Pet-терапія

Кожен, у кого є домашні улюбленці, знає, що тварини роблять нас щасливими. Але все більше наукових досліджень доводять, що домашні улюбленці можуть робити нас ще і здоровими.

Окремою дисципліною pet-терапії є каністерапія (від лат. Canis — собака) — лікування хворих за допомогою собаки.

Історія каністерапії походить з 1796 року, коли в англійському графстві Йоркшир була заснована лікарня для душевнохворих «Ретрит». Засновник лікарні Вільям Тьюк ті його сподвижники замінили традиційний на той час метод лікування психічнохворих (за допомогою гамівних сорочок і ліків) на християнські принципи співчуття, любові, розуміння і довіри. В лікуванні стали застосовувати собак. Лікарі відзначали позитивний вплив тварин на хворих, у них знизилася агресія і частота нападів.

Також американський дитячий психіатр Борис Левінсон помітив, як його маленькі пацієнти позитивно реагували на його собаку, який знаходився в приймальні під час сеансу лікування, згодом і запропонував використовувати цих тварин для лікування психічних розладів. Він вперше вжив в 1969 році термін «pet-терапія».

Час, проведений з твариною, покращує  фізичний, розумовий, а також емоційний стан людини.

Цілющі ефекти pet-терапії

Психічні переваги:

  • зниження стресу і тривоги;
  • зниження депресії;
  • зниження почуття самотності та ізоляції;
  • зниження агресивної поведінки;
  • збільшення здатності приймати соціальну та емоційну підтримку.

Фізичні переваги:

  • зниження артеріального тиску;
  • зниження частоти серцевих скорочень;
  • зниження гормону стресу — кортизолу;
  • збільшення гормонів, пов’язаних із здоров’ям і почуттям благополуччя — бета-ендорфіну, дофаміну, окситоцину, пролактину, серотоніну;
  • стимул до фізичних вправ;
  • поліпшення дрібної моторики.

Крім того, переваги, перераховані вище, можуть призвести до зменшення потреби людини в ліках. У тій чи іншій мірі позитивний вплив терапія з використанням тварин надає при таких захворюваннях:

  • підвищена тривожність;
  • епілепсія;
  • розсіяний склероз;
  • ДЦП;
  • різні види деменції;
  • у реабілітації після травм, інсультів;
  • при наданні паліативної допомоги невиліковно хворим.

Для людей з епілепсію за кордоном спеціально виховують собак-асистентів, які завжди поруч з людиною. Якщо у господаря стався напад, такий пес убезпечить його від небезпечних предметів або покличе по допомогу. Особливо натреновані собаки можуть за запахом розпізнавати швидкий напад і у такий спосіб допомагають господареві вжити заходів безпеки.

Відновлення після інсульту, важких операцій, травм — процес зазвичай довгий і трудомісткий. Щодня потрібно виконувати безліч вправ, і тут собаки можуть бути добрими помічниками. Вчені з’ясували, що в компанії з домашнім улюбленцем, при виконанні потрібних для реабілітації вправ, людина відчуває себе спокійніше і впевненіше. Справа в тому, що собака не є конкурентом, він не осудить, не подумає нічого поганого про свого господаря, але складе компанію і зробить заняття більш приємними. Тому власники собак з більшим бажанням виконують фізичні вправи.

Якщо собака досить великий, його можна видресирувати, щоб він допомагав людині підніматися по сходинках і взагалі утримувати рівновагу під час ходіння.

Ці знання вже застосовують на практиці в серйозних медичних установах. У дослідженнях було показано, що в стресових ситуаціях собаки заспокоюють краще, ніж волонтери або друзі.

За кордоном цей вид терапії дуже розповсюджений, на жаль, в Україні маловідомий. Тільки в деяких великих містах є програми для занять з дельфінами, кіньми, собаками. Багато власників тварин помічають в них якості, якими можна допомагати іншим, але не знають, як їх правильно розвинути. У майбутньому буде більше центрів і програм, де «природні» лікарі зможуть ділитися теплом і любов’ю.

Также интересно
Безпритульні тварини — наші друзі, а ми — їхня підтримка!
Безпритульні тварини — наші друзі, а ми — їхня підтримка!

Любіна Катерина,  асистент клініки ВЦ «АЛДЕН-ВЕТ» за адресою: вул. Естонська, 51 А чи знаєте Ви, що існує день наших братів меших, які живуть на вулиці? Міжнародний день безпритульних тварин проходить кожного року у другій половині серпня. У 1992 році його започаткувала Міжнародна спільнота з прав тварин. На разі цей день відзначають більш ніж у 50 […]

Читать дальше >>
Гематома вуха. Методи лікування
Гематома вуха. Методи лікування

Шевцова Юлія, Головний лікар, лікар-терапевт   ВЦ «АЛДЕН-ВЕТ» за адресою:  Харківське шосе,53. Отогематома — це скупчення ексудату або крові між шкірним покривом і вушним хрящем. Цей патологічний процес виникає в результаті травмування кровоносних або лімфатичних судин.   Розвивається отогематома в результаті розриву внутрішньої частини судини. Під тиском, що виник від рідини, шкіра відшаровується від хряща, а […]

Читать дальше >>
Хто такий лікар гастроентеролог? Чому необхідно відвести до нього свого собаку?
Хто такий лікар гастроентеролог? Чому необхідно відвести до нього свого собаку?

Малашенко Анастасія, ординатор-терапевт, клініка «ВЕТПро» за адресою: вул. Драгоманова, 31В На сьогодні у світі величезна кількість вузьких фахівців в галузі ветеринарної медицини, одним з таких є гастроентеролог. Так чому ж і в яких випадках Вам з чотириногим другом варто було б відвідати такого фахівця? Спробуємо розібрати прості ситуації та зробити висновки. Гастроентерологія — одна з […]

Читать дальше >>
Хвороби носа у собак. Чому з’являються кірки на носі?
Хвороби носа у собак. Чому з’являються кірки на носі?

Стеценко Наталія, лікар-терапевт, спеціаліст УЗД діагностики ВЦ «АЛДЕН-ВЕТ» за адресою: вул. Антоновича, 32 Що ми бачимо в першу чергу коли просинаємося? Авжеж, ніс нашого улюбленця!  І звичайно ж хочеться аби цей чудовий носик був здоровим! У здорової собаки ніс холодний і вологий. Він може бути теплим і сухим під час сну, або, іноді, при підвищеній […]

Читать дальше >>
Подписка на новости

Подпишитесь на наши новости и получайте первыми наши специальные предложения, скидки и новости

Запись на прием
X
Отзыв
X
Поиск
X