Серцево-легеневі гельмінтози собак (дирофіляріоз та ангіостронгілоідоз)

Ще якихось 20-25 років тому дирофіляріоз та ангіостронгілоідоз були екзотичними для України хворобами, а у лікарів ветеринарної медицини виникали труднощі з їх діагностуванням та лікуванням. На сьогодні, на жаль, дирофіляріоз став настільки розповсюдженим, що тест на на нього було включено до переліку обов`язкових скринінгових досліджень. Хвороби, які колись були розповсюджені у південних теплих країнах, внаслідок глобального потепління та активної міграції населення  (подорожі з домашніми улюбленцями тощо) поширились далеко на північ.  Поодинокі випадки дирофіляріозу були зафіксовані навіть у Фінляндії.

Збудники захворювань

Збудниками дирофіляріозу та ангіостронгілоідозу є круглі гельмінти (нематоди), дорослі форми яких паразитують у серці та легеневих артеріях. Якщо кількість гельмінтів є значною, або ж у випадку їх масової загибелі захворювання може мати летальні наслідки. Нагадаємо, що звичайні «таблетки від глистів» не діють на цих паразитів, оскільки вони не паразитують у шлунково-кишковому тракті.

Розберемо докладніше симптоми, схему лікування та заходи, спрямовані на профілактику серцево-легеневих гельмінтозів у собак.

Дирофіляріоз собак в Україні викликають два гельмінти: Dirofilaria repens та Dirofilaria immitis. D.repens паразитує в підшкірній клітковині та м`язах собак, захворювання досить часто протікає безсимптомно. Єдиними проявами можуть бути різноманітні ураження шкіри: облисіння, запалення (дерматит), підшкірні утворення.

Розглянемо докладніше другого збудника дирофіляріозу – D.immitis. Доросла особина цього гельмінта може досягати в довжину 40 см та мати діаметр до 1,3 мм.  Статевозріла самиця дирофілярії щоденно виділяє величезну кількість личинок (мікрофілярій), які з кров`ю розносяться по всьому організму собаки. Комар, п’ючи кров, заковтує ці личинки. Далі в організмі комара вони двічі линяють  та стають інвазійними  (цей процес займає близько 2 тижнів). Тобто без комара захворіти на дирофіляріоз неможливо. Під час наступних укусів комарів личинки потрапляють в підшкірну клітковину та м`язи собаки, знов двічі линяють (за 2-3 місяці), мігрують в системний кровотік і заносяться у праві відділи серця та легеневі артерії. Статевозрілими дирофілярії стають через 7-9 місяців після потрапляння в організм собаки та можуть жити там до 7 років.

Лікування дирофіляріозу

Зрозуміло, що клінічні прояви хвороби залежать від кількості дорослих паразитів, тривалості хвороби та взаємодії організмів господаря та паразита. Які ж симптоми серцевого дирофіляріозу? Вони не є специфічними: втомлюваність, втрата ваги, задишка, кашель, асцит, пневмонія, набряки. Для постановки діагнозу ветеринарний лікар спочатку бере кров для виявлення мікрофілярій. За умови якщо тест позитивний, необхідно визначити вид дирофілярій: підшкірна чи серцева (метод ПЛР, тест на антиген), зробити ехокардіографію та рентген грудної клітини. Лікування підбирається залежно від ступеня та важкості перебігу захворювання. У будь якому разі необхідно обмежити активність собаки і надати їй симптоматичне лікування. Крім того, призначають 2 обробки з інтервалом в місяць макроциклічними лактонами (краплі «Адвокат», «Стронг-холд», «Мілбеміцин» або «Івермектин» орально). Ці обробки знищують циркулюючі в крові мікрофілярії.  Обов’язково на 30 днів призначається антибіотик доксициклін. Річ у тім, що на всіх дирофіляріях живуть бактерії-сімбіонти та вольбахії. Без них дирофілярії не можуть розмножуватись. При знищенні дирофілярій ці бактерії можуть викликати пневмонію (запалення легень) та гломерулонефрити (запалення нирок).

Наступний крок – знищення дорослих дирофілярій. Тут існує кілька шляхів. Яким саме йти, обирає лікар з огляду на  стан пацієнта та можливості господаря. Це можуть бути ін’єкції «Меларсоміну», хірургічне видалення серцевих дирофілярій або щомісячні (протягом 10 місяців) обробки макроциклічними лактонами (наприклад, краплями «Адвокат»). Нагадаємо, що це – паразитарна хвороба, імунітет до неї не виробляється й нове зараження цілком можливе (в умовах міста з теплими вологими підвалами, де мешкають комарі – протягом всього року). Тому важливо використовувати препарати для профілактики дирофіляріозу та репеленти щомісяця (краплі «Адвокат», «Стронг-холд», таблетки «Мільбемакс» тощо).

