Вагітність та пологи у собак. Як підготуватися та чим допомогти?

Питання щодо вагітності, пологів, виховання потомства й подальшої долі цуценят повинні турбувати кожного власника, починаючи з дня, коли він прийняв рішення взяти собаку, точніше собаку-«дівчинку».

Цуценям – бути!

Отож, Ви взяли собаку та вирішили, що через деякий час обов’язково будете її спарювати. Виникає питання, коли починати готуватися до в’язки, адже час летить швидко. Відповідь однозначна: готувати улюбленицю потрібно з моменту появи її у домі, оскільки на момент пологів і вигодовування потомства собака повинна бути повністю здоровою і підготовленою задовго до самого процесу.

Парувати суку можна, коли вона досягне статевої зрілості й всі системи її організму будуть готові до виношування потомства. Це – третя тічка, приблизно до 2-х років. За три місяці до планової в’язки  потрібно обробити собаку від ендопаразитів, здати кал тварини у лабораторію на дослідження на яйця глиста і найпростіших. Собака повинна бути вакцинована.

Приблизно за місяць до в’язки необхідно провести обстеження собаки на герпес, хламідіоз, взяти мазок з піхви і загальний аналіз крові. А ще краще – отримати ветеринара, який детальніше знає про проблеми тварини, адже під час вагітності і вигодовування цуценят можуть загостритися хронічні хвороби. Саме лікар дасть розгорнуті рекомендації щодо вигодовування потомства та доповнить раціон собаки добавками, вітамінами та мікроелементами, які необхідні саме Вашій улюблениці.

Отже, собака підготовлена до в’язки, «наречений» обраний, «молоді» сподобалися один одному. У день в’язки краще звернутися до спеціаліста, який допоможе уникнути ускладнень та простежить, аби процес приніс тваринам не тільки задоволення, а й результат. За кілька днів після того в’язку потрібно повторити. З цього моменту можна починати чекати цуценят своєї улюблениці.

Беременность у собак - календарь по неделям

Вагітність

В середньому вагітність у собак триває 57-72 дні, залежно від породи, індивідуальних особливостей, кількості і розмірів цуценят. Вагітність на ранніх строках важко визначити візуально, але змінюється поведінка собаки: вона може стати більш ласкавою, спокійною. Не варто панікувати, якщо на ранніх термінах вагітності виникне токсикоз (з’явиться блювота, пронос, слабкість), але варто звернутися до ветеринарного фахівця, який допоможе впоратися з цими симптомами. Підтвердити вагітність можна за допомогою УЗД, яке проводиться через 3-3,5 тижні після контрольної в’язки. Ультразвукове дослідження на 48 день вагітності з великою імовірністю задовольнить інтерес власника про кількість цуценят.

У другій половині вагітності потрібно забути про тренування, надмірно активні ігри та стрибки. Якщо собака народжує не вперше, то на 38-45 день в молочних залозах може з’явиться молоко. Через фізіологічні зміни, які відбуваються в організмі тварини, майбутню маму треба частіше годувати (приблизно 3-4 рази на добу, дотримуючись рекомендації ветеринара щодо раціону) та збільшити кількість прогулянок, адже діурез і дефекація стають частішими через збільшення внутрішньочеревного тиску.

Приблизно за 10 днів до пологів зменшити кількість білка в раціоні. Завчасно подбайте про місце, де собака буде народжувати, та до якого привчить потомство. Місце повинне бути просторим, щоб собака могла вільно лягати на бік і там не було протягів. Завчасно підготуйте усе, що Вам знадобиться для пологів, зокрема:

 • клейонка, старі простирадла, велику кількість серветок, замінні підстілки;
 • грілка для цуценят та обладнане місце для них;
 • чисті, міцні нитки та ножиці для перев’язування пуповини;
 • спринцівка для видалення навколоплідних вод з носа й рота у цуценяти;
 • марля або інші бавовняні серветки для обтирання новонароджених;
 • водний розчин йоду (бетадин);
 • декілька пар рукавичок;
 • ваги для зважування цуценят;
 • дезінфікуючі засоби (перекис водню, спирт)
 • вазелінове масло;
 • різнокольорові стрічки для того, щоб позначити цуценят;
 • блокнот і ручка для записів.

Також власнику потрібно заздалегідь домовитися про можливість викликати додому ветеринара та попередньо домовитися з ним.

Беременность у собак | Круглосуточная ветклиника, Сумы

Пологи

Отже, все готово: майбутня мама «знає» де буде народжувати, все необхідне для пологів зібрано, наближається відповідальний момент. За 3-5 днів до пологів у собаки збільшується набряклість статевих губ, може виділятися слиз і відходити білкова пробка. За 2-3 дні до пологів в молочних залозах з’являється молоко (для собак, які народжують вперше).

Власник повинен вміти вимірювати температуру собаки, оскільки за 15-40 годин до пологів вона знизиться на 0,4-1,2 градусів. Майбутня мама активно готує собі «гніздо», перетягує туди підстилки, ганчірки і все, що на її погляд необхідно. За добу до пологів вона може відмовитися від їжі.

