Тромбоемболія у кішок

Кошача аортальна тромбоемболія (АТЕ), у закордонних джерелах – Feline aortic thromboembolism (FATE), або saddle thrombus, є серйозним та в більшості випадків смертельним ускладенням хвороб сердця у котів. До групи ризику входять близько 25 % кішок з гіпертрофічною кардіоміопатією (ГКМП). АТЕ зазвичай вражає без попередження; насправді це може бути перша та єдина ознака хвороб сердця.

Що ж таке тромбоемболія?

Тромбоемболія – це госте порушення кроообігу внаслідок повної або часткової закупорки тромбом (згустком крові) ділянки аорти або артерії, що призводить до тяжкої ішемії тканин, які кровонаповнює ця артеріальна гілка.

При утворенні тромбу в венах легень (у малому колі кровообігу) емболізація виникає в артеріях великого кола кровообігу. У свою чергу, при тромбоутворенні в порожнистих венах ембола потрапляє в легеневі артерії.

У більшості випадків тромб формується в порожнинах лівих відділів серця та з током крові потрапляє в аорту. Найбільш часте його місце розташування – це стегнова артерія та  біфуркація аорти (місце, де аорта розділяється на дві гілки, які живлять задні кінцівки), це місце також відоме, як “сідло аорти”.

Причини утворення тромбу:

 • Ця проблема виникає переважно у зовні здорової тварини при хронічній хворобі серця, в результаті кардіоміопатії. За цієї патології збільшене ліве передсердя або шлуночок призводять до застою крові і загибелі ендотеліоцитів (клітин, що вистилають судини і серце зсередини). У більшості випадків крім серцевої недостатності спостерігаються певні функціональні порушення нирок і печінки. Все це в кінцевому підсумку провокує порушення антипептидазної активноcті крові та пригнічує антикоагулянтну систему.
 • До рідших причин вдносять: важко протікаючі інфекції, сепсис, шоковий стан, агональні стани, алергії та імунні захворювання, отруєння, втрати крові, переливання, деякі види пухлин. Ці процеси порушують баланс між системою згортання крові та антикоагулянтною системою, що призводить до утворення тромбів.
 • АТЕ рідко спостерігається і у собак, але зазвичай супроводжує неоплазію, сепсис, хворобу Кушинга, нефропатію з втратою білку та іншими гіперкоагуляційними станами (гіперзгортання крові). Тяжкі хвороби сердця у собак не часто ускладнюються АТЕ.

Група ризику:

 • Британські короткошерсті, шотландські висловухі, сфінкси, мейн куни, перси, абіссинці, регдоли, бірманські кішки.
 • Вік – у середньому від 5 до 10 років, але не виключене виникнення й в іншому віці.
 • Більш схильні самці.

Ознаки АТЕ з’являються раптово і можуть включати:

 • перемінну кульгавість при неповному тромбозі;
 • параліч або парез кінцівок (частіше задніх). Найчастіша скарга власників;
 • кінцівки холодні на дотик;
 • вокалізація, неспокій тварини;
 • болючість уражених кінцівок (загибель нервових клітин в області ішемії);
 • тахіпное, «собаче» дихання с відкритим ротом.

При огляді ветеринар може відмітити інші додаткові симптоми:

 • зниження або відсутність пульсації стегнових артерій;
 • синюшність подушечок лап та нігтьового ложа;
 • при аускультації виявляється аритмія, шуми в серці;
 • відмічається ущільнення м`язів;
 • аномальний легеневий звук (застійні явища або початок набряку легень);
 • зниження температури тіла.

Якщо ви помітили схожі симптоми у вашого улюбленця, негайно зверніться до ветеринара. При данному захворюванні час відіграє ключову роль.

Діагноcтика

Тромбоемболія діагностується на підставі відмінних клінічних проявів. Обов’язковими є проведення:

 • ангіографії (для виявлення тромбу);
 • рентгенографії (розмір серця та легень);
 • електрокардіографії (оцінюється тяжкість порушення ритму та гіпоксичних явищ в міокарді);
 • УЗД-доплер (для підтвердження відсутності кровотоку);
 • ЕХО сердця (допоможе виявити основні патології, які стали причиною АТЕ);
 • загальний та біохімічний аналіз крові (оцінка факторів згортання, анемії та функціональну активність органів).

Диференційна діагностика включає мієлографію, проведення якої необхідно для виключення компресії спинного мозку.

Прогноз робиться  на основі клінічних та неврологічних симптомів, тяжкість яких корелює з даними ангіографії та інших досліджень. Так, у тварин c легкими неврологічними розладами та компенсованими порушеннями кровообігу – виcока cтупінь виживання з частковим відновленням функцій кінцівок. Якщо  ми маємо сильні неврологічні порушення з ознаками наростання декомпенсаторних явищ – то більш імовірним  є летальне закінчення хвороби або стабілізація стану тварини з наростаючим некрозом уражених кінцівок.

