Наскільки небезпечний вушний кліщ? Як допомогти коту з цим впоратися?

Миргородська Яна Анатоліївна,

терапевт та УЗД-спеціаліст ВЦ «АЛДЕН-ВЕТ»

за адресою: Харківське шосе, 53.

Отодектоз у котів

Ваша кішка чухає вуха більше, ніж зазвичай? Однією з найпоширеніших причин дискомфорту у вухах у кішки є мікроскопічні паразити, відомі як вушні кліщі. Найпоширеніший тип вушного кліща у кішок — Otodectes cynotis. Він є другим за поширеністю ектопаразитом (зовнішнім паразитом), який зустрічається у домашніх тварин, оскільки першим завжди була блоха.

Що таке Otodectes cynotis?

Знаменитий вушний кліщ, який називається Otodectes cynotis — це поверхневий кліщ, здатний жити у котів, собак, кроликів і тхорів. Зазвичай він знаходиться в слуховому проході, харчується вушним воском та залишками шкіри, але може жити і на поверхні шкіри. Ці кліщі дуже заразні і тварини заражаються при безпосередньому контакті з іншою твариною, яка від цього страждає. При зміні господаря кліщ спочатку переноситься на шерсть Вашої кішки і звідти повзе до вух. Хоча вушні кліщі дуже малі, вони не є мікроскопічними. Якщо Ви протираєте вуха вихованцеві і уважно придивляєтеся до залишків, ви можете помітити крихітні білі крапки, які рухаються – це скоріш за все вушні кліщі!

Потрібно приблизно 3 тижні, щоб кліщ перетворився з яйця на дорослу особину, пройшовши в цілому 5 стадій. Дорослі кліщі Otodectes cynotis живуть приблизно 2 місяці, протягом яких вони безперервно розмножуються. Повний життєвий цикл вушних кліщів відбувається у тварини-господаря, хоча кліщі також можуть виживати в навколишньому середовищі протягом обмеженого періоду часу, протягом якого вони можуть переноситися на будь-якого кота, який проходить повз. Ось чому коти на відкритому повітрі мають більший ризик ураження цією конкретною паразитною інфекцією.

Вам буде приємно дізнатись, що вушні кліщі не паразитують на людях, і вони довго не живуть без тварини-господаря.

Симптоми захворювання

Ця паразитарна інфекція є дуже поширеною проблемою у кошенят, хоча можуть страждати домашні тварини будь-якого віку. Клінічні ознаки інфекції різняться за ступенем тяжкості від одного вихованця до іншого.

Деякі коти можуть виявляти мінімальні ознаки зараження вушним кліщем, однак у більшості уражених тварин виникає сильна алергічна реакція на кліщів, що проявляється подразненням та запаленням зовнішнього та внутрішнього слухового проходу. Зазвичай утворюються характерні темні розсипчасті виділення і, в найважчих випадках, слуховий прохід кота може бути повністю перекритий цими виділеннями. Тривалі або важкі випадки можуть ускладнити вторинні бактеріальні та дріжджові інфекції. Ваша кішка почне чухати вуха і трясти головою, щоб зняти свербіж від цих крихітних паразитів.

Ось найпоширеніші симптоми отодектозу:

  • чорно-коричневі сухі виділення та кірки у вушному каналі;
  • інтенсивний свербіж і хитання головою. Кішка дряпає вушну раковину і треться об перші доступні предмети побуту;
  • червоний, запалений вигляд вух, подряпини вушних раковин та шкіри навколо них;
  • занепокоєння;
  • випадіння волосся навколо вух;
  • підвищення температури тіла;
  • отогематома (великий пухир крові у вушній раковині між зовнішньою на внутрішньою поверхнями, спричинений ушкодженням дрібних кровоносних судин між шкірою та хрящем в результаті ударів лапою по вухах);
  • порушення слуху аж до його втрати;
  • “кривоголовість” – кіт повертає голову так, щоб вухо було внизу. При цьому ймовірне поширення запального процесу на барабанну перетинку, середнє та внутрішнє вухо;
  • на запущених стадіях можуть виникати судоми, коли вихованець може навіть загинути. Вони трапляються коли запалення перейшло від вуха до мозкових оболонок.

