Панкреатит у кішок

Козоріз Олександра, лікар-асистент ВЦ “Алден-Вет” за адресою вул. Анни Ахматової, 16а

Ні для кого не секрет, що свята для звичайних людей це час розваг та смачної їжі, а от для ветеринарів – це час напруженої роботи. Адже в такий період спостерігається потік пацієнтів зі “святковими хворобами”.

“Святкові хвороби” – досить узагальнене поняття. Розглянемо одну з таких хвороб.

Панкреатит – це запалення підшлункової залози, що може супроводжуватися набряком і відмиранням клітин залози, а також порушенням секреторної функції.

Підшлункова залоза – це залоза внутрішньої секреції, що відповідає за перетравлення їжі та регулює концентрацію глюкози. Одна частина залози продукує сік, який містить у собі ферменти для перетравлення білків, жирів, вуглеводів та організації нормального травлення. Інша частина відповідає за вироблення інсуліну та глюкагону, які, працюючи в парі, регулюють рівень глюкози в організмі. Ці речовини в нормі виділяються через жовчний проток, адже у 80 % котів проток підшлункової залози та жовчні протоки зливаються у загальну протоку, яка впадає у дванадцятипалу кишку. При патології ферменти активуються в самій залозі й тим самим починають руйнувати її. Враховуючи тісний анатомічний зв’язок печінки, підшлункової залози та дванадцятипалої кишки у котів, передбачає запалення всіх трьох органів. Якщо до процесу запалення приєднається мікрофлора, процес може перейти в септичний, що досить часто призводить до летальних випадків.

Причини виникнення панкреатиту

Є різні причини виникнення панкреатиту. Це може бути:

  • неправильне харчування, що є основною причиною, а часто просто бажання урізноманітнити “смачненьким” харчування улюбленця; 
  • зайва вага або навпаки виснаження;
  • отруєння різного генезу;
  • вплив деяких ліків, зокрема тих, які не призначені для тварин (наприклад, парацетамол, який заборонений для лікування котів);
  • спадковість та схильність деяких порід, оскільки частіше панкреатит виявляють у сіамських та орієнтальних порід, але захворювання може виникнути й у звичайних кішок;
  • захворювання жовчного міхура;
  • захворювання печінки;
  • захворювання шлунково-кишкового тракту;
  • внаслідок отриманих травм черевної порожнини;
  • внаслідок паразитарних, інфекційних, вірусних захворювань.

Симптоми панкреатиту

Складністю даного захворювання у котів є те, що частіше вони переживають його “мовчки”, і господарі не завжди можуть помітити, що з його улюбленцем щось не так.  

Є 2 форми захворювання: гостра та хронічна. Зазвичай остання зустрічається частіше, але явні симптоми можна виділити при гострій формі.

Гостра форма

Найчастіше у кішок проявляється в’ялістю, больовим синдромом, блюванням, проносом зі специфічним кислим запахом, зростанням температури.

Хронічна форма

Досить часто власники можуть навіть не підозрювати, що тварина хворіє, пов’язують втрату активності зі старінням або ж з іншими причинами, що не пов’язані з захворюванням. Тварина частіше спить, менш активна, шерсть стає тьмяна та ламка, періодично проявляється пронос з частинками неперетравленого корму. В період загострення виникає блювання відразу після їжі, повна відмова від корму, спрага. 

Діагностика панкреатиту

Постановка діагнозу є досить складним процесом. Для підтвердження діагнозу обов’язкові аналізи крові (загальний та біохімія), УЗД та рентген.

При лабораторному дослідженні звертають увагу на лейкоцитоз, проте це неспецифічний показник, тому що може вказувати й на інші захворювання, та не у всіх пацієнтів з панкреатитом він виражений. Також слід звернути увагу на зміну печінкових показників, оскільки за анатомічними особливостями печінка також може вражатись.

При ультразвуковому дослідженні виявляють стан всього шлунково-кишкового тракту, збільшення та запалення підшлункової залози, бо у здорової тварини вона майже непомітна.

