Цимбалюк Іванна,
Старший терапевт, лікар-ендокринолог ВЦ “Алден-Вет”
за адресою: вул. Героїв Дніпра, 18
Гіперадренокортицизм – одна з найбільш поширених ендокринопатій серед собак, яка характеризується надмірною секрецією гормону наднирників – кортизол, який ще називають гормоном тривоги. Хворіють найчастіше собаки середнього віку та старше 10 років. Найбільш схильними породами собак до цього захворювання є такси, хаскі, пуделі, йокрширські тер’єри, боксери, самоїдська лайка.
Цей гормон впливає на велику частину обмінних процесів: жировий, білковий, вуглеводний та електролітний. Також він сприяє підвищенню тиску та рівня цукру в крові. Тому надмірна його кількість в організмі буде впливати на зниження обмінних процесів, провокувати порушення роботи шлунково-кишкового тракту, гіпертонію .
Які фізіологічні та дерматологічні відхилення при захворюванні?
-поліфагія: підвищення апетиту;
-спрага та часте сечовипускання великими об’ємами;
-гіперпігментація шкіри;
-збільшення об’єму черевної стінки;
-системна гіпертонія;
-задишка;
-неврологічні відхилення.
Часті дерматологічні симптоми:
-симетрична незапальна алопеція шкіри;
-кальциноз шкіри;
-рецидиви грибкового запалення шкіри (піодермія);
-повільне заростання шерсті;
-комедони;
-тонка шкіра, яка схильна до крововиливів.
Які є види гіперадренокортицизму?
1. Гіпофізарний синдром Кушинга викликається доброякісним новоутворенням гіпофізу в головному мозку ( аденома). Цей вид характерний для більшості хворих собак. Новоутворення росте дуже повільно і досягає мікроскопічних розмірів вже на момент прояву клінічних симптомів. Тому, на жаль, при неврологічних відхиленнях воно майже завжди не візуалізується при МРТ голови. При аденомі гіпофіз перестає реагувати на концентрацію гормону кортизолу в крові і таким чином наднирники починають виробляти його у великій кількості.
2.Наднирниковий синдром Кушинга найчастіше можна зустріти у собак похилого віку. Злоякісні пухлини наднирників не підпорядковуються роботі центральної нервової системи і дають метастази в інші органи. Частіше спостерігається новоутворення лише одного наднирника, коли інший знижує або зовсім не секретує кортизол і тому атрофується зовсім.
3. Ятрогенний синдром Кушинга може бути викликаний надмірним вживанням глюкокортикоїдів (гормональні препарати), які часто використовують в дерматології.
Діагностика синдрому Кушинга
Якщо власник відмічає у свого домашнього улюбленця спрагу, найкращим варіантом буде замір кількості випитої води за добу перед візитом до ветеринарного лікаря.
Перелік обов’язкової діагностики синдрому Кушинга:
-аналіз крові ( гормон кортизол, клінічний та біохімічний, електроліти);
-аналіз сечі;
-УЗД черевної порожнини.
Лікування:
– медикаментозне з постійним контролем показників гормону в крові;
– хірургічне при підтвердженні типу захворювання, а саме видалення пухлини наднирника.
При своєчасному візиті до ветеринарного лікаря прогноз на життя може мати сприятливий характер!
Підпишіться на наші новини та отримуйте першими наші спеціальні пропозиції, знижки та новини