Ці симптоми неспецифічні і можуть вказувати на різні причини вушних проблем, включаючи інші паразитарні інфекції, шкірну алергію та бактеріальну інфекцію.

У сприйнятливих людей вушні кліщі можуть спричинити тимчасовий сверблячий висип, якщо вдома є хворі тварини, хоча це вважається рідкісним випадком. Ліквідація кліщів у домашніх тварин вилікує проблему.

Діагностика

Перш ніж показати тварину лікареві, не чистіть вуха своєму вихованцеві. Це може зробити діагностику не повною або навіть неможливою.

Типові клінічні ознаки — контакти з іншими котами чи собаками в анамнезі, можуть припускати появу Оtodectes cynotis у вухах Вашої кішки. Хоча ці кліщі викликають захворювання вух, інші причини можуть спричинити дуже подібні клінічні ознаки і їх слід виключити перед початком лікування.

За допомогою отоскопа вухо оглядають на наявність, інтенсивність та росповсюдження виділень, набряків та сторонніх тіл (травинки, насіння, дрібних частин іграшок і т.д.).

Наступним кроком буде дослідження виділень з вуха на наявність кліщів та цитологічне визначення характеру мікрофлори, що міститься у виділеннях. Часто запалення, що викликав кліщ, супроводжується секундарною бактеріальною та грибковою інфекціями, отже підбір препаратів для ефективного лікування має охоплювати увесь спектр збудників.

Після того, як матеріал для дослідження вилучений, можна приступати до очищення вушних каналів. Для цього, швидше за все, потрібно буде повести седацію (слабкий наркоз) або дуже туго сповити кота, оскільки процедура очищення вух неприємна і  навіть болюча (залежить від інтенсивності запалення).

Лікування

На щастя, лікування вушних кліщів, як правило, досить просте і його можна проводити в комфортних домашніх умовах.

Починаючи двобій з кліщем, в першу чергу застосовують препарати, що знищують паразита. Для цього використовують спот-он препарати, що наносяться на шкіру вихованця в області потилиці. На ринку ветеринарних препаратів таких дуже багато і Ви могли чути такі назви як: Адвокат, Стронгхолд, Селафорт, Інспектор та інші. 3 дні до та після нанесення крапель тварину не можна купати. Ці препарати діють зсередини.

Місцево призначають різноманітні гелі, мазі, краплі, креми, що містять акарицидну речовину, а також можуть містити антибіотики, протигрибкові, протизапальні, знеболюючі речовини. Вибір препарату буде залежати від результатів мікроскопічного дослідження виділень з вух.

Для ефективної роботи місцевих ліків, вушні канали перед їх застосуванням належним чином очищають. Найбільш ефективно та легко з цією задачею справляються спеціальні лосьйони для чищення вух у тварин. Використання лосьйонів має ряд переваг, таких як безконтактність чищення, а значить не буде додаткових механічних подразнень запаленої шкіри ватною паличкою, неболючість процедури, не відбувається зміна кислотності шкіри, оскільки кислотність лосьону підібрана з урахуванням кислотності шкіри тварин.

Подряпини від пазурів, що дряпають вухо, не сприяють одужанню. Отже дуже важливо обмежити доступ лап кота до вух. З цією метою на котика надягають захисний комір.

Додатково можуть бути призначені знеболювальні, протизапальні препарати, антибіотики системної дії, антигістамінні препарати, обробка подряпин шкіри біля вух та навіть хірургічні втручання, наприклад, для лікування отогематоми.

Лікувальні маніпуляції, будь то чищення чи закладення місцевих ліків, проводяться на обидва вуха, навіть якщо ознаки захворювання виникають лише в одному.