Розкриття шийки матки, перший етап родової діяльності, може тривати 3-8 годин.

При одноплодній вагітності пологи можуть тривати 10-20 хв, при багатоплідній 10-18 годин (до доби).

Розглянемо стадії пологів:

1 стадія:

(максимум 36 год) відкриття шийки матки, маткові скорочення, розрив першого біляплідного міхура, перше цуценя повинне з’явитися не пізніше, ніж через 12 годин.

Початок другої стадії:

 • Спад і підвищення температури тіла.
 • Відходять води.

Починаються скорочення, (тривалістю від 2 до 24 годин) інтервал між цуценятами 15-20 хв. Якщо сука не допомагає цуценятам нормально народитися, то Вам слід:

 • Швидко звільнити цуценя від навколоплідних оболонок (особливо ніс і рот), розтерти цуценя насухо проти шерсті, це стимулює дихання).
 • При необхідності перев’язати і перерізати пуповину на відстані 1,5-2 см від живота, обробити водним розчином йоду.
 • Прикласти цуценят до сосків матері, що дуже важливо, як для малюків так і для собаки (стимуляція родової діяльності). Зважити і записати.
 • Перекласти в підготовлену коробочку для очікування братів і сестер.

Третя стадія — вигнання плаценти ч / з 5-15 хв

Приводом для звернення до ветеринара є:

 • Підняття температури без пологів;
 • Зелені виділення з піхви, щеня не з’являється більше 2-х годин;
 • Слабкі потуги, а щеня не народжується більше 2-х годин
 • Потуги сильні, а щеня не народжується більше 20-30 хв.
 • Щеня застрягло в родовому каналі.

Народжуються цуценята з закритими очима і слуховими проходами. Відкриваються очі через 10-14 днів. У процесі росту, цуценята повинні рівномірно набирати вагу, для контролю їх необхідно регулярно зважувати. За чистотою в пологовому відділенні стежить собака – мама, вилизуючи дітей. Цуценята повинні бути спокійні, самі знаходити сосок і наївшись,, спати.

Цю тему можна продовжувати, описуючи різні аспекти, починаючи від підготовки до в’язки, вагітності, пологів, вирощуванням здорового потомства. Ми будемо дуже вдячні читачам нашого журналу за допомогу в добірці цікавих для них матеріалів. Це можуть бути статті, добірки у вигляді інтерв’ю (питання-відповідь) і коротких відповідей на свої запитання.

Беременность у собак: признаки, сроки и уход - PurinaOne.ru
Также интересно
Дерматологічні хвороби собак
Дерматологічні хвороби собак

Миргородська ЯнаЛікар-ординатор ВЦ “Алден-Вет” за адресою вул. Харківське шосе, 53 Шкіра – найбільший орган в організмі, але власники домашніх тварин часто не надають цьому значення. Вони, швидше за все, будуть стурбовані можливими захворюваннями серця, легень, шлунку або нирок, ніж шкірними захворюваннями, хоча хвороби шкіри зазвичай мають симптоми, які набагато очевидніші аніж симптоми інших хвороб. За […]

Читать дальше >>
Дерматологічні хвороби котів
Дерматологічні хвороби котів

Провозен МихайлоЛікар-ординатор ВЦ “Алден-Вет” за адресою вул. Харківське шосе, 53 Дослідження показують, що від 6 до 15 відсотків пацієнтів з сімейства котячих мають як мінімум одну дерматологічну проблему, а багато кішок страждає навіть від декількох хвороб. Наприклад, нещодавнє дослідження серед кішок показало, що у 22 відсотків були прояви двох шкірних захворювань, а у 6 відсотків […]

Читать дальше >>
Підготовка до перевезення собаки за кордон
Підготовка до перевезення собаки за кордон

Матяш ОлександрЛікар-ординатор ВЦ “Алден-Вет” за адресою пр-т Лобановського, 10а Іноді власник тварини, якщо йому необхідно поїхати за кордон, може не захотіти залишати тварину в спеціальному готелі. Звичайно, для всіх господарів, котрі обожнюють своїх улюбленців, психологічно складно віддавати свою тварину в спеціальний готель на перетримку або можливо залишити друзям, родичам.  Тож виникає питання про підготовку тварини […]

Читать дальше >>
Переможці конкурсу на обкладинку Ревю. Літо 2021
Переможці конкурсу на обкладинку Ревю. Літо 2021

Нарешті ми можемо дізнатись переможців конкурсу на обкладинку Ревю. Літо 2021! І місце І місце посіли ці прекрасні улюбленці! Саме вони будуть на обкладинці літнього випуску журналів «Ревю. Коти» та «Ревю. Собаки». А також отримують знижку 10% на прийом у мережі ВЦ «Алден-Вет» та «ВЕТПро» та пакет корму Optimeal. ІІ місце Посіли не менш милі […]

Читать дальше >>
Подписка на новости

Подпишитесь на наши новости и получайте первыми наши специальные предложения, скидки и новости

Запись на прием
X
Отзыв
X
Поиск
X