Тропічний незнайомець — ерліхіоз

Багато власників собак знають про бабезіоз, і часто вже самостійно можуть орієнтуватися при появі перших симптомів захворювання. Тоді, коли про ерліхіоз мало хто чув, хоча на території України це захворювання реєструється вже понад три роки.

Собачий ерліхіоз — це захворювання собак і диких собачих, яке розповсюджене у всьому світі. Ця хвороба також відома під іншими назвами, такими як тропічна панцитопенія собак, геморагічна лихоманка собак.

Що таке ерліхіоз? Ерліхії — дрібні грамнегативні кокковидні, елліпсовідні бактерії; внутрішньоклітинні паразити роду Ehrlichia сімейства Ehrlichiaceae.

Як ерліхіоз передається?

Це трансмісивне захворювання, яке переноситься кліщами. В організмі кліща збудник може жити і розвиватися до 5 місяців, а це значить, що кліщ може заразити собаку наступної весни.

Які симптоми ерліхіозу?

Ерліхіоз може мати 3 фази. Ознаки гострої фази захворювання розвиваються через 1-3 тижні після укусу інфікованого кліща. Гостра фаза триває 2-4 тижні. Ерліхія проникає у лейкоцити і розмножується в них. Тромбоцити також часто зруйновані. Крім крові, ці клітини знаходяться у лімфатичних вузлах, печінці, селезінці і кістковому мозку.

Часті симптоми цього захворювання: анемія, лихоманка, депресія, млявість, втрата апетиту, задишка, біль у суглобах, крововиливи.

У субклінічній фазі тварина може здаватися здоровою, і може бути виявлена лише незначна анемія. Під час цієї фази ерліхії живуть всередині селезінки. Ця фаза може тривати протягом декількох місяців або років. У кінцевому рахунку організм собаки усуває збудника або інфекція переходить до хронічної фази.

Хронічна фаза може бути легко або важкою. Серед симптомів – втрата ваги, анемія,неврологічні симптоми, кровотеча, набряк задніх кінцівок, лихоманка. Якщо собака стає хронічно інфікованою, хвороба може повертатися, особливо в періоди стресу.

Як діагностувати ерліхіоз?

Діагноз ґрунтується на типових клінічних ознаках і спеціальних лабораторних дослідженнях крові.

Ерліхії можна виявити при дослідженні мазків крові. Це можливо лише протягом декількох днів під час гострої фази захворювання.

ІФА (іммуноферментний аналіз) визначає рівень антитіл. Але ветеринарний лікар не може покладатися тільки на цей тест, щоб поставити діагноз. Антитіла можуть бути не виявлені на ранній стадії захворювання, так як для їх продукції необхідний час. Крім того, якщо тварина тяжко хвора, її організм не зможе виробити достатню кількість антитіл, яку фіксує аналізатор.

Позитивний тест вказує, що тварина була у контакті з інфекцією, але не обов’язково у даний час. У гострій стадії хвороби рівень антитіл буде значно зростати. Тому рекомендовано проводити дослідження двічі з інтервалом 2 тижні.

Антитіла можуть зберігатися в організмі тварини від одного до декількох років, але вони не створюють імунітет і тварина може реінфікуватися.

Більш новий діагностичний тест ПЛР – на присутність самого збудника, а не антитіл до нього. На жаль, цей тест не відрізняє живих і мертвих організмів, так як виявляє ДНК. З цієї причини, як правило, рекомендовано виконувати ПЛР разом з тестом ІФА.

Як ерліхіоз лікувати?

Використовуючи антибіотики тетрацикліновой групи. Лікування проводять 3-4 тижні, навіть якщо загальний стан пацієнта поліпшився за декілька днів терапії. Залежно від тяжкості захворювання може проводитися переливання крові або внутрішньовенні інфузії.

Яка можлива профілактика?

Треба контролювати наявность кліщів на тілі тварини; проводити регулярні обробки від кліщів. Адже вакцини від ерліхіозу немає.

Чи можуть люди заразитися ерліхіозом ?

Так. Але у людей інфікування йде від вкуса кліща, а не від собаки.

Также интересно
Безпритульні тварини — наші друзі, а ми — їхня підтримка!
Безпритульні тварини — наші друзі, а ми — їхня підтримка!

Любіна Катерина,  асистент клініки ВЦ «АЛДЕН-ВЕТ» за адресою: вул. Естонська, 51 А чи знаєте Ви, що існує день наших братів меших, які живуть на вулиці? Міжнародний день безпритульних тварин проходить кожного року у другій половині серпня. У 1992 році його започаткувала Міжнародна спільнота з прав тварин. На разі цей день відзначають більш ніж у 50 […]

Читать дальше >>
Гематома вуха. Методи лікування
Гематома вуха. Методи лікування

Шевцова Юлія, Головний лікар, лікар-терапевт   ВЦ «АЛДЕН-ВЕТ» за адресою:  Харківське шосе,53. Отогематома — це скупчення ексудату або крові між шкірним покривом і вушним хрящем. Цей патологічний процес виникає в результаті травмування кровоносних або лімфатичних судин.   Розвивається отогематома в результаті розриву внутрішньої частини судини. Під тиском, що виник від рідини, шкіра відшаровується від хряща, а […]

Читать дальше >>
Хто такий лікар гастроентеролог? Чому необхідно відвести до нього свого собаку?
Хто такий лікар гастроентеролог? Чому необхідно відвести до нього свого собаку?

Малашенко Анастасія, ординатор-терапевт, клініка «ВЕТПро» за адресою: вул. Драгоманова, 31В На сьогодні у світі величезна кількість вузьких фахівців в галузі ветеринарної медицини, одним з таких є гастроентеролог. Так чому ж і в яких випадках Вам з чотириногим другом варто було б відвідати такого фахівця? Спробуємо розібрати прості ситуації та зробити висновки. Гастроентерологія — одна з […]

Читать дальше >>
Хвороби носа у собак. Чому з’являються кірки на носі?
Хвороби носа у собак. Чому з’являються кірки на носі?

Стеценко Наталія, лікар-терапевт, спеціаліст УЗД діагностики ВЦ «АЛДЕН-ВЕТ» за адресою: вул. Антоновича, 32 Що ми бачимо в першу чергу коли просинаємося? Авжеж, ніс нашого улюбленця!  І звичайно ж хочеться аби цей чудовий носик був здоровим! У здорової собаки ніс холодний і вологий. Він може бути теплим і сухим під час сну, або, іноді, при підвищеній […]

Читать дальше >>
Подписка на новости

Подпишитесь на наши новости и получайте первыми наши специальные предложения, скидки и новости

Запись на прием
X
Отзыв
X
Поиск
X