Тромбоемболія у кішок

Кошача аортальна тромбоемболія (АТЕ), у закордонних джерелах – Feline aortic thromboembolism (FATE), або saddle thrombus, є серйозним та в більшості випадків смертельним ускладенням хвороб сердця у котів. До групи ризику входять близько 25 % кішок з гіпертрофічною кардіоміопатією (ГКМП). АТЕ зазвичай вражає без попередження; насправді це може бути перша та єдина ознака хвороб сердця.

Що ж таке тромбоемболія?

Тромбоемболія – це госте порушення кроообігу внаслідок повної або часткової закупорки тромбом (згустком крові) ділянки аорти або артерії, що призводить до тяжкої ішемії тканин, які кровонаповнює ця артеріальна гілка.

При утворенні тромбу в венах легень (у малому колі кровообігу) емболізація виникає в артеріях великого кола кровообігу. У свою чергу, при тромбоутворенні в порожнистих венах ембола потрапляє в легеневі артерії.

У більшості випадків тромб формується в порожнинах лівих відділів серця та з током крові потрапляє в аорту. Найбільш часте його місце розташування – це стегнова артерія та  біфуркація аорти (місце, де аорта розділяється на дві гілки, які живлять задні кінцівки), це місце також відоме, як “сідло аорти”.

Причини утворення тромбу:

  • Ця проблема виникає переважно у зовні здорової тварини при хронічній хворобі серця, в результаті кардіоміопатії. За цієї патології збільшене ліве передсердя або шлуночок призводять до застою крові і загибелі ендотеліоцитів (клітин, що вистилають судини і серце зсередини). У більшості випадків крім серцевої недостатності спостерігаються певні функціональні порушення нирок і печінки. Все це в кінцевому підсумку провокує порушення антипептидазної активноcті крові та пригнічує антикоагулянтну систему.
  • До рідших причин вдносять: важко протікаючі інфекції, сепсис, шоковий стан, агональні стани, алергії та імунні захворювання, отруєння, втрати крові, переливання, деякі види пухлин. Ці процеси порушують баланс між системою згортання крові та антикоагулянтною системою, що призводить до утворення тромбів.
  • АТЕ рідко спостерігається і у собак, але зазвичай супроводжує неоплазію, сепсис, хворобу Кушинга, нефропатію з втратою білку та іншими гіперкоагуляційними станами (гіперзгортання крові). Тяжкі хвороби сердця у собак не часто ускладнюються АТЕ.

Група ризику:

  • Британські короткошерсті, шотландські висловухі, сфінкси, мейн куни, перси, абіссинці, регдоли, бірманські кішки.
  • Вік – у середньому від 5 до 10 років, але не виключене виникнення й в іншому віці.
  • Більш схильні самці.

Ознаки АТЕ з’являються раптово і можуть включати:

  • перемінну кульгавість при неповному тромбозі;
  • параліч або парез кінцівок (частіше задніх). Найчастіша скарга власників;
  • кінцівки холодні на дотик;
  • вокалізація, неспокій тварини;
  • болючість уражених кінцівок (загибель нервових клітин в області ішемії);
  • тахіпное, «собаче» дихання с відкритим ротом.

При огляді ветеринар може відмітити інші додаткові симптоми:

  • зниження або відсутність пульсації стегнових артерій;
  • синюшність подушечок лап та нігтьового ложа;
  • при аускультації виявляється аритмія, шуми в серці;
  • відмічається ущільнення м`язів;
  • аномальний легеневий звук (застійні явища або початок набряку легень);
  • зниження температури тіла.

Якщо ви помітили схожі симптоми у вашого улюбленця, негайно зверніться до ветеринара. При данному захворюванні час відіграє ключову роль.

Діагноcтика

Тромбоемболія діагностується на підставі відмінних клінічних проявів. Обов’язковими є проведення:

  • ангіографії (для виявлення тромбу);
  • рентгенографії (розмір серця та легень);
  • електрокардіографії (оцінюється тяжкість порушення ритму та гіпоксичних явищ в міокарді);
  • УЗД-доплер (для підтвердження відсутності кровотоку);
  • ЕХО сердця (допоможе виявити основні патології, які стали причиною АТЕ);
  • загальний та біохімічний аналіз крові (оцінка факторів згортання, анемії та функціональну активність органів).

Диференційна діагностика включає мієлографію, проведення якої необхідно для виключення компресії спинного мозку.

Прогноз робиться  на основі клінічних та неврологічних симптомів, тяжкість яких корелює з даними ангіографії та інших досліджень. Так, у тварин c легкими неврологічними розладами та компенсованими порушеннями кровообігу – виcока cтупінь виживання з частковим відновленням функцій кінцівок. Якщо  ми маємо сильні неврологічні порушення з ознаками наростання декомпенсаторних явищ – то більш імовірним  є летальне закінчення хвороби або стабілізація стану тварини з наростаючим некрозом уражених кінцівок.