Ще зазначимо, що кількість людей, які захворіли на дирофіляріоз в Україні, зростає з кожним роком. Дорослі форми гельмінтів найчастіше виявляють під шкірою в ділянці голови та шиї, в очах. Тому, лікуючи дирофіляріоз у наших домашніх улюбленців та вживаючи заходів для його профілактики, ми зменшуємо ризики зараження цими паразитами людей.

Великий імітатор

Ще одна важка паразитарна хвороба, яку непросто діагностувати, – ангіостронгільоз. Її також називають «великий імітатор», оскільки прояви її різноманітні та неспецифічні: схуднення, блювання, діарея, блідий колір слизових оболонок, задишка, кашель, асцит, крововиливи на слизових, червона сеча, висока температура тощо. Дорослі паразити мешкають в легенях та бронхах тварин і там розмножуються. Личинки відкашлюються, заковтуються і виділяються з калом. А заражаються собаки при поїданні слимаків та равликів, тому частіше хворіють молоді тварини, які мешкають в приватному секторі. Для виявлення личинок необхідно досліджувати кал спеціальним методом – за Берманом, іноді серійно, оскільки личинки виділяються періодично. Існують і експрес-тести для виявлення антигену в крові.

Лікування досить тривале: «Мілбеміцин» в таблетках 1 раз на тиждень протягом 4 тижнів, або «Фенбендазол» в таблетках щоденно протягом 3 тижнів, або краплі «Адвокат» двічі з інтервалом 4 тижні. Крім того, необхідним є симптоматичне лікування в залежності від проявів хвороби. Нажаль, смертність при цьому захворюванні досить висока, насамперед, внаслідок порушення згортання крові та важкого ураження легень.

Не забувайте, що легше (і дешевше) робити профілактику захворювань, ніж лікувати їх. Виявлення хвороби на ранній стадії (або безсимптомній) полегшує боротьбу з нею та подовжує життя вашим улюбленцям і, звичайно, зберігає ваші нерви.

Также интересно
Зима та тварини. Підготовка до зими
Зима та тварини. Підготовка до зими

Маркітан Елла, директор ВЦ “Алден-Вет” за адресою вул. М. Закревського, 87 Зимовий період є найважчим для тварин та їх власників. Підготовчий процес до зими рекомендуємо почати заздалегідь, оскільки погодні умови непередбачувані. Розглянемо детально основні пункти наших рекомендацій: Гігієна З приходом зими, дороги обробляють реагентами та сіллю, внаслідок чого страждають тварини. У першу чергу, негативного впливу […]

Читать дальше >>
Стрес у собак
Стрес у собак

Максименко Євгенія, лікар-ординатор ВЦ “Алден-Вет” за адресою вул. Гришка, 4а Так само як і люди, наші вихованці можуть перебувати під впливом стресу і стрес-факторів. Однак наші пухнасті друзі не можуть озвучити, що вони в стані стресу або їх просто щось турбує. Ми розуміємо, що кожному господарю хочеться допомогти своєму вихованцю зменшити його переживання, тому пропонуємо […]

Читать дальше >>
Травми рогівки у собак
Травми рогівки у собак

У деяких випадках навіть найуважніші господарі тварин  не в змозі вберегти своїх улюбленців від травм та захворювань, в тому числі очей. Найбільш часто трапляється, що під час прогулянки собаки отримують невелику рану або подряпину, яка може залишатися непоміченою, хоча здатна спричинити серйозні проблеми. Пошкодження очей та їх наслідки бувають різноманітними. Обережно, гостре Собака є дуже […]

Читать дальше >>
Реабілітація собак
Реабілітація собак

Реабілітація протягом тривалого часу вважалася дорогим методом допомоги, через що часто (і дуже дарма) ігнорувалася пацієнтами. Однак зараз вона стала більш доступною не тільки для людини, але і для тварин. Реабілітація вкрай важлива. Багато лікарів вже усвідомили, що цей етап догляду за твариною є необхідним у післяопераційному періоді для повноцінного відновлення пацієнта. Зараз фахівці почали […]

Читать дальше >>
Подписка на новости

Подпишитесь на наши новости и получайте первыми наши специальные предложения, скидки и новости

Запись на прием
X
Отзыв
X
Поиск
X