Різноманітне довкілля для котів. Міф чи необхідність?

4940

Ідіопатичний цистит кішок − патологічна поведінка під час сечовиділення, яке може супроводжуватися такими симптомами: прискорене сечовипускання, порушення стереотипу сечовипускання (поза лотком, на ліжку власників та ін.), странгурією (часте, хворобливе сечовипускання), гематурією (кров у сечі), вокалізація під час відвідування туалету.

Все частіше власники кішок звертаються в наш ветеринарний центр з проханням полегшити страждання свого улюбленця. Основні скарги звучать так: «Він не виходить зі свого лотка! Сидить по годині, тужиться … голосно нявкає … і навіть є краплі крові в сечі! Думаю, у нього цистит!» Насправді симптоми, зазначені вище, дуже подібні симптомам запалення стінки сечового міхура. В ході первинного клінічного обстеження, яке включає в себе наступне: первинний огляд фахівцем (ветеринарним нефрологом, урологом), клінічний і біохімічний аналізи крові, загальний аналіз сечі, ультразвукове дослідження органів черевної порожнини; можна з легкістю встановити причину поганого самопочуття вашого вихованця.

Дуже часто до розвитку циститу у котів приводять такі причини:

1) Бактеріальна інфекція. Така причина захворювання − звичайний випадок для кішок, яким більше 10 років.

2) Сечові камені і кристали. Камені з’являються через тривале неправильне харчування ваших вихованців.

3) Діабет. Діабетичні кішки більш схильні до ризику розвитку циститу, оскільки мають високу концентрацію білка і глюкози в сечі, що сприяє зростанню кількості бактерій.

4) Стероїди. Тривале використання стероїдів може призвести до циститу, як наслідок зниженого імунітету.

Але що ж насправді є причиною запалення стінки сечового міхура, якщо в ході обстеження не було виявлено відхилень від нормальних фізіологічних показників? Саме тут і слід підозрювати випадок ідіопатичного циститу кішок.

Фактори, що сприяють розвитку ідіопатичного циститу: 1) кастрація (але не вік кастрації);

2) проживання в приміщенні;

3) споживання переважно сухого корму (без включення в раціон вологих консервів);

4) проживання в будинку, де міститься багато кішок;

5) ожиріння;

6) малорухливий спосіб життя.

Розвиток клінічних ознак вимагає наявності певних внутрішніх патологічних змін у конкретної кішки (з боку сечового міхура, нервової системи, наднирників) у поєднанні із зовнішніми стресфакторами, що і доводять кішку до порогового стану. Патофізіологія ідіопатичного циститу вивчена не повністю, передбачається, що вона включає складні взаємодії безлічі різних систем організму. У кішок з ідіопатичним циститом виявлені патологічні зміни на стінці сечового міхура (гломеруляції), нервовій системі, гіпоталамо-гіпофізарної-надниркової осі.

Якщо узагальнити все перелічене, використовуючи не наукову термінологію, то можна сказати, що кішки з ідіопатичним циститом − це «чутливі кішки в провокуючому середовищі».

Як правило, одужання таких тварин у 85 % випадках відбувається протягом 3­−5 днів як з лікуванням, так і без нього. Але якщо симптоми не проходять протягом 5-ти днів, слід вдатися до медикаментозного лікування, яке зможе прописати лікар після проведення огляду.

Зазвичай протокол лікування включає в себе адекватне знеболювання і поліпшення середовища проживання тварини (різноманітність).

У цій статті хотілося б обговорити важливість участі власників в успіху одужання домашніх улюбленців, які дії можна зробити для більш комфортного перебування вихованців у будинках, без вільного вигулу на вулиці.