Якщо за допомогою цих методів не можна поставити остаточний діагноз, а призначене лікування не приносить позитивної динаміки, виконують діагностичну лапаротомію та біопсію. Ці методи допомагають виключити або підтвердити онкологічні процеси (добро- чи злоякісні).

Лікування панкреатиту

При лікуванні неяскравих проявів панкреатиту, призначають симптоматичне лікування, що спрямоване на усунення блювоти, больового фактора, підтримуючої та дієтотерапії. Далі потрібно знайти першопричину, яка викликала захворювання, та спрямувати дії на її усунення.

Лікування гострого панкреатиту починають негайно, не чекаючи на результати аналізів. Лікування починають з госпіталізації, адекватного знеболення, введення сольових та колоїдних розчинів, блокування роботи підшлункової залози специфічними препаратами. У край тяжких випадках рекомендоване хірургічне втручання з частковим видаленням пошкодженої залози та промиванням черевної порожнини. 

Господарям потрібно розуміти, що якщо улюбленцю поставлений діагноз “панкреатит” доведеться слідкувати за харчування, а саме дотримуватись правильного режиму харчування (дієти), не перегодовувати та не давати тварині голодувати. А особливо не давати “людської” їжі, тому що це може призвести до рецидиву в гірших проявах.

Бережіть своїх улюбленців, адже ми відповідальні за тих, кого приручили.

Также интересно
Дерматологічні хвороби котів
Дерматологічні хвороби котів

Провозен МихайлоЛікар-ординатор ВЦ “Алден-Вет” за адресою вул. Харківське шосе, 53 Дослідження показують, що від 6 до 15 відсотків пацієнтів з сімейства котячих мають як мінімум одну дерматологічну проблему, а багато кішок страждає навіть від декількох хвороб. Наприклад, нещодавнє дослідження серед кішок показало, що у 22 відсотків були прояви двох шкірних захворювань, а у 6 відсотків […]

Читать дальше >>
Перший візит до ветеринарної клініки: питання, які ви повинні поставити лікарю
Перший візит до ветеринарної клініки: питання, які ви повинні поставити лікарю

Дорофєєва ІринаЛікар-терапевт ВЦ “Алден-Вет” за адресою вул. М. Закревського, 87 У нас у домі радісна подія: з’явилося маленьке пухнасте кошеня або доросла кішка, яку підібрали на вулиці. Але з цією радістю виникає питання: “Що робити далі?”. І тут новоспечені власники згадують про ветеринарну клініку. Отже, що треба запитати у лікаря, щоб надалі не було проблем […]

Читать дальше >>
Опіки котів
Опіки котів

Мухаммад ФатімаЛікар-асистент ВЦ “Алден-Вет” за адресою вул. М. Гришка, 4а Коти неймовірно допитливі тварини: їм усе цікаво, вони люблять досліджувати. Ці домашні улюбленці дуже полюбляють спостерігати за своїми господарями, тому іноді можуть застрибнути на кухонну плитку та отримати опіки подушечок лап або ж перекинути гарячий посуд. Окрім того, коти можуть з’їсти заборонені для них речовини, […]

Читать дальше >>
Захворювання підшлункової залози котів
Захворювання підшлункової залози котів

Шавкун АндрійСтарший терапевт ВЦ “Алден-Вет” за адресою вул. Героїв Дніпра, 18 Підшлункова залоза – орган, який виконує 2 основні функції: ендокринну та екзокринну. Ендокринна роль підшлункової залози полягає у виробленні гормонів, інсуліну і глюкагону, які регулюють рівень цукру в крові. Екзокринна роль підшлункової залози полягає у формуванні ферментів, які необхідні для перетравлення складних харчових компонентів: […]

Читать дальше >>
Подписка на новости

Подпишитесь на наши новости и получайте первыми наши специальные предложения, скидки и новости

Запись на прием
X
Отзыв
X
Поиск
X