Реабілітація собак

Реабілітація протягом тривалого часу вважалася дорогим методом допомоги, через що часто (і дуже дарма) ігнорувалася пацієнтами. Однак зараз вона стала більш доступною не тільки для людини, але і для тварин.

Реабілітація вкрай важлива. Багато лікарів вже усвідомили, що цей етап догляду за твариною є необхідним у післяопераційному періоді для повноцінного відновлення пацієнта. Зараз фахівці почали приділяти належну увагу різним діагностичним методам, що використовуються для постановки діагнозу (ультразвукове дослідження, магнітно-резонансна томографія та інше), відтак, і способи реабілітації стали більш різноманітними.

У ветеринарній медицині реабілітація використовувалась передусім як засіб допомоги коням. Їх часта проблема з суглобами внаслідок травм завдавала чималої шкоди здоров’ю коня і фінансовому здоров’ю власника. Та з розвитком людської медицини з’являлись нові способи фізичної реабілітації, які сьогодні є доступними навіть для дрібних тварин. Приділіть час вашій собаці і задайтеся питаннями: «Чи все з нею добре?», «Що можна і треба поліпшити для її комфорту?», «Чи потребує вона реабілітації?».

Метою реабілітації є поліпшення якості життя пацієнтів, допомога у швидкому і правильному відновленні організму в цілому. Важливо розуміти, що план реабілітації  залежить від правильно поставленого діагнозу. Тому перш ніж починати реабілітацію, необхідно провести обстеження, з’ясувати причини зміни поведінки тварини, поставити діагноз. Адже терапевтичними вправами або іншими техніками можна і нашкодити.

Види фізичної реабілітації

Розрізняють такі види фізичної реабілітації:

  • догляд за літніми (геріатричними) тваринами;
  • заходи, спрямовані на вирішення проблем розвитку, вроджених патологій;
  • спортивна медицина;
  • заходи, спрямовані на вирішення ортопедичних проблем.

Реабілітація літніх тварин

Висока якість життя – це те, чого прагнуть досягти власники для своєї собаки. Допомогти їм в цьому можуть реабілітологи та фізіотерапевти.

Старість – не хвороба. Цей складний процес протікає на геномному, клітинному й органному рівні. Кожна система органів переживає старіння. Для людини не існує встановленого віку, коли пацієнта вважають геріатричним. Це визначається швидше його станом. У ветеринарній практиці приблизно так само, за винятком того, що пацієнт не може повідомити вам про свій стан. Але лікар-реабілітолог знає та вміє розпізнавати фактори, які є свідченням старіння в організмі собаки.

У підборі програми реабілітації для літніх собак варто враховувати не тільки вік тварини. Важливими є такі фактори, як вага, супутні захворювання – проблеми із серцем, неврологічні розлади, проблеми з опорно-руховим апаратом, аномалії розвитку, когнітивний дефіцит та інше. Літні собаки на терапевтичні вправи реагують по-різному, не так, як молоді або атлетичні тварини. Тому вибір між ексцентричним або концентричним типом вправ може відіграти вирішальну роль.

Проблеми розвитку та вроджені патології

Дуже часто цуценят з аномаліями розвитку (наприклад, з синдромом плавця) вибраковували з посліду. З роками з’явились методи, які можуть допомогти у відновленні таких тварин. Тепер не варто відразу кардинально підходити до вирішення такої проблеми. Є методи фізіотерапії, спрямовані на допомогу і відновлення. Більш докладно про захворювання ми будемо говорити у наших наступних статтях про реабілітацію.

Реабілітація в спортивній медицині

Собаки-атлети дуже часто отримують травми як в процесі тренувань, так і в під час змагань (спортивні змагання, аджиліті, канікрос, фрістайл, мисливство та інше). Найчастіше це удари, розтягнення, рідше – переломи. Реабілітація може бути необхідною не лише безпосередньо після самої травми, а й у процесі підготовки тварини до виконання вправ (плавання, терапевтичні вправи, мануальні техніки). Адже підготовлене тіло краще впорається з пошкодженнями в організмі (наприклад, стан вивиху надколінника може бути менш вираженим, якщо м’язи-стабілізатори суглоба добре розвинені за рахунок виконання певних вправ).

