Породні особливості патологій серця свійського кота


Плисюк Віталій
Лікар-хірург ВЦ “Алден-Вет” за адресою пр-т Лобановського, 10а

Патології серця у свійського кота можна поділити на дві основні групи: вроджені та набуті. До вроджених патологій серця відносяться вади розвитку атріовентрикулярних клапанів, дефекти міжшлуночкової та міжпередсердної перетинки, стеноз аорти та ін.

Найчастішими патологіями серця у свійського кота вважаються набуті патології – кардіоміопатії. На частку даних патологій припадає понад 95% усіх захворювань серця в котів. Небезпечність та підступність кардіоміопатій полягає в тому, що у переважної кількості котів ці патології протягом усього життя можуть перебігати без прояву клінічних симптомів. Відповідно, визначити істинну кількість випадків стає майже неможливим.

На даний час у свійського кота розрізняють наступні види кардіоміопатій:

 • ГКМП (гіпертрофічна кардіоміопатія);
 • РКМП (рестриктивна кардіоміопатія);
 • ДКМП (дилатаційна кардіоміопатія);
 • ПКМП (проміжна кардіоміопатія);
 • ЗКМП (запальна кардіоміопатія, міокардит).

Раніше вважалось, що майже всі кардіоміопатії у свійського кота є первинною патологією. Так, наприклад, причини гіпертрофічної форми кардіоміопатії в більшості випадків не виявлялися. Значним чином змінилися погляди після дослідження структурних та функціональних змін міокарда за наявності різних системних захворювань. Отже, можна зробити припущення, що вивчення етіологічних чинників кардіоміопатій у свійського кота матиме результат, коли переважна більшість цих патологій не буде вважатись ідіопатичною.

За даними досліджень американських (доктор Мерс і доктор Кіттлсон, 2005) та німецьких (доктор Нюберг, 2007; доктор Вес, 2010) вчених встановлено наявність генетичних мутацій серцевого гена, що ведуть до розвитку гіпертрофічної кардіоміопатії.

Аналіз даних генетичних досліджень останніх років у свійського кота за ГКМП дає змогу зробити наступні висновки:

 • Аутосомно-домінантне успадкування вважати або підозрювати у таких порід котів як мейн-кун, американська короткошерста та британська короткошерста;
 • Породами котів, які можуть мати схильність до ГКМП, є мейн-кун, американські та британські короткошерсті коти, норвезький та сибірський лісовий кіт, перські, регдол, бурма, бірюзовий ван, шотландська висловуха, сфінкс;
 • У котів описано тільки три мутації  серцевого гена MYBPC3: A31p, A74T, R820W (доктор Крескен, 2010).

Проводячи аналіз результатів власних досліджень порідної схильності котів до захворювання на кардіоміопатії, ми бачимо, що значний відсоток цієї патології реєструється у тварин порід шотландська висловуха (36,2%) і британська короткошерста (29,3%) (рис. 1). Дана вибірка носить рандомізований, або випадковий, характер за ознакою наявності у котів кардіоміопатії.

Рис 1. Схильність котів окремих порід  до захворювання на кардіоміопатії, n=58

Як бачимо, шотландська висловуха і британська короткошерста порода котів мають найбільший відсоток статистичної вибірки.

Цікавим є той факт, що 15.5% котів з діагностованими кардіоміопатіями були представниками європейської короткошерстої породи, тобто метиси.

Отже, висновки, які можна зробити з отриманих даних, є наступними:

 • Схильність окремих порід котів до кардіоміопатій залежить від порідної розповсюдженості свійського кота як виду та загальної популяції цих тварин, характерної для певного регіону.
 • Не тільки у високопородних котів діагностуються кардіоміопатія. Значний відсоток котів з кардіоміопатією є метисами.
 • На сьогодні дані питання залишаються актуальними та потребують більш масштабних досліджень із застосуванням стратометричної вибірки.

Принципово важливим є спостереження за здоров’ям серця кота задля своєчасного діагностування патологій та лікування.

Не забувайте про найважливіший механізм організму вашого улюбленця, будьте уважними до його самопочуття та відвідуйте кардіолога!

Также интересно
Безпритульні тварини — наші друзі, а ми — їхня підтримка!
Безпритульні тварини — наші друзі, а ми — їхня підтримка!

Любіна Катерина, Асистент клініки ВЦ «Алден-Вет» за адресою: вул. Естонська,51 Чи знаєте Ви, що існує день наших братів менших, які живуть на вулиці? Міжнародний день безпритульних тварин проходить кожного року у другій половині серпня. У 1992 році його започаткувала Міжнародна спільнота з прав тварин. На разі цей день відзначають більш ніж у 50 країнах і […]

Читать дальше >>
Котик зригує шерсть. Термінова допомога
Котик зригує шерсть. Термінова допомога

Власники котів часто помічають за своїми улюбленцями відригування волосяних клубочків. До цієї реакції більш схильні довгошерсті коти (мейн-куни, перси, манчкіни, сибірські, норвезькі лісові, турецька ангора тощо), але короткошерсті тварини також можуть проявляти такий симптом. Для здорових котів це нормально, доки таке відбувається не частіше двох разів на рік. Чому саме це відбувається? За даними останніх […]

Читать дальше >>
Зубний камінь у котів. Як допомогти улюбленцю?
Зубний камінь у котів. Як допомогти улюбленцю?

  Мірошкіна Олена,  Лікар-ординатор ВЦ «АЛДЕН-ВЕТ» за адресою: пр-т Лобановського, 10А           Зубний камінь – проблема досить поширена серед тварин. Перші признаки зубного каменю можуть з’явитися як в молодому віці, так і в зрілому. Причини виникнення зубного каменю: годування; якість питної води; догляд за зубами; порушення обміну речовин; неправильний прикус. Годування    При споживанні м’якої їжі (м’ясо, […]

Читать дальше >>
Харчова алергія котів: діагностика і лікування
Харчова алергія котів: діагностика і лікування

Котяча харчова алергія — це алергічна реакція на білок у котячому кормі.  Найчастіше білки беруть з яловичини, курки, риби, молочних продуктів та білків, що містяться в деяких злаках (пшениця, соєві боби, кукурудза).  Харчова алергія часто зустрічається у сіамських, але може вражати усі породи кішок, незалежно від віку. Харчова алергія може бути викликана одним або кількома […]

Читать дальше >>
Подписка на новости

Подпишитесь на наши новости и получайте первыми наши специальные предложения, скидки и новости

Запись на прием
X
Отзыв
X
Поиск
X