Лікування

Тромболітична терапія є стандартом  лікування при тромбоемболії. Вона проводиться c метою макcимально швидкого поновлення кровотоку через закупорені cудини, зменшення тиску в судинах. Це забезпечується за рахунок уведення спеціальних антикоагулянтів і тромболітиків. Також тварині застосовують антигіпоксанти для поліпшення кисневого обміну тканин, знеболюючі засоби та симптоматичну терапію.

Хірургічне лікування тромбоемболії у кішок також можливо, коли тромб фізично можна витягнути з cудини. Оперативне втручання може проводитиcя у тварин з повністю закупореною судиною та відомим розташуванням тромбу (тільки ділянка біфуркації черевної аорти). При хірургічеcкому лікуванні існує одна велика проблема.

Під час вилучення тромбу чаcто виникає cиндром реперфузії. Cуть його полягає в тому, що ішемічні токcини (продукти ішемічного некрозу), потрапляючи в кров, різко патогенно діють на життєво важливі органи та cиcтеми. До кінця склад ішемічних токcинів невідомий, але до них відносять аутоантигени, вільні радикали, проcтагландини, гіcтаміни, cеротоніни, іони калію, водню, продукти напіврозпаду білків та ін. Тому хірургічне лікування для котів застосовується дуже рідко.

Через невизначені перспективи і можливий рецидив захворювання, примаймні 1/4 власників, обирають гуманну евтаназію, а не лікування. Кішки з гострою АТЕ вимагають інтенсивної терапії в умовах лікарні протягом перших 72 годин і більше. Британські вчені опублікували результати своїх досліджень, в ході яких вони визначали імовірні прогнози для котів з АТЕ:

 • прогноз для кішок, які протягом 48 годин після початку хвороби зберігали температуру тіла вище 37,2 С, мали на 50% більше шансів на виживання, на відміну від тварин з більш низькою температурою.
 • після АТЕ кішки із серцевою недостатністю (СН) живуть у середньому 77 діб, тоді як тварини, які не мають СН, живуть у середньому ще 223 доби.
 • найбільша проблема аортальної тромбоемболії – в частковому відновленні (при неповній закупорці) та великому відсотку рецидивів.

Отже, дорогі власники, вчасне виявлення серцевих патологій та їх адекватне лікування може значно знизити ризик виникнення цього серйозного захворювання. Провести повноцінну діагностику та отримати висококваліфіковану консультацію ви можете у мережі ВЦ «Алден-Вет». Наші четвероногі улюбленці віддають нам усе своє життя і всю свою любов, все, що ми можемо віддати взамін – це своє тепло та турботу про їхнє здоров’я та благополучя, яке залежить лише від нас!

Также интересно
Кон’юнктивіти та отити
Кон’юнктивіти та отити

Кон’юнктивіт – це запалення внутрішньої поверхні повіки, кон’юнктиви, яке супроводжується виділеннями з очей. Кон’юнктивіти бувають гострими і хронічними, односторонніми або двосторонніми. Отит – це запалення зовнішнього, середнього і внутрішнього вуха. У тварин найчастіше зустрічається зовнішній отит. У статті детально розглянемо ці захворювання. На кон’юнктивіт хворіють коти незалежно від віку і статі тварини. Причини запалення кон’юнктиви […]

Читать дальше >>
Хвороби очей котів
Хвороби очей котів

Кішка, навіть домашня, залишається хижаком. Гострий зір необхідний їй для активного життя. Хоча коти короткозорі та їх зір подібний до зору дальтоніків, в темноті вони бачать у шість разів краще. Очне яблуко – це складній і в водночас дуже ніжній орган. Ззовні його захищають повіки, слізна плівка і третя повіка. Захворювання очей зустрічаються в котів […]

Читать дальше >>
Психологія котів. Коти в сучасному світі
Психологія котів. Коти в сучасному світі

Коти були одними з перших тварин, яких люди змогли приручити й  одомашнити. Для багатьох людей їхні улюбленці – члени сім’ї. У них є власний простір у помешканні, іграшки, одяг, інші речі. Спеціально для них складають раціон харчування. І це правильно. Адже тварини – як маленькі діти, котрі потребують нашої любові і турботі. Існує думка, що […]

Читать дальше >>
Герпесвірусна інфекція кішок
Герпесвірусна інфекція кішок

Герпесвірусна інфекція (інфекційний ринотрахеїт, герпесвірусний ринотрахеїт, вірусний ринотрахеїт) – гостра вірусна інфекція, основними характеристиками якої є підвищення температури (лихоманка), ураження верхніх дихальних шляхів, нежить, запалення легень. В деяких випадках можливе ураження органів зору. Якщо наявні порушення в імунній системі, тварина стає вкрай вразливою до вірусу. Варто зауважити, що навіть після одужання протягом певного часу кішка […]

Читать дальше >>
Подписка на новости

Подпишитесь на наши новости и получайте первыми наши специальные предложения, скидки и новости

Запись на прием
X
Отзыв
X
Поиск
X