Лептоспіроз собак: методи лікування


Мудра Олена
Головний лікар, ветеринарний нефролог ВЦ “Алден-Вет” за адресою вул. Героїв Дніпра, 18

Лептоспіроз – це висококонтагіозне захворювання, збудник якого належить до роду Leptospira, відомо понад 200 патогенних серотипів. 

Лептоспіри – мікроорганізми невеликих розмірів спіральної форми з дрібними завитками, можуть рухатись. Завдяки своєму невеликому розміру вони легко проникають у закручені канальці нирок, і через здатність до активного руху легко долають захисні бар’єри шкірних і слизових покривів.

Інфікування

Джерелом інфекції є навколишнє середовище, особливо добре ця бактерія зберігається у вологому середовищі, в калюжах та водоймах зі стоячою водою. Також собаки можуть заразитися при контакті з гризунами.

Резервуаром збудника інфекції є хворі і перехворіли тварини, які виділяють лептоспіри з організму в зовнішнє середовище разом з сечею, фекаліями, молоком, а також з виділеннями з легень і статевих органів. Термін носійства лептоспірозу в собак становить від кількох місяців до 3-4 років, у кішок – до 4 місяців. Гризуни є довічними резервуарними носіями лептоспір.

Інкубаційний період при лептоспірозі собак коливається від 2 до 12 днів.

Виділення лептоспір з організму відбувається через 5-7 днів після зараження і може тривати в залежності від форми хвороби протягом кількох тижнів, місяців, а в деяких випадках і років. Це пояснюється тим, що навіть після клінічного (неповного) одужання у перехворілих тварин лептоспіри, що знаходяться в закручених канальцях нирок, не піддаються дії специфічних імуноглобулінів. Саме цим обумовлено тривале виділення збудника з сечею.

Симптоми лептоспірозу

Отже, як можна запідозрити на початкових етапах, що ваша тварина заразилася лептоспірозом?

На жаль, у цьому і полягає підступність цього захворювання: при потраплянні лептоспір через пошкоджену шкіру або слизові оболонки не відбувається первинного афекту в воротах інфекції, тобто імунітет організму пропустив той момент, коли збудник потрапив в організм, не зреагував первинним запаленням оточуючих тканин. У результаті чого протягом 6-14 днів відбувається розмноження лептоспір, і потоком крові вони розносяться по всьому організму, викликаючи ураження печінки, легень, серця, селезінки, нирок та ін. 

Улюблені місця накопичення лептоспір – печінка і нирки.

Після чого закінчується інкубаційний період, і хвороба набуває одну з можливих форм.

Діагностування лептоспірозу

Попередній прижиттєвий діагноз ставлять на підставі епізоотологічних даних і клінічних ознак, характерних для лептоспірозу, особливо при жовтяничній формі. 

Точний діагноз встановлюють за результатами лабораторних досліджень (бактеріологічних, серологічних, біохімічних та ін.). Слід відрізняти поствакцинальні титри лептоспір (1 : 200 — 1 : 400) від явних позитивних результатів (1 : 600 і вище). 

Розмножуючись в крові, бактерія може вражати нирки та печінку. Тому дуже важливо відразу ж здавати, крім спеціальних аналізів на інфекції, біохімію крові для контролю показників цих органів. Паралельно здається аналіз сечі, до того ж сеча повинна бути свіжа, зібрана не більше ніж за 2 години до здачі аналізу в лабораторію. Дуже важливо, щоб сеча була теплою, інакше всі лептоспіри у ній загинуть, і аналіз буде псевдонегативним.

Бигль. красивый снимок собаки в траве. | Бесплатно Фото

Лікування лептоспірозу

З лікуванням лептоспірозу в собак насправді справи йдуть легше, ніж з діагностикою. Лікування полягає в прийомі антибіотиків спеціальних груп. Згідно з останніми дослідженнями препаратом вибору є доксициклін курсом 14 днів у вигляді таблеток.

Якщо симптоми блювоти не дають можливості приймати препарат орально, призначають препарат ампіцилін у вигляді внутрішньовенних введень кожні 12 годин. 

