Породні особливості патологій серця свійського кота


Плисюк Віталій
Лікар-хірург ВЦ “Алден-Вет” за адресою пр-т Лобановського, 10а

Патології серця у свійського кота можна поділити на дві основні групи: вроджені та набуті. До вроджених патологій серця відносяться вади розвитку атріовентрикулярних клапанів, дефекти міжшлуночкової та міжпередсердної перетинки, стеноз аорти та ін.

Найчастішими патологіями серця у свійського кота вважаються набуті патології – кардіоміопатії. На частку даних патологій припадає понад 95% усіх захворювань серця в котів. Небезпечність та підступність кардіоміопатій полягає в тому, що у переважної кількості котів ці патології протягом усього життя можуть перебігати без прояву клінічних симптомів. Відповідно, визначити істинну кількість випадків стає майже неможливим.

На даний час у свійського кота розрізняють наступні види кардіоміопатій:

 • ГКМП (гіпертрофічна кардіоміопатія);
 • РКМП (рестриктивна кардіоміопатія);
 • ДКМП (дилатаційна кардіоміопатія);
 • ПКМП (проміжна кардіоміопатія);
 • ЗКМП (запальна кардіоміопатія, міокардит).

Раніше вважалось, що майже всі кардіоміопатії у свійського кота є первинною патологією. Так, наприклад, причини гіпертрофічної форми кардіоміопатії в більшості випадків не виявлялися. Значним чином змінилися погляди після дослідження структурних та функціональних змін міокарда за наявності різних системних захворювань. Отже, можна зробити припущення, що вивчення етіологічних чинників кардіоміопатій у свійського кота матиме результат, коли переважна більшість цих патологій не буде вважатись ідіопатичною.

За даними досліджень американських (доктор Мерс і доктор Кіттлсон, 2005) та німецьких (доктор Нюберг, 2007; доктор Вес, 2010) вчених встановлено наявність генетичних мутацій серцевого гена, що ведуть до розвитку гіпертрофічної кардіоміопатії.

Аналіз даних генетичних досліджень останніх років у свійського кота за ГКМП дає змогу зробити наступні висновки:

 • Аутосомно-домінантне успадкування вважати або підозрювати у таких порід котів як мейн-кун, американська короткошерста та британська короткошерста;
 • Породами котів, які можуть мати схильність до ГКМП, є мейн-кун, американські та британські короткошерсті коти, норвезький та сибірський лісовий кіт, перські, регдол, бурма, бірюзовий ван, шотландська висловуха, сфінкс;
 • У котів описано тільки три мутації  серцевого гена MYBPC3: A31p, A74T, R820W (доктор Крескен, 2010).

Проводячи аналіз результатів власних досліджень порідної схильності котів до захворювання на кардіоміопатії, ми бачимо, що значний відсоток цієї патології реєструється у тварин порід шотландська висловуха (36,2%) і британська короткошерста (29,3%) (рис. 1). Дана вибірка носить рандомізований, або випадковий, характер за ознакою наявності у котів кардіоміопатії.

Рис 1. Схильність котів окремих порід  до захворювання на кардіоміопатії, n=58

Як бачимо, шотландська висловуха і британська короткошерста порода котів мають найбільший відсоток статистичної вибірки.

Цікавим є той факт, що 15.5% котів з діагностованими кардіоміопатіями були представниками європейської короткошерстої породи, тобто метиси.

Отже, висновки, які можна зробити з отриманих даних, є наступними:

 • Схильність окремих порід котів до кардіоміопатій залежить від порідної розповсюдженості свійського кота як виду та загальної популяції цих тварин, характерної для певного регіону.
 • Не тільки у високопородних котів діагностуються кардіоміопатія. Значний відсоток котів з кардіоміопатією є метисами.
 • На сьогодні дані питання залишаються актуальними та потребують більш масштабних досліджень із застосуванням стратометричної вибірки.

Принципово важливим є спостереження за здоров’ям серця кота задля своєчасного діагностування патологій та лікування.

Не забувайте про найважливіший механізм організму вашого улюбленця, будьте уважними до його самопочуття та відвідуйте кардіолога!

Также интересно
Захворювання підшлункової залози котів
Захворювання підшлункової залози котів

Шавкун АндрійСтарший терапевт ВЦ “Алден-Вет” за адресою вул. Героїв Дніпра, 18 Підшлункова залоза – орган, який виконує 2 основні функції: ендокринну та екзокринну. Ендокринна роль підшлункової залози полягає у виробленні гормонів, інсуліну і глюкагону, які регулюють рівень цукру в крові. Екзокринна роль підшлункової залози полягає у формуванні ферментів, які необхідні для перетравлення складних харчових компонентів: […]

Читать дальше >>
Панкреатит у кішок
Панкреатит у кішок

Козоріз Олександра, лікар-асистент ВЦ “Алден-Вет” за адресою вул. Анни Ахматової, 16а Ні для кого не секрет, що свята для звичайних людей це час розваг та смачної їжі, а от для ветеринарів – це час напруженої роботи. Адже в такий період спостерігається потік пацієнтів зі “святковими хворобами”. “Святкові хвороби” – досить узагальнене поняття. Розглянемо одну з […]

Читать дальше >>
Огляди офтальмолога
Огляди офтальмолога

Ярова ЛюдмилаГоловний лікар, офтальмолог ВЦ “ВЕТПро” за адресою вул. Тимошенка, 18 Частою причиною звернення власників чотирилапих до ветеринарного спеціаліста стають проблеми з очима. І тут важливо розуміти, що ветеринарна медицина за останні роки стрімко розвивається за вузькою спеціалізацією, тому звернення до ветеринарного офтальмолога вже не є чимось дивним, а навпаки нормою. Око – дуже ніжна […]

Читать дальше >>
Ехокардіографія і ультразвукова діагностика у ветеринарній медицині
Ехокардіографія і ультразвукова діагностика у ветеринарній медицині

Малихіна ТетянаЛікар-кардіолог ВЦ “Алден-Вет” за адресою вул. Героїв Дніпра, 18 Ехокардіографія – метод ультразвукової діагностики, спрямований на дослідження серця для виявлення вроджених або набутих захворювань. Ехокардіографію проводять не тільки при підозрах на захворювання серцево-судинноїсистеми, а і перед проведенням анестезії різного характеру для того, щоб оцінити анестезіологічні ризики, готовність організму до анестезії, та в разі виявлення […]

Читать дальше >>
Подписка на новости

Подпишитесь на наши новости и получайте первыми наши специальные предложения, скидки и новости

Запись на прием
X
Отзыв
X
Поиск
X