Здоров’я і рухливость суглобів

Остеоартрит також відомий як дегенеративне захворювання суглобів. За  частотою випадків на першому місці знаходиться у літніх тварин. Проте вже у віці більше року його можна зустріти у 20 % тварин, з якими звертаються до ветеринарної клініки зі скаргами на кульгавість і біль у кінцівках. У собак віком близько 10 років ця цифра сягає 50 %.

Хвороба зазвичай проявляє себе важкорухомістю хворого суглоба, кульгавістю різного ступеня, болем і запаленням як самого суглоба, так і оточуючих його м’яких тканин.

Початковими пошкоджуючими факторами можуть бути травми, надмірні фізичні навантаження, вроджені дефекти будови кістково-м’язової системи що, поряд із погіршенням регенераторних здібностей тканин і появою надмірної ваги, призводять до незворотних змін суглобових хрящів.

У результаті мікротравм клітин суглобового хряща вивільняються запальні ферменти, які пошкоджують поверхню хряща. Ці ушкодження призводять до запалення тканин самого хряща і суглобової капсули, погіршення стану і розм’якшенню підхрящевої частини кістки. Коли чутливі тканини суглобової капсули і кістки пошкоджені значною мірою (зазвичай вже після значного пошкодження хрящів суглоба), з’являються ознаки болю, кульгавості, припухлості і важкорухомості суглоба. Надалі організм реагує на пошкодження процесами окостеніння (осифікації) м’яких тканин, з метою стабілізувати суглоб, зменшити рухливість і, по можливості, зменшити больові відчуття. Однак цей дегенеративний процес заподіює зміни, що викликають больові відчуття протягом усього життя.

Перші видимі ознаки остеоартрозу:

  • кульгавість;
  • підвищена чутливість або прояви агресії при пульпації ураженої області;
  • зниження фізичної активності;
  • важкорухомість (особливо після відпочинку);
  • тварині важко вставати, лягати, підніматися по сходах;
  • собака відмовляється або стає нездатна стрибати.

Рентгенографія дозволяє визначити супутні зміни в суглобі і оточуючих його тканинах (осифікація, пошкодження підхрящевої ділянки кістки). Для початку лікування остеоартриту, важливо визначити наявність супутніх патологій, таких як фрагментований вінцевий відросток, розрив передньої хрестоподібної зв’язки, травма меніска або бічних зв’язок, і усунути їх.

Застосування повільно діючих лікарських препаратів, які покращують діяльність хрящової тканини суглоба:

  • Ін’єкційні препарати: полісульфат глюкозаміноглікан (Адекван) і гіалуронова кислота (Хионат), перший призначається у вигляді внутрішньом’язових ін’єкцій, другий застосовується внутрисуставно.
  • Пероральні продукти: глюкозамін, хондроїтин, довголанцюгові омега-3 жирні кислоти. Найкращий ефект від їх застосування спостерігається у випадках призначень при перших найменших проявах остеоартриту. Також дуже корисно їх застосовувати клінічно здоровим собакам великих порід, собакам у період інтенсивного росту, робочим та спортивним тваринам.

Внутрішньосуглобові ін’єкції стероїдних гормонів (метилпреднізолон, тріамцинолон) здатні зменшити запалення і біль у суглобі у тварин, стійких до інших видів терапії. Проте повторні ін’єкції гормонів здатні з високим ступенем імовірності посилити руйнування суглобового хряща внаслідок уповільнення синтезу клітин матриксу.

Нестероїдні протизапальні препарати застосовуються в основному для тимчасового полегшення больових відчуттів на етапі підготовки до реабілітаційної терапії. При тривалому застосуванні здатні викликати цілий ряд небажаних побічних ефектів: зачіпають шлунково-кишковий тракт, печінку, нирки. Хоча, в цілому, препарати цієї групи для собак, що випускаються в даний час (Рімаділ, Рікарфа, Метакам) зарекомендували себе як високоефективні і малотоксичні препарати з вираженим знеболювальним ефектом.

