Тромбоемболія у кішок

Кошача аортальна тромбоемболія (АТЕ), у закордонних джерелах – Feline aortic thromboembolism (FATE), або saddle thrombus, є серйозним та в більшості випадків смертельним ускладенням хвороб сердця у котів. До групи ризику входять близько 25 % кішок з гіпертрофічною кардіоміопатією (ГКМП). АТЕ зазвичай вражає без попередження; насправді це може бути перша та єдина ознака хвороб сердця.

Що ж таке тромбоемболія?

Тромбоемболія – це госте порушення кроообігу внаслідок повної або часткової закупорки тромбом (згустком крові) ділянки аорти або артерії, що призводить до тяжкої ішемії тканин, які кровонаповнює ця артеріальна гілка.

При утворенні тромбу в венах легень (у малому колі кровообігу) емболізація виникає в артеріях великого кола кровообігу. У свою чергу, при тромбоутворенні в порожнистих венах ембола потрапляє в легеневі артерії.

У більшості випадків тромб формується в порожнинах лівих відділів серця та з током крові потрапляє в аорту. Найбільш часте його місце розташування – це стегнова артерія та  біфуркація аорти (місце, де аорта розділяється на дві гілки, які живлять задні кінцівки), це місце також відоме, як “сідло аорти”.

Причини утворення тромбу:

 • Ця проблема виникає переважно у зовні здорової тварини при хронічній хворобі серця, в результаті кардіоміопатії. За цієї патології збільшене ліве передсердя або шлуночок призводять до застою крові і загибелі ендотеліоцитів (клітин, що вистилають судини і серце зсередини). У більшості випадків крім серцевої недостатності спостерігаються певні функціональні порушення нирок і печінки. Все це в кінцевому підсумку провокує порушення антипептидазної активноcті крові та пригнічує антикоагулянтну систему.
 • До рідших причин вдносять: важко протікаючі інфекції, сепсис, шоковий стан, агональні стани, алергії та імунні захворювання, отруєння, втрати крові, переливання, деякі види пухлин. Ці процеси порушують баланс між системою згортання крові та антикоагулянтною системою, що призводить до утворення тромбів.
 • АТЕ рідко спостерігається і у собак, але зазвичай супроводжує неоплазію, сепсис, хворобу Кушинга, нефропатію з втратою білку та іншими гіперкоагуляційними станами (гіперзгортання крові). Тяжкі хвороби сердця у собак не часто ускладнюються АТЕ.

Група ризику:

 • Британські короткошерсті, шотландські висловухі, сфінкси, мейн куни, перси, абіссинці, регдоли, бірманські кішки.
 • Вік – у середньому від 5 до 10 років, але не виключене виникнення й в іншому віці.
 • Більш схильні самці.

Ознаки АТЕ з’являються раптово і можуть включати:

 • перемінну кульгавість при неповному тромбозі;
 • параліч або парез кінцівок (частіше задніх). Найчастіша скарга власників;
 • кінцівки холодні на дотик;
 • вокалізація, неспокій тварини;
 • болючість уражених кінцівок (загибель нервових клітин в області ішемії);
 • тахіпное, «собаче» дихання с відкритим ротом.

При огляді ветеринар може відмітити інші додаткові симптоми:

 • зниження або відсутність пульсації стегнових артерій;
 • синюшність подушечок лап та нігтьового ложа;
 • при аускультації виявляється аритмія, шуми в серці;
 • відмічається ущільнення м`язів;
 • аномальний легеневий звук (застійні явища або початок набряку легень);
 • зниження температури тіла.

Якщо ви помітили схожі симптоми у вашого улюбленця, негайно зверніться до ветеринара. При данному захворюванні час відіграє ключову роль.

Діагноcтика

Тромбоемболія діагностується на підставі відмінних клінічних проявів. Обов’язковими є проведення:

 • ангіографії (для виявлення тромбу);
 • рентгенографії (розмір серця та легень);
 • електрокардіографії (оцінюється тяжкість порушення ритму та гіпоксичних явищ в міокарді);
 • УЗД-доплер (для підтвердження відсутності кровотоку);
 • ЕХО сердця (допоможе виявити основні патології, які стали причиною АТЕ);
 • загальний та біохімічний аналіз крові (оцінка факторів згортання, анемії та функціональну активність органів).

Диференційна діагностика включає мієлографію, проведення якої необхідно для виключення компресії спинного мозку.

Прогноз робиться  на основі клінічних та неврологічних симптомів, тяжкість яких корелює з даними ангіографії та інших досліджень. Так, у тварин c легкими неврологічними розладами та компенсованими порушеннями кровообігу – виcока cтупінь виживання з частковим відновленням функцій кінцівок. Якщо  ми маємо сильні неврологічні порушення з ознаками наростання декомпенсаторних явищ – то більш імовірним  є летальне закінчення хвороби або стабілізація стану тварини з наростаючим некрозом уражених кінцівок.

