Зайві пальці у собак. Бути чи не бути?

Сьогодні ми поговоримо про таке явище, як рудиментарний палець у собак, або прибулий палець, чи вовчий кіготь — саме так у наші дні називають п’ятий палець у собак.

У нормі в собак (незалежно від породи, віку та статі) налічується п’ять пальців на передніх лапах (п’ятий палець додатковий), і по чотири на задніх кінцівках. Прибулий палець у собак не виконує жодного функціонального навантаження і є атавізмом, так званим подарунком від далеких предків, якими прийнято вважати не тільки вовків, а й більш далеких предків. Прибулі пальці в процесі еволюції поступово рудиментувались, і потреба в них зникла.

Атавізмом прийнято вважати такі ознаки того чи іншого організму, виду, класу, які колись були присутні й активно використовувалися його дуже далекими предками, але з часом втратили свої функції, залишивши про себе лише слабке нагадування.

Проте, у деяких порід собак, таке явище вважається ознакою чистоти їх походження:

  • бріар;
  • ненецька лайка (оленегонний шпіц);
  • піренейський мастиф;
  • босерон.

Чи успадковується полідактилія (зайві пальці) на передніх кінцівках, не встановлено, але відомо, що додаткові пальці на задніх кінцівках зустрічаються набагато частіше, ніж на передніх. У деяких порід, німецьких вівчарок та браків, прибулі пальці бувають дуже рідко.

Рудиментарний палець на задніх кінцівках може мати як вид цілком розвиненого пальця, так і нагадувати невелику рудиментарну складку шкіри. Найчастіше він має одну або дві фаланги і не зовсім міцно прикріплюється до шкіри, через що часто травмується (особливо у мисливських собак). Додатковий палець на передній кінцівці має три фаланги і міцно прикріплений. Зазвичай його видаляють за бажанням власника собаки (цуценяти), особливо у таких порід, яким необхідний постійний грумінг (фокстер’єри, пуделі, шнауцери). Зайві пальці у цуценят мисливських порід видаляють з міркувань безпеки, для запобігання травматизму.

Видаляти чи ні?

Видалення рудиментів не є обов’язковим, однак фахівці настійно рекомендують це робити. Користі від прибулих пальців абсолютно ніякої, а неприємностей забагато. Рудиментарні пальці на тазових кінцівках, як правило, позбавлені деяких фаланг: вони кріпляться не до кістки, а виключно до шкіри. Слабке прикріплення гарантує таким «відросткам» безліч травм.

Пальці на передніх кінцівках, на відміну від задніх «побратимів», мають, як і належить, всі три фаланги. До кістки вони прикріплені ретельно, а тому і заважають менше. Доглядати за додатковим пальцем потрібно як і за іншими, тобто регулярно підстригати кігті. Якщо кіготь на такому пальці росте неправильно і постійно спричиняє собаці дискомфорт або, ще гірше, провокує запалення — варто задуматися про видалення даного рудиментарного органу.

Рудименти заважають тварині бігати і ходити, особливо, якщо доводиться пересуватися по снігу або пухкій землі. Нерідко, після отримання травми, ветеринар приймає рішення про ампутацію рудимента. Подібне може статися не тільки з цуценям, але і з дорослим собакою. Власнику тварини зовсім не варто переживати, адже це найпростіша операція, яку вихованці переносять дуже легко.

Видалення

Видалення проводиться тільки за бажанням господарів собаки.

У цуценят видалення прибулого пальця проходить у віці від трьох до шести днів, під місцевою анестезією. Шкіра, разом із пальцем, прихоплюється гемостатичним пінцетом, і під ним відсікається. Рана зашивається декількома вузловими швами. Під час операції можливе використання шовного матеріалу, що самостійно розсмоктується. У цьому випадку шви не знімаються. Цуценятам старше одного тижня операцію вже не проводять, слід дочекатися 12-16 тижнів і вже потім виконувати хірургічне втручання, яке здійснюють, як і дорослим собакам, під загальним наркозом.

Післяопераційний догляд для маленьких цуценят не представляє складності. Навіть не потрібно накладати пов’язку. Однак старшим цуценятам і дорослим собакам накладають м’яку пов’язку на 3-5 днів після операції, а шви видаляють після 7-10 днів. Щоб тварина не розлизувала післяопераційні рани і не роздирала шви, лікарі рекомендують використовувати захисний комір.

Остаточне рішення все ж за господарями. Додаткові пальці на передніх лапах, в більшості випадків, щільно прилягають до кінцівок і травмуються не частіше інших. Але трохи інакше може закінчиться справа з рудиментарними пальцями на задніх лапах. Вони можуть сильно підніматися над шкірним покривом і часто травмуватися, наприклад, на полюванні, коли собаці доводиться пересуватися крізь зарості, очерети, високу траву і так далі. Досить часто додаткові пальці у собак видаляють власники довгошерстих вихованців, щоб полегшити грумінг. Домашнім собакам, що не ведуть «мисливський», «спортивний» або «світський» спосіб життя, як правило, прибулі пальці на задніх і вже тим більше на передніх кінцівках ніяких незручностей не доставляють.

Также интересно
Зима та тварини. Підготовка до зими
Зима та тварини. Підготовка до зими

Маркітан Елла, директор ВЦ “Алден-Вет” за адресою вул. М. Закревського, 87 Зимовий період є найважчим для тварин та їх власників. Підготовчий процес до зими рекомендуємо почати заздалегідь, оскільки погодні умови непередбачувані. Розглянемо детально основні пункти наших рекомендацій: Гігієна З приходом зими, дороги обробляють реагентами та сіллю, внаслідок чого страждають тварини. У першу чергу, негативного впливу […]

Читать дальше >>
Стрес у собак
Стрес у собак

Максименко Євгенія, лікар-ординатор ВЦ “Алден-Вет” за адресою вул. Гришка, 4а Так само як і люди, наші вихованці можуть перебувати під впливом стресу і стрес-факторів. Однак наші пухнасті друзі не можуть озвучити, що вони в стані стресу або їх просто щось турбує. Ми розуміємо, що кожному господарю хочеться допомогти своєму вихованцю зменшити його переживання, тому пропонуємо […]

Читать дальше >>
Травми рогівки у собак
Травми рогівки у собак

У деяких випадках навіть найуважніші господарі тварин  не в змозі вберегти своїх улюбленців від травм та захворювань, в тому числі очей. Найбільш часто трапляється, що під час прогулянки собаки отримують невелику рану або подряпину, яка може залишатися непоміченою, хоча здатна спричинити серйозні проблеми. Пошкодження очей та їх наслідки бувають різноманітними. Обережно, гостре Собака є дуже […]

Читать дальше >>
Серцево-легеневі гельмінтози собак (дирофіляріоз та ангіостронгілоідоз)
Серцево-легеневі гельмінтози собак (дирофіляріоз та ангіостронгілоідоз)

Ще якихось 20-25 років тому дирофіляріоз та ангіостронгілоідоз були екзотичними для України хворобами, а у лікарів ветеринарної медицини виникали труднощі з їх діагностуванням та лікуванням. На сьогодні, на жаль, дирофіляріоз став настільки розповсюдженим, що тест на на нього було включено до переліку обов`язкових скринінгових досліджень. Хвороби, які колись були розповсюджені у південних теплих країнах, внаслідок […]

Читать дальше >>
Подписка на новости

Подпишитесь на наши новости и получайте первыми наши специальные предложения, скидки и новости

Запись на прием
X
Отзыв
X
Поиск
X