  • Збагачення і модифікація навколишнього середовища. Перебування в замкнутому приміщенні для деяких домашніх кішок може бути одноманітним і передбачуваним і може представляти для них стрес. Або ж навпаки, особливо чутливі кішки можуть сприймати будь-яку зміну розпорядку дня, часу годування, робочого розпорядку власника, появу або зникнення людей або тварин з дому, а також емоції власника як небезпеку. Важливо проаналізувати саме власнику, що могло спровокувати появу симптомів циститу і уникати цих ситуацій у майбутньому. Або коли відсутній контакт між власником і вихованцем у вигляді активних ігор, так само необхідно це виправити і приділяти коту хоча б 15−20 хвилин в день.

 

 

2) Догляд за лотком. Поліпшення догляду за лотком є обов’язковим елементом догляду за кішками з ідіопатичним циститом, а так само кішками з порушенням стереотипу користування туалетом. Мета − зробити лоток першочерговим місцем, використовуваним кішкою для випорожнення. Ніщо не повинно заважати кішці часто відвідувати лоток − будь-який чинник, здатний перешкодити скористатися лотком, може також сприяти подовженню періодів затримки сечі. Це може впливати на одужання, оскільки компоненти сечі можуть проникати в стінку сечового міхура і посилювати запалення.

Важливо не забувати загальне правило − в будинку повинно бути на один лоток більше, ніж живе в будинку кішок (якщо у вас два улюбленця, то має бути три лотки).

Так само, якщо у одного з ваших вихованців трапився епізод ідіопатичного  циститу, то необхідно зробити графік очищення і огляду туалету більш інтенсивним, ніж він був до цього. Важливо проводити очищення лотків засобами, які не містять цитрусовий аромат, тому що він має сильний  відштовхуючий  ефект для котів і може викликати занепокоєння при відвідуванні. Важливо встановити, який вид наповнювача більше подобається вашій кішці. Для цього варто розмістити два лотки поруч, заповнити їх двома різними видами наповнювача. Може знадобитися багато проб, перш ніж буде знайдений наповнювач, який дійсно сподобається ураженій захворюванням кішці. Якщо сеча і кал в лотку недостатньо покриті наповнювачем, імовірно, кішці незручно загрібати цей наповнювач кігтями. Добре вкритий кал і плями сечі зазвичай вказують на те, що даній кішці подобається використовувати конкретний наповнювач.

3) Поліпшення споживання води. Дуже часто у кішок з діагностованим ідіопатичним циститом виявляється висококонцентрована сеча, питома вага в межах 1,060−1,080. Така сеча з більшою ймовірністю буде дратувати стінку сечового міхура і посилювати запалення. Найчастіше причинами підвищення концентрації сечі є годування виключно сухим кормом, відсутність поїлок, або поїлки містять несвіжу, хлоровану воду, або ж поїлка незручна у використанні. Для забезпечення адекватного споживання води необхідно включати в раціон вологі консерви, встановити автоматичні поїлки, використовувати бутильовану воду і розташовувати мисочки з водою в незвичних місцях. Деякі кішки будуть пити більше, якщо поїлка кілька разів на день наповнюється водою доверху.

 

4) Іграшки = здобич. Ігри для кішки повинні бути максимально наближені до таких у дикій природі. Кішка за своєю природою повинна щось переслідувати в активному пересуванні, а наздогнавши, мати можливість погризти, отримати ласощі. Ігрові переваги можна встановити, уважно спостерігаючи за реакцією кішки на іграшки з певними властивостями, наприклад, що нагадують птахів (іграшки, вкриті пір’ям), дрібних ссавців («волохата мишка») або комах (лазерні указки). Багато котів також люблять все нове, тому слід пропонувати безліч різноманітних іграшок або замінювати їх, щоб підтримувати інтерес.

Варто пам’ятати, що здоров’я вашого чотирилапого друга цілком залежить  від вас, отож не будьте байдужими до перших проявів такого неприємного захворювання, як цистит, адже воно викликає больові відчуття та значний дискомфорт у тварини. Внаслідок чого їм складніше розділити з вами радість життя. Будьте здоровенькі.

 

 

Мудра Олена Леонідівна

ВЦ “Алден-Вет”

вул. Героїв Дніпра, 18