Сепсис у собак

Терещенко Наталля, лікар-асистент ВЦ “Алден-Вет” за адресою вул. Анни Ахматової, 16а

Наші улюбленці постійно контактують з великою кількістю мікроорганізмів: на прогулянці, вдома, під час спілкування з іншими тваринами. Вихованці з сильним імунітетом краще піддаються лікуванню у випадку захворювання, а от лікування ослаблених тварин є набагато складнішим та може мати ускладнення.

Що таке «сепсис»?

Сепсис – патологічний стан організму, викликаний потраплянням інфекції у кров’яне та лімфатичне русло з первинного місця запалення в інші органи.

Сепсис може розвинутися в результаті захворювань вірусними інфекціями, внаслідок бактеріально-грибкових інфекцій.

Важливо пам’ятати, що сепсис – не самостійна хвороба, а ускладнення інших патологій, а саме:

 • онкологія;
 • ураження легень і дихальних шляхів (пневмонія);
 • інфекції черевної порожнини (перитоніт);
 • патології сечовидільної системи (пієлонефрит);
 • інфікування кусаних і рваних ран;
 • хвороби репродуктивної системи (некротичний ендометрит, піометра);
 • інфекції ЦНС і серцево-судинної системи.

Як часто лікарі зустрічають сепсис у ветеринарній практиці?

У практиці ветеринарного лікаря сепсис зустрічається нечасто, але останнім часом кількість таких випадків збільшується. Чому це відбувається? Основна причина – неконтрольоване використання антибактеріальних препаратів, що викликає розвиток антибіотикорезистентності, пристосування штамів збудників до антибіотиків, в результаті чого мікроорганізми можуть вільно жити і розмножуватись в присутності представників групи антибактеріальних препаратів. Також однією з причин є несвоєчасне звернення до лікаря. 

Діагностика сепсису

Кожен ВЦ «Алден-Вет» має стаціонарне відділення, що є необхідним для пацієнтів у важкому стані, адже забезпечує цілодобовий нагляд та необхідне лікування. 

Діагностику сепсису проводять на основі:

 • клінічної картини;
 • загального та біохімічного аналізу крові, визначення рівня електролітів, визначення рН крові;
 • бактеріологічного посіву крові;
 • виявлення у крові підвищення рівня «маркерів» запалення (С-реактивний білок, прокальцитонін, пресепсин).

У сучасному світі ветеринарної медицини класифікують два види сепсису: септичний шок та важкий сепсис. 

Клінічно сепсис проявляється підвищенням температури або її зниженням,  загальною слабкістю, блідістю слизових оболонок, задишкою, тахікардією, при септичному шоку – брадикардією. Також при загальному огляді ми можемо виявити одну з можливих причин сепсису – рани (рвані, кусані), некрози. Як додаткові методи дослідження використовується рентгенографія та ультразвукова діагностика, за допомогою яких можна виявити можливі місця запалення у внутрішніх органах.

У нашій мережі ветеринарних клінік «Алден-Вет» можна виконати весь спектр лабораторних досліджень високої якості (сертифікат PREVECAL). 

Які ж зміни складових крові ми будемо спостерігати при сепсисі? 

Першими клітинами крові, що реагують на запалення, є лейкоцити, тому при сепсисі їх кількість стрімко збільшується – розвивається лейкоцитоз. Якщо тварина знаходиться в дуже тяжкому стані, а її організм вже використав усі ресурси та не здатний боротися з запаленням – спостерігаємо лейкопенію (зменшення кількості лейкоцитів). Також зменшується кількість гемоглобіну та альбуміну в крові, а рівень паличкоядерних нейтрофілів стрімко зростає.

Бактеріологічний посів крові дає нам змогу зрозуміти, які мікроорганізми з’явились у крові (грампозитивні чи грамнегативні), що є дуже важливим для вибору антибіотиків.

С-реактивний білок (СРБ) виробляється печінкою, його роль – розпізнати чужорідних агентів та залучити захисні системи організму для їх знищення. СРБ взаємодіє з Т-лімфоцитами, фагоцитами та тромбоцитами, регулюючи їх функції в умовах запалення.  При сильному запальному процесі, як наприклад при сепсисі, кількість СРБ різко зростає. Прокальцитонін – прозапальний фактор, що демонструє інтенсивність запалення, є прогностично значущим показником, що збільшується у декілька разів при сильних запальних процесах. Також важливим маркером є пресепсин, який показує динаміку сепсису.

