте першими наші спеціальні пропозиції, знижки та новини

Запис на прийом
X
Отзыв
X
Пошук
X