Сепсис у собак

Терещенко Наталля, лікар-асистент ВЦ “Алден-Вет” за адресою вул. Анни Ахматової, 16а

Наші улюбленці постійно контактують з великою кількістю мікроорганізмів: на прогулянці, вдома, під час спілкування з іншими тваринами. Вихованці з сильним імунітетом краще піддаються лікуванню у випадку захворювання, а от лікування ослаблених тварин є набагато складнішим та може мати ускладнення.

Що таке «сепсис»?

Сепсис – патологічний стан організму, викликаний потраплянням інфекції у кров’яне та лімфатичне русло з первинного місця запалення в інші органи.

Сепсис може розвинутися в результаті захворювань вірусними інфекціями, внаслідок бактеріально-грибкових інфекцій.

Важливо пам’ятати, що сепсис – не самостійна хвороба, а ускладнення інших патологій, а саме:

  • онкологія;
  • ураження легень і дихальних шляхів (пневмонія);
  • інфекції черевної порожнини (перитоніт);
  • патології сечовидільної системи (пієлонефрит);
  • інфікування кусаних і рваних ран;
  • хвороби репродуктивної системи (некротичний ендометрит, піометра);
  • інфекції ЦНС і серцево-судинної системи.

Як часто лікарі зустрічають сепсис у ветеринарній практиці?

У практиці ветеринарного лікаря сепсис зустрічається нечасто, але останнім часом кількість таких випадків збільшується. Чому це відбувається? Основна причина – неконтрольоване використання антибактеріальних препаратів, що викликає розвиток антибіотикорезистентності, пристосування штамів збудників до антибіотиків, в результаті чого мікроорганізми можуть вільно жити і розмножуватись в присутності представників групи антибактеріальних препаратів. Також однією з причин є несвоєчасне звернення до лікаря. 

Діагностика сепсису

Кожен ВЦ «Алден-Вет» має стаціонарне відділення, що є необхідним для пацієнтів у важкому стані, адже забезпечує цілодобовий нагляд та необхідне лікування. 

Діагностику сепсису проводять на основі:

  • клінічної картини;
  • загального та біохімічного аналізу крові, визначення рівня електролітів, визначення рН крові;
  • бактеріологічного посіву крові;
  • виявлення у крові підвищення рівня «маркерів» запалення (С-реактивний білок, прокальцитонін, пресепсин).

У сучасному світі ветеринарної медицини класифікують два види сепсису: септичний шок та важкий сепсис. 

Клінічно сепсис проявляється підвищенням температури або її зниженням,  загальною слабкістю, блідістю слизових оболонок, задишкою, тахікардією, при септичному шоку – брадикардією. Також при загальному огляді ми можемо виявити одну з можливих причин сепсису – рани (рвані, кусані), некрози. Як додаткові методи дослідження використовується рентгенографія та ультразвукова діагностика, за допомогою яких можна виявити можливі місця запалення у внутрішніх органах.

У нашій мережі ветеринарних клінік «Алден-Вет» можна виконати весь спектр лабораторних досліджень високої якості (сертифікат PREVECAL). 

Які ж зміни складових крові ми будемо спостерігати при сепсисі? 

Першими клітинами крові, що реагують на запалення, є лейкоцити, тому при сепсисі їх кількість стрімко збільшується – розвивається лейкоцитоз. Якщо тварина знаходиться в дуже тяжкому стані, а її організм вже використав усі ресурси та не здатний боротися з запаленням – спостерігаємо лейкопенію (зменшення кількості лейкоцитів). Також зменшується кількість гемоглобіну та альбуміну в крові, а рівень паличкоядерних нейтрофілів стрімко зростає.

Бактеріологічний посів крові дає нам змогу зрозуміти, які мікроорганізми з’явились у крові (грампозитивні чи грамнегативні), що є дуже важливим для вибору антибіотиків.

С-реактивний білок (СРБ) виробляється печінкою, його роль – розпізнати чужорідних агентів та залучити захисні системи організму для їх знищення. СРБ взаємодіє з Т-лімфоцитами, фагоцитами та тромбоцитами, регулюючи їх функції в умовах запалення.  При сильному запальному процесі, як наприклад при сепсисі, кількість СРБ різко зростає. Прокальцитонін – прозапальний фактор, що демонструє інтенсивність запалення, є прогностично значущим показником, що збільшується у декілька разів при сильних запальних процесах. Також важливим маркером є пресепсин, який показує динаміку сепсису.

