Сепсис у собак

Терещенко Наталля, лікар-асистент ВЦ “Алден-Вет” за адресою вул. Анни Ахматової, 16а

Наші улюбленці постійно контактують з великою кількістю мікроорганізмів: на прогулянці, вдома, під час спілкування з іншими тваринами. Вихованці з сильним імунітетом краще піддаються лікуванню у випадку захворювання, а от лікування ослаблених тварин є набагато складнішим та може мати ускладнення.

Що таке «сепсис»?

Сепсис – патологічний стан організму, викликаний потраплянням інфекції у кров’яне та лімфатичне русло з первинного місця запалення в інші органи.

Сепсис може розвинутися в результаті захворювань вірусними інфекціями, внаслідок бактеріально-грибкових інфекцій.

Важливо пам’ятати, що сепсис – не самостійна хвороба, а ускладнення інших патологій, а саме:

 • онкологія;
 • ураження легень і дихальних шляхів (пневмонія);
 • інфекції черевної порожнини (перитоніт);
 • патології сечовидільної системи (пієлонефрит);
 • інфікування кусаних і рваних ран;
 • хвороби репродуктивної системи (некротичний ендометрит, піометра);
 • інфекції ЦНС і серцево-судинної системи.

Як часто лікарі зустрічають сепсис у ветеринарній практиці?

У практиці ветеринарного лікаря сепсис зустрічається нечасто, але останнім часом кількість таких випадків збільшується. Чому це відбувається? Основна причина – неконтрольоване використання антибактеріальних препаратів, що викликає розвиток антибіотикорезистентності, пристосування штамів збудників до антибіотиків, в результаті чого мікроорганізми можуть вільно жити і розмножуватись в присутності представників групи антибактеріальних препаратів. Також однією з причин є несвоєчасне звернення до лікаря. 

Діагностика сепсису

Кожен ВЦ «Алден-Вет» має стаціонарне відділення, що є необхідним для пацієнтів у важкому стані, адже забезпечує цілодобовий нагляд та необхідне лікування. 

Діагностику сепсису проводять на основі:

 • клінічної картини;
 • загального та біохімічного аналізу крові, визначення рівня електролітів, визначення рН крові;
 • бактеріологічного посіву крові;
 • виявлення у крові підвищення рівня «маркерів» запалення (С-реактивний білок, прокальцитонін, пресепсин).

У сучасному світі ветеринарної медицини класифікують два види сепсису: септичний шок та важкий сепсис. 

Клінічно сепсис проявляється підвищенням температури або її зниженням,  загальною слабкістю, блідістю слизових оболонок, задишкою, тахікардією, при септичному шоку – брадикардією. Також при загальному огляді ми можемо виявити одну з можливих причин сепсису – рани (рвані, кусані), некрози. Як додаткові методи дослідження використовується рентгенографія та ультразвукова діагностика, за допомогою яких можна виявити можливі місця запалення у внутрішніх органах.

У нашій мережі ветеринарних клінік «Алден-Вет» можна виконати весь спектр лабораторних досліджень високої якості (сертифікат PREVECAL). 

Які ж зміни складових крові ми будемо спостерігати при сепсисі? 

Першими клітинами крові, що реагують на запалення, є лейкоцити, тому при сепсисі їх кількість стрімко збільшується – розвивається лейкоцитоз. Якщо тварина знаходиться в дуже тяжкому стані, а її організм вже використав усі ресурси та не здатний боротися з запаленням – спостерігаємо лейкопенію (зменшення кількості лейкоцитів). Також зменшується кількість гемоглобіну та альбуміну в крові, а рівень паличкоядерних нейтрофілів стрімко зростає.

Бактеріологічний посів крові дає нам змогу зрозуміти, які мікроорганізми з’явились у крові (грампозитивні чи грамнегативні), що є дуже важливим для вибору антибіотиків.

С-реактивний білок (СРБ) виробляється печінкою, його роль – розпізнати чужорідних агентів та залучити захисні системи організму для їх знищення. СРБ взаємодіє з Т-лімфоцитами, фагоцитами та тромбоцитами, регулюючи їх функції в умовах запалення.  При сильному запальному процесі, як наприклад при сепсисі, кількість СРБ різко зростає. Прокальцитонін – прозапальний фактор, що демонструє інтенсивність запалення, є прогностично значущим показником, що збільшується у декілька разів при сильних запальних процесах. Також важливим маркером є пресепсин, який показує динаміку сепсису.