Якщо в будинку кілька тварин, то їх також потрібно обстежити на наявність вушного кліща, тому що отодектоз дуже заразний.

Не забувайте, що в будинку все ще живуть вушні кліщі, яких легко можна знову підхопити. Ретельно прибирайте килими та підстилки ваших улюбленців.

Щоб переконатися, що кліщі та запалення були усунені після первинного лікування, знабиться повторний огляд та контрольні аналізи.

Скільки часу потрібно для позбавлення від вушних кліщів у котів?

Життєвий цикл вушного кліща зазвичай триває три тижні, а це означає, що слід почекати принаймні стільки часу, поки Ваша кішка зможе позбутися мікроскопічних комах. Свербіж повинен починати стихати, коли Ви почнете застососувати ліки, але слід повторно звернутися до ветеринара, якщо симптоми у Вашої кішки не покращуються.

Чи можна запобігти вушному кліщу у котів?

Абсолютно можливо. Для профілактики можна використовувати препарати у вигляді спот-он крапель, такі ж, як і для лікування (Адвокат, Стронгхолд, Селафорт, Інспектор та інші). Це особливо важливо, якщо Ваша кішка гуляє на вулиці. Крім того, такі препарати також позбавлять Вашу кішку від глистів, а деякі з них захистять від іксодових кліщів (вони не є мікроскопічними, присмоктуються до тіла тварин та людей, є переносниками інфекційної анемії кішок, а для людей небезпечні через те, що переносять хворобу Лайма та енцефаліт).

Здоров’я Вам та Вашим улюбленцям!


Также интересно
Безпритульні тварини — наші друзі, а ми — їхня підтримка!
Безпритульні тварини — наші друзі, а ми — їхня підтримка!

Любіна Катерина, Асистент клініки ВЦ «Алден-Вет» за адресою: вул. Естонська,51 Чи знаєте Ви, що існує день наших братів менших, які живуть на вулиці? Міжнародний день безпритульних тварин проходить кожного року у другій половині серпня. У 1992 році його започаткувала Міжнародна спільнота з прав тварин. На разі цей день відзначають більш ніж у 50 країнах і […]

Читать дальше >>
Котик зригує шерсть. Термінова допомога
Котик зригує шерсть. Термінова допомога

Власники котів часто помічають за своїми улюбленцями відригування волосяних клубочків. До цієї реакції більш схильні довгошерсті коти (мейн-куни, перси, манчкіни, сибірські, норвезькі лісові, турецька ангора тощо), але короткошерсті тварини також можуть проявляти такий симптом. Для здорових котів це нормально, доки таке відбувається не частіше двох разів на рік. Чому саме це відбувається? За даними останніх […]

Читать дальше >>
Зубний камінь у котів. Як допомогти улюбленцю?
Зубний камінь у котів. Як допомогти улюбленцю?

  Мірошкіна Олена,  Лікар-ординатор ВЦ «АЛДЕН-ВЕТ» за адресою: пр-т Лобановського, 10А           Зубний камінь – проблема досить поширена серед тварин. Перші признаки зубного каменю можуть з’явитися як в молодому віці, так і в зрілому. Причини виникнення зубного каменю: годування; якість питної води; догляд за зубами; порушення обміну речовин; неправильний прикус. Годування    При споживанні м’якої їжі (м’ясо, […]

Читать дальше >>
Харчова алергія котів: діагностика і лікування
Харчова алергія котів: діагностика і лікування

Котяча харчова алергія — це алергічна реакція на білок у котячому кормі.  Найчастіше білки беруть з яловичини, курки, риби, молочних продуктів та білків, що містяться в деяких злаках (пшениця, соєві боби, кукурудза).  Харчова алергія часто зустрічається у сіамських, але може вражати усі породи кішок, незалежно від віку. Харчова алергія може бути викликана одним або кількома […]

Читать дальше >>
Подписка на новости

Подпишитесь на наши новости и получайте первыми наши специальные предложения, скидки и новости

Запись на прием
X
Отзыв
X
Поиск
X