Зменшення ваги тіла настійно рекомендується для собак з надмірною вагою, тому що при ожирінні спостерігається не тільки збільшення вагового навантаження на суглоби, але і погіршення регенеративних процесів у тканинах суглобового хряща на біохімічному рівні. У зоомагазинах, що розташовані в кожній з наших клінік, ви можете придбати спеціальні, дієтичні сорти для контролю ваги вашої тварини.

Реабілітаційна терапія. Основним методом реабілітаційної терапії є електротерапія, застосовувана метою зменшення запалення, набряку і болю. У домашніх умовах необхідно виконувати пасивні згинання-розгинання в широкому діапазоні рухів у суглобі для відновлення повного діапазону рухів. Після того як біль зменшився і больові відчуття знаходяться під контролем, можна застосовувати гідротерапію (плавання у водоймах, спеціальних ваннах, заняття на біговій доріжці у воді), що дозволить відновити нормальну рухливість хворих суглобів і наростити м’язову масу.

Остеоартрит часто зустрічається у літніх собак. На його розвиток впливає маса різних факторів і спосіб життя в цілому, і тільки уважне спостереження за станом здоров’я тварини може допомогти виявити перші причини цього захворювання і, відповідно, почати ранню і ефективну терапію.

Для профілактики здоров’я і рухливості суглобів у наших клініках розміщені бігові доріжки — для кращого опрацювання рухливості кінцівок тварин. По можливості, намагайтеся надавати своєму вихованцеві активні заняття або проконсультуйтеся у ортопеда, який підбере індивідуальну програму для вашого улюбленця.

Также интересно
Безпритульні тварини — наші друзі, а ми — їхня підтримка!
Безпритульні тварини — наші друзі, а ми — їхня підтримка!

Любіна Катерина,  асистент клініки ВЦ «АЛДЕН-ВЕТ» за адресою: вул. Естонська, 51 А чи знаєте Ви, що існує день наших братів меших, які живуть на вулиці? Міжнародний день безпритульних тварин проходить кожного року у другій половині серпня. У 1992 році його започаткувала Міжнародна спільнота з прав тварин. На разі цей день відзначають більш ніж у 50 […]

Читать дальше >>
Гематома вуха. Методи лікування
Гематома вуха. Методи лікування

Шевцова Юлія, Головний лікар, лікар-терапевт   ВЦ «АЛДЕН-ВЕТ» за адресою:  Харківське шосе,53. Отогематома — це скупчення ексудату або крові між шкірним покривом і вушним хрящем. Цей патологічний процес виникає в результаті травмування кровоносних або лімфатичних судин.   Розвивається отогематома в результаті розриву внутрішньої частини судини. Під тиском, що виник від рідини, шкіра відшаровується від хряща, а […]

Читать дальше >>
Хто такий лікар гастроентеролог? Чому необхідно відвести до нього свого собаку?
Хто такий лікар гастроентеролог? Чому необхідно відвести до нього свого собаку?

Малашенко Анастасія, ординатор-терапевт, клініка «ВЕТПро» за адресою: вул. Драгоманова, 31В На сьогодні у світі величезна кількість вузьких фахівців в галузі ветеринарної медицини, одним з таких є гастроентеролог. Так чому ж і в яких випадках Вам з чотириногим другом варто було б відвідати такого фахівця? Спробуємо розібрати прості ситуації та зробити висновки. Гастроентерологія — одна з […]

Читать дальше >>
Хвороби носа у собак. Чому з’являються кірки на носі?
Хвороби носа у собак. Чому з’являються кірки на носі?

Стеценко Наталія, лікар-терапевт, спеціаліст УЗД діагностики ВЦ «АЛДЕН-ВЕТ» за адресою: вул. Антоновича, 32 Що ми бачимо в першу чергу коли просинаємося? Авжеж, ніс нашого улюбленця!  І звичайно ж хочеться аби цей чудовий носик був здоровим! У здорової собаки ніс холодний і вологий. Він може бути теплим і сухим під час сну, або, іноді, при підвищеній […]

Читать дальше >>
Подписка на новости

Подпишитесь на наши новости и получайте первыми наши специальные предложения, скидки и новости

Запись на прием
X
Отзыв
X
Поиск
X