Зайві пальці у собак. Бути чи не бути?

Сьогодні ми поговоримо про таке явище, як рудиментарний палець у собак, або прибулий палець, чи вовчий кіготь — саме так у наші дні називають п’ятий палець у собак.

У нормі в собак (незалежно від породи, віку та статі) налічується п’ять пальців на передніх лапах (п’ятий палець додатковий), і по чотири на задніх кінцівках. Прибулий палець у собак не виконує жодного функціонального навантаження і є атавізмом, так званим подарунком від далеких предків, якими прийнято вважати не тільки вовків, а й більш далеких предків. Прибулі пальці в процесі еволюції поступово рудиментувались, і потреба в них зникла.

Атавізмом прийнято вважати такі ознаки того чи іншого організму, виду, класу, які колись були присутні й активно використовувалися його дуже далекими предками, але з часом втратили свої функції, залишивши про себе лише слабке нагадування.

Проте, у деяких порід собак, таке явище вважається ознакою чистоти їх походження:

  • бріар;
  • ненецька лайка (оленегонний шпіц);
  • піренейський мастиф;
  • босерон.

Чи успадковується полідактилія (зайві пальці) на передніх кінцівках, не встановлено, але відомо, що додаткові пальці на задніх кінцівках зустрічаються набагато частіше, ніж на передніх. У деяких порід, німецьких вівчарок та браків, прибулі пальці бувають дуже рідко.

Рудиментарний палець на задніх кінцівках може мати як вид цілком розвиненого пальця, так і нагадувати невелику рудиментарну складку шкіри. Найчастіше він має одну або дві фаланги і не зовсім міцно прикріплюється до шкіри, через що часто травмується (особливо у мисливських собак). Додатковий палець на передній кінцівці має три фаланги і міцно прикріплений. Зазвичай його видаляють за бажанням власника собаки (цуценяти), особливо у таких порід, яким необхідний постійний грумінг (фокстер’єри, пуделі, шнауцери). Зайві пальці у цуценят мисливських порід видаляють з міркувань безпеки, для запобігання травматизму.

Видаляти чи ні?

Видалення рудиментів не є обов’язковим, однак фахівці настійно рекомендують це робити. Користі від прибулих пальців абсолютно ніякої, а неприємностей забагато. Рудиментарні пальці на тазових кінцівках, як правило, позбавлені деяких фаланг: вони кріпляться не до кістки, а виключно до шкіри. Слабке прикріплення гарантує таким «відросткам» безліч травм.

Пальці на передніх кінцівках, на відміну від задніх «побратимів», мають, як і належить, всі три фаланги. До кістки вони прикріплені ретельно, а тому і заважають менше. Доглядати за додатковим пальцем потрібно як і за іншими, тобто регулярно підстригати кігті. Якщо кіготь на такому пальці росте неправильно і постійно спричиняє собаці дискомфорт або, ще гірше, провокує запалення — варто задуматися про видалення даного рудиментарного органу.

Рудименти заважають тварині бігати і ходити, особливо, якщо доводиться пересуватися по снігу або пухкій землі. Нерідко, після отримання травми, ветеринар приймає рішення про ампутацію рудимента. Подібне може статися не тільки з цуценям, але і з дорослим собакою. Власнику тварини зовсім не варто переживати, адже це найпростіша операція, яку вихованці переносять дуже легко.

Видалення

Видалення проводиться тільки за бажанням господарів собаки.

У цуценят видалення прибулого пальця проходить у віці від трьох до шести днів, під місцевою анестезією. Шкіра, разом із пальцем, прихоплюється гемостатичним пінцетом, і під ним відсікається. Рана зашивається декількома вузловими швами. Під час операції можливе використання шовного матеріалу, що самостійно розсмоктується. У цьому випадку шви не знімаються. Цуценятам старше одного тижня операцію вже не проводять, слід дочекатися 12-16 тижнів і вже потім виконувати хірургічне втручання, яке здійснюють, як і дорослим собакам, під загальним наркозом.

Післяопераційний догляд для маленьких цуценят не представляє складності. Навіть не потрібно накладати пов’язку. Однак старшим цуценятам і дорослим собакам накладають м’яку пов’язку на 3-5 днів після операції, а шви видаляють після 7-10 днів. Щоб тварина не розлизувала післяопераційні рани і не роздирала шви, лікарі рекомендують використовувати захисний комір.

Остаточне рішення все ж за господарями. Додаткові пальці на передніх лапах, в більшості випадків, щільно прилягають до кінцівок і травмуються не частіше інших. Але трохи інакше може закінчиться справа з рудиментарними пальцями на задніх лапах. Вони можуть сильно підніматися над шкірним покривом і часто травмуватися, наприклад, на полюванні, коли собаці доводиться пересуватися крізь зарості, очерети, високу траву і так далі. Досить часто додаткові пальці у собак видаляють власники довгошерстих вихованців, щоб полегшити грумінг. Домашнім собакам, що не ведуть «мисливський», «спортивний» або «світський» спосіб життя, як правило, прибулі пальці на задніх і вже тим більше на передніх кінцівках ніяких незручностей не доставляють.

Также интересно
Дерматологічні хвороби собак
Дерматологічні хвороби собак

Миргородська ЯнаЛікар-ординатор ВЦ “Алден-Вет” за адресою вул. Харківське шосе, 53 Шкіра – найбільший орган в організмі, але власники домашніх тварин часто не надають цьому значення. Вони, швидше за все, будуть стурбовані можливими захворюваннями серця, легень, шлунку або нирок, ніж шкірними захворюваннями, хоча хвороби шкіри зазвичай мають симптоми, які набагато очевидніші аніж симптоми інших хвороб. За […]

Читать дальше >>
Підготовка до перевезення собаки за кордон
Підготовка до перевезення собаки за кордон

Матяш ОлександрЛікар-ординатор ВЦ “Алден-Вет” за адресою пр-т Лобановського, 10а Іноді власник тварини, якщо йому необхідно поїхати за кордон, може не захотіти залишати тварину в спеціальному готелі. Звичайно, для всіх господарів, котрі обожнюють своїх улюбленців, психологічно складно віддавати свою тварину в спеціальний готель на перетримку або можливо залишити друзям, родичам.  Тож виникає питання про підготовку тварини […]

Читать дальше >>
Перший візит до ветеринарної клініки: питання, які ви повинні поставити лікарю
Перший візит до ветеринарної клініки: питання, які ви повинні поставити лікарю

Балобанова КатеринаЛікар-терапевт, хірург ВЦ “Алден-Вет” за адресою вул. М. Закревського, 87 З появою цуценяти в родині з’являється багато радості, турбот, а також відповідальності. Коли цуценя приходить в дім, з ним з’являється багато питань, на які шукають відповіді в Інтернеті, у знайомих, волонтерів та інших, що нерідко призводить до неправильного годування, утримання тварини та навіть інколи […]

Читать дальше >>
Отруєння чадним газом у собак
Отруєння чадним газом у собак

Максименко ЄвгеніяЛікар-ординатор ВЦ “Алден-Вет” за адресою вул. М. Гришка, 4а Оксид вуглецю (CO2) – газ без кольору та запаху, що виникає при спалюванні вуглеводів. Він може виділятися при пожежах та на відкритому вогні, разом з вихлопними газами автомобіля, від газових плит та швидко накопичується в закритих та погано провітрюваних приміщеннях. СО2 токсичний для всіх видів, […]

Читать дальше >>
Подписка на новости

Подпишитесь на наши новости и получайте первыми наши специальные предложения, скидки и новости

Запись на прием
X
Отзыв
X
Поиск
X