Лікування

Тромболітична терапія є стандартом  лікування при тромбоемболії. Вона проводиться c метою макcимально швидкого поновлення кровотоку через закупорені cудини, зменшення тиску в судинах. Це забезпечується за рахунок уведення спеціальних антикоагулянтів і тромболітиків. Також тварині застосовують антигіпоксанти для поліпшення кисневого обміну тканин, знеболюючі засоби та симптоматичну терапію.

Хірургічне лікування тромбоемболії у кішок також можливо, коли тромб фізично можна витягнути з cудини. Оперативне втручання може проводитиcя у тварин з повністю закупореною судиною та відомим розташуванням тромбу (тільки ділянка біфуркації черевної аорти). При хірургічеcкому лікуванні існує одна велика проблема.

Під час вилучення тромбу чаcто виникає cиндром реперфузії. Cуть його полягає в тому, що ішемічні токcини (продукти ішемічного некрозу), потрапляючи в кров, різко патогенно діють на життєво важливі органи та cиcтеми. До кінця склад ішемічних токcинів невідомий, але до них відносять аутоантигени, вільні радикали, проcтагландини, гіcтаміни, cеротоніни, іони калію, водню, продукти напіврозпаду білків та ін. Тому хірургічне лікування для котів застосовується дуже рідко.

Через невизначені перспективи і можливий рецидив захворювання, примаймні 1/4 власників, обирають гуманну евтаназію, а не лікування. Кішки з гострою АТЕ вимагають інтенсивної терапії в умовах лікарні протягом перших 72 годин і більше. Британські вчені опублікували результати своїх досліджень, в ході яких вони визначали імовірні прогнози для котів з АТЕ:

  • прогноз для кішок, які протягом 48 годин після початку хвороби зберігали температуру тіла вище 37,2 С, мали на 50% більше шансів на виживання, на відміну від тварин з більш низькою температурою.
  • після АТЕ кішки із серцевою недостатністю (СН) живуть у середньому 77 діб, тоді як тварини, які не мають СН, живуть у середньому ще 223 доби.
  • найбільша проблема аортальної тромбоемболії – в частковому відновленні (при неповній закупорці) та великому відсотку рецидивів.

Отже, дорогі власники, вчасне виявлення серцевих патологій та їх адекватне лікування може значно знизити ризик виникнення цього серйозного захворювання. Провести повноцінну діагностику та отримати висококваліфіковану консультацію ви можете у мережі ВЦ «Алден-Вет». Наші четвероногі улюбленці віддають нам усе своє життя і всю свою любов, все, що ми можемо віддати взамін – це своє тепло та турботу про їхнє здоров’я та благополучя, яке залежить лише від нас!

Также интересно
Безпритульні тварини — наші друзі, а ми — їхня підтримка!
Безпритульні тварини — наші друзі, а ми — їхня підтримка!

Любіна Катерина, Асистент клініки ВЦ «Алден-Вет» за адресою: вул. Естонська,51 Чи знаєте Ви, що існує день наших братів менших, які живуть на вулиці? Міжнародний день безпритульних тварин проходить кожного року у другій половині серпня. У 1992 році його започаткувала Міжнародна спільнота з прав тварин. На разі цей день відзначають більш ніж у 50 країнах і […]

Читать дальше >>
Котик зригує шерсть. Термінова допомога
Котик зригує шерсть. Термінова допомога

Власники котів часто помічають за своїми улюбленцями відригування волосяних клубочків. До цієї реакції більш схильні довгошерсті коти (мейн-куни, перси, манчкіни, сибірські, норвезькі лісові, турецька ангора тощо), але короткошерсті тварини також можуть проявляти такий симптом. Для здорових котів це нормально, доки таке відбувається не частіше двох разів на рік. Чому саме це відбувається? За даними останніх […]

Читать дальше >>
Зубний камінь у котів. Як допомогти улюбленцю?
Зубний камінь у котів. Як допомогти улюбленцю?

  Мірошкіна Олена,  Лікар-ординатор ВЦ «АЛДЕН-ВЕТ» за адресою: пр-т Лобановського, 10А           Зубний камінь – проблема досить поширена серед тварин. Перші признаки зубного каменю можуть з’явитися як в молодому віці, так і в зрілому. Причини виникнення зубного каменю: годування; якість питної води; догляд за зубами; порушення обміну речовин; неправильний прикус. Годування    При споживанні м’якої їжі (м’ясо, […]

Читать дальше >>
Харчова алергія котів: діагностика і лікування
Харчова алергія котів: діагностика і лікування

Котяча харчова алергія — це алергічна реакція на білок у котячому кормі.  Найчастіше білки беруть з яловичини, курки, риби, молочних продуктів та білків, що містяться в деяких злаках (пшениця, соєві боби, кукурудза).  Харчова алергія часто зустрічається у сіамських, але може вражати усі породи кішок, незалежно від віку. Харчова алергія може бути викликана одним або кількома […]

Читать дальше >>
Подписка на новости

Подпишитесь на наши новости и получайте первыми наши специальные предложения, скидки и новости

Запись на прием
X
Отзыв
X
Поиск
X