Усім нам приносить радість момент народження кошенят та цуценят. Але ми повинні усвідомлено та відповідально підходити до того, щоб допомогти матері у догляді за малюками. Адже перші дні життя після народження найскладніші для організму малюків.
Вкрай важливо, щоб уже в перші години життя до організму новонародженого потрапила необхідна доза молозива. Своєчасне отримання молозива забезпечить малюкам захист від інфекцій і вірусних захворювань. 90 % антитіл потрапляє до організму малюка саме з ним, і, найголовніше, що молозиво захищає від зневоднення, підтримує водно-електролітний баланс і нормалізує кровообіг. Якщо ж у матері немає молока або вона відмовилася від малюків, власнику необхідно самостійно вигодовувати дитинчат спеціалізованими сумішами для цуценят і кошенят, згідно з інструкцією виробника. Годувати в такому випадку необхідно кожні 2-3 години, а після годування залишки суміші видаляти. Потім ретельно мити пляшечку і дезінфікувати її за допомогою окропу (або у такий спосіб, як зазначено виробником). Через 3 тижні суміш потрібно поступово замінювати спеціальними кормами (для кошенят або цуценят), оскільки вони містять весь комплекс поживних речовин, вітамінів і мінералів. Після 6 місяців малят потрібно повністю перевести на нормальну їжу (бажано готові корми), з інтервалом 3-4 рази на день. Після годування мати повинна постійно й ретельно вилизувати своїх малюків, щоб стимулювати акти сечовипускання і дефекації.
Проте буває, що мати не вилизує своїх діток, і в такому випадку догляд за новонародженими лягає на плечі власника. Щоб зімітувати даний процес, власникам необхідно ніжно масажувати животик теплою, м’якою серветкою, за ходом годинникової стрілки щоразу після годування.
Але іноді зустрічаються такі матері, які занадто часто й інтенсивно вилизують своїх малюків, виявляючи надмірну турботу. В результаті відбувається травматизація пупка і розрив черевної порожнини. Ще одна форма надмірної турботи полягає в постійному перенесенні малюка з місця на місце, що також може викликати травматизацію цуценяти або кошеняти й послабити його організм.
Дуже важливий момент — це контроль за температурою тіла малюка. Протягом 4-х тижнів після народження температура тіла може бути на 1-3 ºС нижче, ніж у дорослих тварин, і переважно залежить від температури навколишнього середовища. Імунітет новонароджених тварин значно послабшає, якщо вони будуть знаходитися при температурі навколишнього середовища нижче 30 ºС. Однак підвищення температури до 37-39 ºС так само справляє негативний вплив, оскільки може викликати сухість слизових оболонок і збільшити частоту серцевих скорочень і дихання. Тому «тварин-сиріт» необхідно утримувати в термобоксі, що регулюється, або в коробці.
Необхідно звернути увагу на дуже важливий момент — це огляд кожного народженого з посліду, оскільки у ветеринарній практиці часто зустрічаються аномалії новонароджених. Вони бувають різного походження і мають своєрідні симптоми.
До таких патологій відносяться:
Але турбота про малюків — це не тільки штучне вигодовування і контроль випорожнень. Дитинчата-штучники як ніхто інший потребують обов’язкової вакцинації! Якщо вони не отримують жодної краплі молозива, то колостральний імунітет у них буде відсутнім. І завдання власників — подбати про це.
Перед вакцинацією необхідно обов’язково провести дегельмінтизацію, яку можна розпочати з 6-тижневого віку. Цуценят можна вакцинувати з 6-тижневого віку (але тільки двовалентною вакциною «Puppy»), а кошенят — з 8-тижневого віку.
У разі відсутності або браку уваги матері, вся відповідальність по догляду за малюками лягає на плечі власників, і будьте впевнені, що малюки назавжди запам’ятають вас як людину, яка допомогла їм вижити.
Подпишитесь на наши новости и получайте первыми наши специальные предложения, скидки и новости