Лікування сепсису

Пацієнти з сепсисом повинні обов’язково перебувати на стаціонарному лікуванні під постійним наглядом лікарів. При лікуванні сепсису необхідна інфузійна терапія з введенням детоксикуючих розчинів, щоб зменшувати інтоксикацію шляхом виведення з організму продуктів розпаду мікроорганізмів та ендотоксинів. Також обов’язковим є застосування антибіотиків широкого спектра дії. При наявності гнійних або некротизованих ран необхідні постійні обробки, що охоплюють очищення місця запалення та застосування спеціальних мазей.

Під час перебування на стаціонарі у ВЦ «Алден-Вет» за пацієнтами ведеться цілодобовий догляд, постійний контроль вітальних показників: температури, частоти серцевих скорочень, частоти дихання, та контролюється рівень кисню в крові. Для пацієнтів у тяжкому стані, як наприклад при сепсисі, такий догляд є необхідним та життєво важливим.

Як не допустити розвиток сепсису у свого улюбленця?

 • Антибіотики можна використовувати лише після консультації з лікарем. Адже неконтрольоване вживання антибіотиків призводить до антибіотикорезистентності, що є основною причиною виникнення сепсису.
 • Під час прогулянок з улюбленцем необхідно бути дуже уважним, уникати можливих місць для травмування та контакту з агресивними тваринами. Після прогулянок не забувайте уважно оглядати свого улюбленця.
 • Якщо ви помітили рану та тілі тварини – негайно звертайтесь у ветеринарну клініку. Не допускайте нагноєння ран.
 • Якщо ви користуєтесь послугами грумера, обирайте перевірене місце. Інструменти повинні бути стерильними.
 • Ретельно обробляйте післяопераційні шви свого улюбленця, а якщо помічаєте будь-які зміни (почервоніння, припухлість) – проконсультуйтесь з лікарем.
 • Збалансований раціон, гарні умови утримання та правильна гігієна тварини підвищують шанси побороти інфекцію при зараженні.
 • При захворюванні тварини, необхідно одразу звертатися до ветеринарної клініки, щоб отримати кваліфіковану допомогу.

Отже, правильний догляд за твариною є принципово важливим для її здоров’я. При змінах стану потрібно звертатись до ветеринарної клініки, де проведуть діагностику захворювання та призначать лікування. Здоров’я вам та вашим улюбленцям!

Также интересно
Безпритульні тварини — наші друзі, а ми — їхня підтримка!
Безпритульні тварини — наші друзі, а ми — їхня підтримка!

Любіна Катерина,  асистент клініки ВЦ «АЛДЕН-ВЕТ» за адресою: вул. Естонська, 51 А чи знаєте Ви, що існує день наших братів меших, які живуть на вулиці? Міжнародний день безпритульних тварин проходить кожного року у другій половині серпня. У 1992 році його започаткувала Міжнародна спільнота з прав тварин. На разі цей день відзначають більш ніж у 50 […]

Читать дальше >>
Гематома вуха. Методи лікування
Гематома вуха. Методи лікування

Шевцова Юлія, Головний лікар, лікар-терапевт   ВЦ «АЛДЕН-ВЕТ» за адресою:  Харківське шосе,53. Отогематома — це скупчення ексудату або крові між шкірним покривом і вушним хрящем. Цей патологічний процес виникає в результаті травмування кровоносних або лімфатичних судин.   Розвивається отогематома в результаті розриву внутрішньої частини судини. Під тиском, що виник від рідини, шкіра відшаровується від хряща, а […]

Читать дальше >>
Хто такий лікар гастроентеролог? Чому необхідно відвести до нього свого собаку?
Хто такий лікар гастроентеролог? Чому необхідно відвести до нього свого собаку?

Малашенко Анастасія, ординатор-терапевт, клініка «ВЕТПро» за адресою: вул. Драгоманова, 31В На сьогодні у світі величезна кількість вузьких фахівців в галузі ветеринарної медицини, одним з таких є гастроентеролог. Так чому ж і в яких випадках Вам з чотириногим другом варто було б відвідати такого фахівця? Спробуємо розібрати прості ситуації та зробити висновки. Гастроентерологія — одна з […]

Читать дальше >>
Хвороби носа у собак. Чому з’являються кірки на носі?
Хвороби носа у собак. Чому з’являються кірки на носі?

Стеценко Наталія, лікар-терапевт, спеціаліст УЗД діагностики ВЦ «АЛДЕН-ВЕТ» за адресою: вул. Антоновича, 32 Що ми бачимо в першу чергу коли просинаємося? Авжеж, ніс нашого улюбленця!  І звичайно ж хочеться аби цей чудовий носик був здоровим! У здорової собаки ніс холодний і вологий. Він може бути теплим і сухим під час сну, або, іноді, при підвищеній […]

Читать дальше >>
Подписка на новости

Подпишитесь на наши новости и получайте первыми наши специальные предложения, скидки и новости

Запись на прием
X
Отзыв
X
Поиск
X