Так само слід пам’ятати, що курс антибіотиків слід продовжити ще на 14 днів після зникнення симптомів ураження шлунково-кишкового тракту – це необхідно для повного виведення лептоспір з ниркових канальців.

Так само необхідно враховувати, що лікувальні заходи залежать від клінічного прояву захворювання. Іноді необхідна інтенсивна інфузійна терапія, введення гастро- і гепатопротекторів, протиблювотних препаратів. Можливе переміщення у відділення інтенсивної терапії та реанімації, киснева підтримка.

Профілактика лептоспірозу

Для активної імунопрофілактики лептоспірозу собак застосовують вітчизняні та закордонні моно, полівалентні і асоційовані вакцини. Зараз не рідкість комплексні вакцини, які забезпечують захист вихованця не тільки від лептоспірозу, а й сказу, гепатиту, чуми м’ясоїдних, парвовірусного ентериту та аденовірусної інфекції. 

Собак не слід вигулювати в заболочених місцях і допускати купання у водоймах зі стоячою водою.

Оскільки хворі на лептоспіроз тварини та собаки представляють безпосередню епідеміологічну небезпеку, під час догляду за таким вихованцем людям дуже важливо дотримуватися індивідуальних гігієнічних заходів, а в приміщенні підтримувати чистоту. Небезпека зараження людини виникає при контакті з інфікованою сечею і виділеннями хворої тварини.

Слідкуйте та бережіть здоров’я своїх улюбленців!

Также интересно
Дерматологічні хвороби собак
Дерматологічні хвороби собак

Миргородська ЯнаЛікар-ординатор ВЦ “Алден-Вет” за адресою вул. Харківське шосе, 53 Шкіра – найбільший орган в організмі, але власники домашніх тварин часто не надають цьому значення. Вони, швидше за все, будуть стурбовані можливими захворюваннями серця, легень, шлунку або нирок, ніж шкірними захворюваннями, хоча хвороби шкіри зазвичай мають симптоми, які набагато очевидніші аніж симптоми інших хвороб. За […]

Читать дальше >>
Підготовка до перевезення собаки за кордон
Підготовка до перевезення собаки за кордон

Матяш ОлександрЛікар-ординатор ВЦ “Алден-Вет” за адресою пр-т Лобановського, 10а Іноді власник тварини, якщо йому необхідно поїхати за кордон, може не захотіти залишати тварину в спеціальному готелі. Звичайно, для всіх господарів, котрі обожнюють своїх улюбленців, психологічно складно віддавати свою тварину в спеціальний готель на перетримку або можливо залишити друзям, родичам.  Тож виникає питання про підготовку тварини […]

Читать дальше >>
Перший візит до ветеринарної клініки: питання, які ви повинні поставити лікарю
Перший візит до ветеринарної клініки: питання, які ви повинні поставити лікарю

Балобанова КатеринаЛікар-терапевт, хірург ВЦ “Алден-Вет” за адресою вул. М. Закревського, 87 З появою цуценяти в родині з’являється багато радості, турбот, а також відповідальності. Коли цуценя приходить в дім, з ним з’являється багато питань, на які шукають відповіді в Інтернеті, у знайомих, волонтерів та інших, що нерідко призводить до неправильного годування, утримання тварини та навіть інколи […]

Читать дальше >>
Отруєння чадним газом у собак
Отруєння чадним газом у собак

Максименко ЄвгеніяЛікар-ординатор ВЦ “Алден-Вет” за адресою вул. М. Гришка, 4а Оксид вуглецю (CO2) – газ без кольору та запаху, що виникає при спалюванні вуглеводів. Він може виділятися при пожежах та на відкритому вогні, разом з вихлопними газами автомобіля, від газових плит та швидко накопичується в закритих та погано провітрюваних приміщеннях. СО2 токсичний для всіх видів, […]

Читать дальше >>
Подписка на новости

Подпишитесь на наши новости и получайте первыми наши специальные предложения, скидки и новости

Запись на прием
X
Отзыв
X
Поиск
X