Лікування

Тромболітична терапія є стандартом  лікування при тромбоемболії. Вона проводиться c метою макcимально швидкого поновлення кровотоку через закупорені cудини, зменшення тиску в судинах. Це забезпечується за рахунок уведення спеціальних антикоагулянтів і тромболітиків. Також тварині застосовують антигіпоксанти для поліпшення кисневого обміну тканин, знеболюючі засоби та симптоматичну терапію.

Хірургічне лікування тромбоемболії у кішок також можливо, коли тромб фізично можна витягнути з cудини. Оперативне втручання може проводитиcя у тварин з повністю закупореною судиною та відомим розташуванням тромбу (тільки ділянка біфуркації черевної аорти). При хірургічеcкому лікуванні існує одна велика проблема.

Під час вилучення тромбу чаcто виникає cиндром реперфузії. Cуть його полягає в тому, що ішемічні токcини (продукти ішемічного некрозу), потрапляючи в кров, різко патогенно діють на життєво важливі органи та cиcтеми. До кінця склад ішемічних токcинів невідомий, але до них відносять аутоантигени, вільні радикали, проcтагландини, гіcтаміни, cеротоніни, іони калію, водню, продукти напіврозпаду білків та ін. Тому хірургічне лікування для котів застосовується дуже рідко.

Через невизначені перспективи і можливий рецидив захворювання, примаймні 1/4 власників, обирають гуманну евтаназію, а не лікування. Кішки з гострою АТЕ вимагають інтенсивної терапії в умовах лікарні протягом перших 72 годин і більше. Британські вчені опублікували результати своїх досліджень, в ході яких вони визначали імовірні прогнози для котів з АТЕ:

 • прогноз для кішок, які протягом 48 годин після початку хвороби зберігали температуру тіла вище 37,2 С, мали на 50% більше шансів на виживання, на відміну від тварин з більш низькою температурою.
 • після АТЕ кішки із серцевою недостатністю (СН) живуть у середньому 77 діб, тоді як тварини, які не мають СН, живуть у середньому ще 223 доби.
 • найбільша проблема аортальної тромбоемболії – в частковому відновленні (при неповній закупорці) та великому відсотку рецидивів.

Отже, дорогі власники, вчасне виявлення серцевих патологій та їх адекватне лікування може значно знизити ризик виникнення цього серйозного захворювання. Провести повноцінну діагностику та отримати висококваліфіковану консультацію ви можете у мережі ВЦ «Алден-Вет». Наші четвероногі улюбленці віддають нам усе своє життя і всю свою любов, все, що ми можемо віддати взамін – це своє тепло та турботу про їхнє здоров’я та благополучя, яке залежить лише від нас!

Также интересно
Кісти яєчників кішок
Кісти яєчників кішок

Провозен Михайло, лікар-ординатор ВЦ “Алден-Вет” за адресою вул. Харківське шосе, 53 Досить часто власники кішок чують такий діагноз як кістоз яєчників. Спробуємо розібратись, наскільки це небезпечно та шкідливо, виявимо причини виникнення та наслідки даного захворювання. Кісти – це утворення в тканинах патогенного характеру, виникає на тлі гормональних порушень незалежно від віку тварини. Кіста являє собою […]

Читать дальше >>
Кішки та протяги
Кішки та протяги

Мартиненко Владислав, лікар-ординатор ВЦ “Алден-Вет” за адресою вул. Гришка, 4а Протяги впливають не тільки на здоров’я людей, але й на тварин. Здавалося б, легкий вітерець, щоб провітрити швидше кімнату. А після у кішки з’явилися сльози, нежить, вона чхає, фиркає. Дуже часто власники тварин не надають значення тому, що їх тварина стала менш активною, в неї […]

Читать дальше >>
Ми підібрали кошеня, що робити в перший місяць?
Ми підібрали кошеня, що робити в перший місяць?

Ярмош Лілія, Лікар-ординатор ВЦ “ВЕТПро” за адресою вул. Драгоманова, 31-В Перший крок – візит до ветеринара Коли, так чи інакше, кішка опиняється в ваших руках, пора показати її ветеринару. Це слід зробити перед тим, як привести її додому, особливо якщо у вас вже є інші тварини. Адже ніколи не знаєш, хворіє бездомна кішка чи ні. […]

Читать дальше >>
Коти і новорічні травми. Як уберегти улюбленця?
Коти і новорічні травми. Як уберегти улюбленця?

Агамалієва Кристина, асистент лікаря ВЦ “Алден-Вет” за адресою вул. Естонська, 51 Новорічні свята – це той час, коли ми неодмінно починаємо готуватися заздалегідь, готуємо подарунки, плануємо як і з ким будемо святкувати. Чарівний період для кожного з нас, коли можна нарешті відпочити та зустріти Новий рік у колі близьких та рідних людей. Та в багатьох […]

Читать дальше >>
Подписка на новости

Подпишитесь на наши новости и получайте первыми наши специальные предложения, скидки и новости

Запись на прием
X
Отзыв
X
Поиск
X