Лікування сепсису

Пацієнти з сепсисом повинні обов’язково перебувати на стаціонарному лікуванні під постійним наглядом лікарів. При лікуванні сепсису необхідна інфузійна терапія з введенням детоксикуючих розчинів, щоб зменшувати інтоксикацію шляхом виведення з організму продуктів розпаду мікроорганізмів та ендотоксинів. Також обов’язковим є застосування антибіотиків широкого спектра дії. При наявності гнійних або некротизованих ран необхідні постійні обробки, що охоплюють очищення місця запалення та застосування спеціальних мазей.

Під час перебування на стаціонарі у ВЦ «Алден-Вет» за пацієнтами ведеться цілодобовий догляд, постійний контроль вітальних показників: температури, частоти серцевих скорочень, частоти дихання, та контролюється рівень кисню в крові. Для пацієнтів у тяжкому стані, як наприклад при сепсисі, такий догляд є необхідним та життєво важливим.

Як не допустити розвиток сепсису у свого улюбленця?

  • Антибіотики можна використовувати лише після консультації з лікарем. Адже неконтрольоване вживання антибіотиків призводить до антибіотикорезистентності, що є основною причиною виникнення сепсису.
  • Під час прогулянок з улюбленцем необхідно бути дуже уважним, уникати можливих місць для травмування та контакту з агресивними тваринами. Після прогулянок не забувайте уважно оглядати свого улюбленця.
  • Якщо ви помітили рану та тілі тварини – негайно звертайтесь у ветеринарну клініку. Не допускайте нагноєння ран.
  • Якщо ви користуєтесь послугами грумера, обирайте перевірене місце. Інструменти повинні бути стерильними.
  • Ретельно обробляйте післяопераційні шви свого улюбленця, а якщо помічаєте будь-які зміни (почервоніння, припухлість) – проконсультуйтесь з лікарем.
  • Збалансований раціон, гарні умови утримання та правильна гігієна тварини підвищують шанси побороти інфекцію при зараженні.
  • При захворюванні тварини, необхідно одразу звертатися до ветеринарної клініки, щоб отримати кваліфіковану допомогу.

Отже, правильний догляд за твариною є принципово важливим для її здоров’я. При змінах стану потрібно звертатись до ветеринарної клініки, де проведуть діагностику захворювання та призначать лікування. Здоров’я вам та вашим улюбленцям!

Також цікаво
Гематома вуха. Методи лікування
Гематома вуха. Методи лікування

Шевцова Юлія, Головний лікар, лікар-терапевт   ВЦ «АЛДЕН-ВЕТ» за адресою:  Харківське шосе,53. Отогематома – це скупчення ексудату або крові між шкірним покривом і вушним хрящем. Цей патологічний процес виникає в результаті травмування кровоносних або лімфатичних судин.   Розвивається отогематома в результаті розриву внутрішньої частини судини. Під тиском, що виник від рідини, шкіра відшаровується від хряща, а […]

Читати далі >>
Хто такий лікар гастроентеролог? Чому необхідно відвести до нього свого собаку?
Хто такий лікар гастроентеролог? Чому необхідно відвести до нього свого собаку?

Малашенко Анастасія, ординатор-терапевт, клініка “ВЕТПро” за адресою: вул. Драгоманова, 31В На сьогодні у світі величезна кількість вузьких фахівців в галузі ветеринарної медицини, одним з таких є гастроентеролог. Так чому ж і в яких випадках Вам з чотириногим другом варто було б відвідати такого фахівця? Спробуємо розібрати прості ситуації та зробити висновки. Гастроентерологія – одна з […]

Читати далі >>
Хвороби носа у собак. Чому з’являються кірки на носі?
Хвороби носа у собак. Чому з’являються кірки на носі?

Стеценко Наталія, лікар-терапевт, спеціаліст УЗД діагностики ВЦ «АЛДЕН-ВЕТ» за адресою: вул. Антоновича, 32 Що ми бачимо в першу чергу коли просинаємося? Авжеж, ніс нашого улюбленця!  І звичайно ж хочеться аби цей чудовий носик був здоровим! У здорової собаки ніс холодний і вологий. Він може бути теплим і сухим під час сну, або, іноді, при підвищеній […]

Читати далі >>
Пухлини язика у собак
Пухлини язика у собак

Култикова Єлизавета, Лiкар ВЦ «АЛДЕН-ВЕТ» за адресою: вул. Приозерна, 12Б   На жаль, іноді доводиться стикатися з хворобами, що виникають у наших домашніх улюбленців. У цій статті ми розглянемо такий аспект, як новоутворення на язиці у собак.      Загалом новоутворення – це група хвороб, яка залишається дуже актуальною проблемою у сучасній ветеринарній медицині та не […]

Читати далі >>
Підписка на новини

Підпишіться на наші новини та отримуйте першими наші спеціальні пропозиції, знижки та новини

Запис на прийом
X
Отзыв
X
Пошук
X