Ортопедичні та неврологічні проблеми розглянемо на прикладах захворювань в наступних статтях, не пропустіть випуск.

Пацієнтам з якими проблемами ми можемо допомогти?

  • дегенеративні неврологічні проблеми;
  • парез / параліч;
  • травми спинного мозку;
  • хвороба міжхребцевих дисків;
  • м’язова дегенерація;
  • переломи кісток (до та післяопераційна реабілітація);
  • післяопераційна ортопедія;
  • артрити, остеоартрити;
  • вивихи суглобів;
  • травми зв’язок (в тому числі часто зустрічають розриви хрестоподібних зв’язок);
  • захворювання м’язів (контрактури);
  • дисплазія кульшового суглоба;
  • зниження маси тіла при ожирінні (контроль ваги) – спільно з дієтологом;
  • вроджені проблеми розвитку.

Що ми можемо зробити? Методи фізіотерапії:

  • мануальні техніки (масаж, мобілізація тканин, мобілізація суглобів);
  • термотерапія (кріотерапія; теплові аплікації);
  • кінезіотехніки (терапевтичні вправи – вправи пасивні, зі сторонньою допомогою, активні вправи);
  • електротерапія (TENS – Транскутанна електронейростімуляція; nEMS – Нейром’язова електростимуляція);
  • гідротерапія (статичні, динамічні вправи).

Кожен випадок унікальний, і методи реабілітації для кожного пацієнта підбираються індивідуально. Немає загальних закономірностей і шаблонних програм. Є тільки базові аспекти, які ЗАВЖДИ моделюються під конкретний випадок. Не варто вдаватися до самолікування – проконсультуйтеся з реабілітологом.

Также интересно
Безпритульні тварини — наші друзі, а ми — їхня підтримка!
Безпритульні тварини — наші друзі, а ми — їхня підтримка!

Любіна Катерина,  асистент клініки ВЦ «АЛДЕН-ВЕТ» за адресою: вул. Естонська, 51 А чи знаєте Ви, що існує день наших братів меших, які живуть на вулиці? Міжнародний день безпритульних тварин проходить кожного року у другій половині серпня. У 1992 році його започаткувала Міжнародна спільнота з прав тварин. На разі цей день відзначають більш ніж у 50 […]

Читать дальше >>
Гематома вуха. Методи лікування
Гематома вуха. Методи лікування

Шевцова Юлія, Головний лікар, лікар-терапевт   ВЦ «АЛДЕН-ВЕТ» за адресою:  Харківське шосе,53. Отогематома — це скупчення ексудату або крові між шкірним покривом і вушним хрящем. Цей патологічний процес виникає в результаті травмування кровоносних або лімфатичних судин.   Розвивається отогематома в результаті розриву внутрішньої частини судини. Під тиском, що виник від рідини, шкіра відшаровується від хряща, а […]

Читать дальше >>
Хто такий лікар гастроентеролог? Чому необхідно відвести до нього свого собаку?
Хто такий лікар гастроентеролог? Чому необхідно відвести до нього свого собаку?

Малашенко Анастасія, ординатор-терапевт, клініка «ВЕТПро» за адресою: вул. Драгоманова, 31В На сьогодні у світі величезна кількість вузьких фахівців в галузі ветеринарної медицини, одним з таких є гастроентеролог. Так чому ж і в яких випадках Вам з чотириногим другом варто було б відвідати такого фахівця? Спробуємо розібрати прості ситуації та зробити висновки. Гастроентерологія — одна з […]

Читать дальше >>
Хвороби носа у собак. Чому з’являються кірки на носі?
Хвороби носа у собак. Чому з’являються кірки на носі?

Стеценко Наталія, лікар-терапевт, спеціаліст УЗД діагностики ВЦ «АЛДЕН-ВЕТ» за адресою: вул. Антоновича, 32 Що ми бачимо в першу чергу коли просинаємося? Авжеж, ніс нашого улюбленця!  І звичайно ж хочеться аби цей чудовий носик був здоровим! У здорової собаки ніс холодний і вологий. Він може бути теплим і сухим під час сну, або, іноді, при підвищеній […]

Читать дальше >>
Подписка на новости

Подпишитесь на наши новости и получайте первыми наши специальные предложения, скидки и новости

Запись на прием
X
Отзыв
X
Поиск
X