Лікування сепсису

Пацієнти з сепсисом повинні обов’язково перебувати на стаціонарному лікуванні під постійним наглядом лікарів. При лікуванні сепсису необхідна інфузійна терапія з введенням детоксикуючих розчинів, щоб зменшувати інтоксикацію шляхом виведення з організму продуктів розпаду мікроорганізмів та ендотоксинів. Також обов’язковим є застосування антибіотиків широкого спектра дії. При наявності гнійних або некротизованих ран необхідні постійні обробки, що охоплюють очищення місця запалення та застосування спеціальних мазей.

Під час перебування на стаціонарі у ВЦ «Алден-Вет» за пацієнтами ведеться цілодобовий догляд, постійний контроль вітальних показників: температури, частоти серцевих скорочень, частоти дихання, та контролюється рівень кисню в крові. Для пацієнтів у тяжкому стані, як наприклад при сепсисі, такий догляд є необхідним та життєво важливим.

Як не допустити розвиток сепсису у свого улюбленця?

 • Антибіотики можна використовувати лише після консультації з лікарем. Адже неконтрольоване вживання антибіотиків призводить до антибіотикорезистентності, що є основною причиною виникнення сепсису.
 • Під час прогулянок з улюбленцем необхідно бути дуже уважним, уникати можливих місць для травмування та контакту з агресивними тваринами. Після прогулянок не забувайте уважно оглядати свого улюбленця.
 • Якщо ви помітили рану та тілі тварини – негайно звертайтесь у ветеринарну клініку. Не допускайте нагноєння ран.
 • Якщо ви користуєтесь послугами грумера, обирайте перевірене місце. Інструменти повинні бути стерильними.
 • Ретельно обробляйте післяопераційні шви свого улюбленця, а якщо помічаєте будь-які зміни (почервоніння, припухлість) – проконсультуйтесь з лікарем.
 • Збалансований раціон, гарні умови утримання та правильна гігієна тварини підвищують шанси побороти інфекцію при зараженні.
 • При захворюванні тварини, необхідно одразу звертатися до ветеринарної клініки, щоб отримати кваліфіковану допомогу.

Отже, правильний догляд за твариною є принципово важливим для її здоров’я. При змінах стану потрібно звертатись до ветеринарної клініки, де проведуть діагностику захворювання та призначать лікування. Здоров’я вам та вашим улюбленцям!

Также интересно
Дерматологічні хвороби собак
Дерматологічні хвороби собак

Миргородська ЯнаЛікар-ординатор ВЦ “Алден-Вет” за адресою вул. Харківське шосе, 53 Шкіра – найбільший орган в організмі, але власники домашніх тварин часто не надають цьому значення. Вони, швидше за все, будуть стурбовані можливими захворюваннями серця, легень, шлунку або нирок, ніж шкірними захворюваннями, хоча хвороби шкіри зазвичай мають симптоми, які набагато очевидніші аніж симптоми інших хвороб. За […]

Читать дальше >>
Підготовка до перевезення собаки за кордон
Підготовка до перевезення собаки за кордон

Матяш ОлександрЛікар-ординатор ВЦ “Алден-Вет” за адресою пр-т Лобановського, 10а Іноді власник тварини, якщо йому необхідно поїхати за кордон, може не захотіти залишати тварину в спеціальному готелі. Звичайно, для всіх господарів, котрі обожнюють своїх улюбленців, психологічно складно віддавати свою тварину в спеціальний готель на перетримку або можливо залишити друзям, родичам.  Тож виникає питання про підготовку тварини […]

Читать дальше >>
Перший візит до ветеринарної клініки: питання, які ви повинні поставити лікарю
Перший візит до ветеринарної клініки: питання, які ви повинні поставити лікарю

Балобанова КатеринаЛікар-терапевт, хірург ВЦ “Алден-Вет” за адресою вул. М. Закревського, 87 З появою цуценяти в родині з’являється багато радості, турбот, а також відповідальності. Коли цуценя приходить в дім, з ним з’являється багато питань, на які шукають відповіді в Інтернеті, у знайомих, волонтерів та інших, що нерідко призводить до неправильного годування, утримання тварини та навіть інколи […]

Читать дальше >>
Отруєння чадним газом у собак
Отруєння чадним газом у собак

Максименко ЄвгеніяЛікар-ординатор ВЦ “Алден-Вет” за адресою вул. М. Гришка, 4а Оксид вуглецю (CO2) – газ без кольору та запаху, що виникає при спалюванні вуглеводів. Він може виділятися при пожежах та на відкритому вогні, разом з вихлопними газами автомобіля, від газових плит та швидко накопичується в закритих та погано провітрюваних приміщеннях. СО2 токсичний для всіх видів, […]

Читать дальше >>
Подписка на новости

Подпишитесь на наши новости и получайте первыми наши специальные предложения, скидки и новости

Запись на прием
X
Отзыв
X
Поиск
X