ВИВИХ ПАТЕЛІ

СЕМЕНЕЦЬ А.М., ВЦ «АЛДЕН-ВЕТ», ВУЛ. Г. ДНІПРА, 18.

Вивих патели, або зміщення колінної чашечки (надколінка) щодо нормального положення в блоці стегнової кістки доволі часта причина кульгавості у собак дрібних та середніх порід. Клінічно захворювання може проявитися незабаром після народження, але частіше за все воно виявляється після 4 місяців. Вивих колінної чашечки може бути вродженим (патологія розвитку) або травматичним за своїм походженням. Травматичний зустрічається у собак будь-якої породи і зазвичай трапляється в результаті удару по латеральній поверхні колінного суглоба.

ЗУСТРІЧАЮТЬСЯ МЕДІАЛЬНИЙ І ЛАТЕРАЛЬНИЙ ВИВИХИ.

Медіальний вивих колінної чашечки є найпомітнішою ознакою відхилення в розвитку всієї кінцівки. Причина вродженого вивиху точно не встановлена. Безсумнівно, вивих пов’язаний з аномаліями розвитку кінцівки, які призводять до зміщення комплексу чотириголового м’яза (чотириголовий м’яз + колінна чашечка + сухожилля колінної чашечки). Захворювання найчастіше спостерігається у невеликих собак, таких як карликовий і той пуделі, кавалер кінг-чарльз-спанієль, йоркширський тер’єр, чіхуахуа та грифон. Однак воно також зустрічається у собак більших порід: боксера, прямошерстного ретривера, лабрадора-ретривера, а також у гігантських порід, приміром сенбернара, у якого латеральний вивих також пов’язаний з деформацією колінного суглоба. Для запобігання генетично успадкованої причини вивиху надколінка в Україні, згідно з міжнародними стандартами, з 2017 року запроваджено сертифікацію собак з приводу цієї хвороби.

  1. Мінімальний вік для обстеження собак усіх порід – 14 місяців. Собака має бути зареєстрований у Племінній книзі Всеукраїнської громадської організації «Кінологічна Спілка України» або у додатку до неї. Власник собаки має бути членом КСУ.
  2. Тварина ідентифікується мікрочипом.
  3. Проводити дослідження на наявність вивиху надколінка мають право лише ті ветеринарні лікарі, які були ліцензовані КСУ.
  4. Член КСУ звертається до ліцензованого ветеринарного лікаря щодо проведення обстеження на наявність вивиху надколінка та отримує відповідний сертифікат міжнародного зразка, затвердженого КСУ, про результати.
  5. Ліцензований лікар ветеринарної медицини своїм підписом на сертифікаті підтверджує проведення ним ідентифікації собаки, проведення обстеження колінних суглобів на наявність вивиху надколінка, достовірність результатів досліджень та особисто відповідає за правдивість інформації, зазначеної у сертифікаті про результати дослідження.
  6. Результати досліджень на наявність вивиху надколінка можуть бути внесені до бази КСУ та родоводу собаки, за бажанням власника собаки. Для цього власнику собаки необхідно звернутися до осередку КСУ, у якому він/вона перебуває на обліку.
  7. Висновки про результати обстежень зберігаються в Головному Управлінні КСУ протягом 5 (п’яти) років.

СИСТЕМА ОЦІНКИ СТУПЕНЮ ВИВИХУ НАДКОЛІНКА

У сертифікатах про проведення дослідження колінного суглоба на наявність вивиху надколінка вказують наступні оцінки на основі проведеного мануального дослідження:

0 НОРМА Колінний суглоб у нормі.

І СТУПІНЬ. Спонтанний вивих надколінка трапляється дуже рідко. Надколінок мануально легко зміщується з місця анатомічної локалізації за повного розгинання колінного суглоба, але одразу повертається в нормальне положення при відпусканні задньої кінцівки (не вимушеному положенні).

II СТУПІНЬ. Частий вивих надколінка при згинанні суглоба, або при натисканні пальцями. Спонтанне повернення надколінка на своє місце здійснюється не завжди одразу.

IIІ СТУПІНЬ. Стійкий вивих надколінка. Надколінок сам не повертається на своє місце. Мануально надколінок можна повернути на своє місце.

IV СТУПІНЬ. Стійкий вивих надколінка. Мануально надколінок не можна повернути на своє місце.

 

Провести офіційне обстеження колінних суглобів щодо вивиху надколінка, з одержанням сертифіката міжнародного зразка, ви маєте можливість у ветеринарній клініці за адресою: м. Київ, вул. Героїв Дніпра, 18, ВЦ «Алден-Вет». Обстеження проводить ліцензований лікар ветеринарної медицини Семенець Андрій Миколайович.